avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Activitate a1h4

Activitate a1h4

Răspuns la discuția PROGRAM DE LUCRU
Daca as avea cu ce dar la 10 noaptea si fabrica e inafara localitatii cu ce as putea sa ajung acasa?Sa stau acolo pana la ziua sa plec cand am cu ce si sa ma intorc dupa ameaza sunt femeie nu sofez nu am masina si salariul nu e mare lucru, sa inteleg ca e mai buna demisia mai onorabila decat sa ma cobor la nivelul lor ,intradevar au plecat multi de aici din cauza lipsei de omenie, probabil ca asa se fac banii.Deci nu -mi ramane decat sa ma rog sa le dea dumnezeu sa ajunga in locul unora ca mine .
Răspuns la discuția PROGRAM DE LUCRU
Nu mi-ati raspuns concret ce ma sfatuit sa fac,stiu ca intai urmeaza cercetarea disciplinara dar eu vreau sa stiu daca pot sa sesizez ITM ul sau instanta,sa stiu care sunt sansele mele in fata lor.Daca ati fi in locul meu ce ati face?Moldova ,50 de ani cu o mama bolnava de 83 de ani la care la modul asta nu as mai putea-o ajuta noaptea cand are nevoie,patroni fara inima.Va rog un sfat util?
Buna ziua

