avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate danu

Activitate danu

Răspuns la discuția Acte in caz de deces sot/sotie
Multumesc frumos pentru informatii.
Buna ziua,
In anul 2004 am cumparat cu sotul (50/50) un apartament in care locuim iar in 2011 am mostenit un apartament de la parinti. Doresc sa stiu care este procedura legala cu privire la aceste 2 apartamente (nu avem copii impreuna) in cazul in care unul dintre noi decedeaza? Mentionez ca din partea mea mai traiesc fratele si nepotul iar din partea lui parintii, sora si 2 nepoti. Multumesc frumos.
Buna ziua,
Doresc sa stiu ce acte imi sunt necesare pentru a vinde un apartament? Se mai plateste impozitul la stat pentru vanzarea unui imobil? Multumesc.
Buna ziua,
Am cumparat un apartament de 2 camere si suntem coproprietari (50/50) pe el. Sotul vrea sa-mi faca donatie partea lui si vreau sa stiu ce acte trebuiesc si care sunt costurile? Multumesc.
Am de facut partajul succesoral la notar, ptr. a iesi din indiviziune. Succesiunea s-a facut acum 3 ani. Partajul trebuie sa se faca ptr. 2 mostenitori - 2 apart.
Doresc sa stiu daca pe langa taxa de la notariat se mai adauga si impozitul ptr. cele 2 apart. Cum se calc. taxa la notariat? Multumesc.

sa inteleg ca o sa fiu obligata si eu sa platesc, chiar daca nu locuiesc acolo?
In cazul asta, se poate ajunge la o intelegere prin tribunal ca eu sa platesc datoria la intretinere si apoi sa se faca partajul, ptr. iesirea din indiviziune?
Daca da, ce presupune asta?
Am facut succesiunea dupa mama (2 apartamente -2 cam. fiecare), mostenitori fiind eu si fratele meu (avand fiecare jumatate/jumatate din apartamente).
Intr-un apart. sta fratele meu cu sotia si copilul, iar celalalt este nelocuit.
Partajul nu l-am facut ptr. ca nu vrea fratele sa-l facem (nu ne intelegem deloc).
La apart. unde locuieste fratele s-a strans la intretinere o suma cam mare (10 mil.). Administratorul l-a somat sa plateasca, altfel il da in judecata. Fratele nu mai lucreaza de aprox. 5 luni.
Doresc sa stiu cum sa rezolv aceasta problema si daca o sa fiu chemata si eu in judecata in cazul in care nu se achita acea intretinere?
Mentionez ca vreau sa fac partajul dar, nu stiu cum sa rezolv problema asta (prin tribunal nu am cum, deoarece stiu ce costuri implica asta).
Buna ziua,

Am facut succesiunea dupa mama la notariat (2 mostenitori), urmand sa facem si partajul. Masa succesorala este cuprinsa din:
- 2 apart. (unul in care locuieste fratele meu -conf. II si celalalt unde a locuit mama-conf.I).
Fratele meu doreste apart. in care sta + o suma de bani (100.000 euro).
Eu raman cu apart. in care a stat mama. Problema este ca eu nu am bani sa-i dau. Mentionez ca eu am platit toti banii ptr. succesiune, cadastre, intabulari, impozit casa, etc. (bani pe care deja i-am imprumutat). Am incercat sa fac partajul la notariat (eu platind si partajul) dar, fratele meu nu vrea. Doresc sa stiu cum sa procedez, daca prin notariat nu am cum. Daca se face prin instanta, cam cat costa