Va rog sa ma ajutati cu o problema.
Angajatorul face o modificare la RI special pentru 2 persoane de la laborator ne anunta ca incepand cu 21 martia ac programul nostru va fi de la 6 dim la 10 seara in ture.Intrebare : are voie sa faca aceasta daca in CIM ul meu scrie program normal de 8 ore dela 8la16?Practic ne cere sa lucram prin rotatie saptamanala de la 6-14.30 si 13.30-22.Eu ntreb e legal pentru ca jurista zice ca HR ne informeaza iar noi trebuie sa ne conformam.Legal sau nu?Pot sesiza ITMul si instanta sau mai bine sa-mi dau demisia.ca daca nu respect informarea dinRI IMI POT DESFACE DISCIPLINAR CONTRACTUL DE MUNCA.?Oricat am incercat pasnic sa le explic patronilor ca eu locuesc la 25km si nu am mijloace de transport la acele ore pentru ca fiind in zona moldovei nu mai e circulatia de demult.Va rog mult sa ma ajutati Eventual revin cu clarificari daca nu ati inteles ce am vrut sa spun.
Locuiesc in Rasca Suceava si am nevoie de cineva cu experienta in dreptul muncii referitor la hartuire la munca.Stiu ca in sistemul privat exista mai multe modalitati de a fi hartuit sub diferite forme si cu diferite amenintari verbale o simt pe proprie pile zilnic.Ce sanse sunt sa am castig de cauza atat timp cat toate discutiile nu am martori si nici inregistrari?Am nevoie de ajutor am 50ani si am ingrija pe mama mea de 82 de ani nu sunt casatorita am credit in banca si nu imi pot permite pur si simplu sa imi dau demisia.Am nevoie de ajutor.
Buna ziua
O intrebare,daca in contractul individual de munca semnat am precizat un program de lucru de la 8 la 16 am dreptul sa refuz un program descriminatoriu in baza contractului semnat?Ce se poate intampla daca refuz alt program avand in vedere ca fac naveta si nu am alt mijloc de transport si daca nu ajung la o intelegere cu angajatorul cum ma pot apara?
Am CIM pe perioada nedeterminata incheiat in 2008, in diverse ocazii angajatorul mia schimbat programul de lucru fata de cel din CIM care este specificat clar de la 8-16.Fabrica se afla inafara orasului si la vreo25de km de localitatea de domiciliu.In 2013 am acceptat un program de la 12la20 seara ca sa nu ma mai cert cu ei.In 2014 sa imbolnavit tatal meu si apoi a decedat eu fiind obligata sa fac naveta in localitatea de domiciliu.Ca safac acel program schimbat am locuit la soramea in oras caci la 20 seara nu mai am cu ce ajunge la localitatea de domiciliu.De curand sa imbolnavit si mama si necesita supraveghere permanenta, eu locuiesc in casa cu ea ,ziua ma ajuta familia eu nefiind casatorita dar e necesar sa continui naveta si sa o asist pe timpul noptii dandu-le p[osibilitatea celor din familie sa ajunga la casele lor.Mentionez ca schimbarea de program nu este caz de forta majura si nici necesitate ci doar o toana a angajatorului ,revenirea mea laprogramul normal neafectandui cu nimic.Intrbare, deoarece ei incearca din nou sa-mi schimbe programul si nu ma pot intelege cu ei omeneste ce pot sa-mi faca daca refuz acel program?Ma pot da afara?Mentionez ca doar mie mi-u facut acest program si il consider discriminatoriu deoarece colegul si seful meu fac program normal , li se deconteaza naveta cu masina proprie.Am 50 ani si mereu ma ameninta ca daca nu fac ce vor ei sa-mi dau demisia.Pana acum am rezistat dar nu stiu ce va urma.Nu am unde pleca si trebuie sa -mi ajut mama.Va rog mult un sfat.
Multumesc
Discuție Succesiune
Am si eu niste intrebari la care va rog sa-mi raspundeti
Am scos de la primarie Anexa 24 pentru a face succesiunea dupa tatal meu decedat in mai 2014, din motive financiare si de timp nu am mers la notar.As dori sa stiu daca aceasta anexa e valabila si la anul sau trebuie sa cer alta.
Avand in vedere ca unii frati nu se afla in tara sau in aceeasi localitate daca eu cer deschiderea succesiunii si vin atunci cand pot ei sa declare ca renunta la succesiune fiecare declaratie in parte ii costa acei 60-70 lei cat inteleg eu ca, costa o declaratie de renunntare?Adica daca toti renunta ca sa primesc eu casa fiecare in parte platesc aceasta suma, pentru ca daca fac un calcul se aduna vreo 350lei in total plus taxele notariale se duc neste bani frumosi, ca cei 350lei le va plati cel ce mosteneste si nu e o suma de neglijat.Va rog daca se poate un raspuns in tema.
Va multumesc
Am in familie o ruda cu un proces de executare din partea unei banci la care ei au facut recurs. Astazi sentinta a fost: ,,Trimite cauza la departamentul arhiva in vederea repartizarii aleatorii la un coplet de profesionisti".Ce insemna asta adica ce ar putea urma asta e intrebarea mea.In speta e vorba de un proces cu o banca care le refuza reesalonarea ratelor la un credit cu ipoteca,casain care locuiesc.Ce sanse au pe mai departe?Ei au mai platit din bani dar stiti cum e dobanda creste la penalizari si nu mai ajungi la nici un capat.
Discuție succesiune
Am o intrebare , trebuie sa deschid succesiunea dupa tatal meu decedat in mai 2014. Mama traieste si suntem 5 frati. Eu locuiesc cu parintii sunt necasatorita ,celalti au casele lor.La succesiune va fi casa in care locuiesc eu si mama cu anexele respective si pamantul care a mai ramas dupa ce fratele meu a luact cu acte de la parinti si si-a construit casa.Eu si mama vrem sa-mi ramana mie casa si o bucata de pamant pe care sa mai cultivam si noi ceva,Toti au spus ca renunta la casa dar e o bucata de teren pe care unul din frati si-a amenajat ceva si care vreau sa-i ramana lui normal ca asa ne-am inteles cat a trait si tata ceilalti iau pamant din partea mamei pentru ca ea are un titlu de proprietate pe numele ei care a fost primit de zestre de la parintii ei si care cred ca il poate vinde ea copiilor cat traieste.Problema e cum procedam la succesiune in asa fel incat sa poata ramane fratele meu cu pamantul pe care il vrea dar fara sa ia parte din casa, pentru ca inteleg ca se pune problema ca ori accepti ori renunti la succesiune.Va rog un raspuns avizat daca se poate, ce solutie ne dati .V a rog mult un raspuns corect sa stiu ce putem face ca sa ne intelegem eu nu vreau un mar al discordiei.Eu stau cu parintii si am contribuit la diverse renovari de fapt s-au facut cu banii mei si nu am alta casa.Am avut si am grija acum de mama ca tata nu mai e si chiar daca tata a avut pensie eu i-am ajutat mereu chiar financiar.
As vrea sa stiu care e termenul incare se poate face succesiunea dupa moartea tatalui meu, in speta daca este un termen in care costurile sunt mai mici si pasii care trebuie facuti. As vrea un raspuns clar si cat se poate de repede. Multumesc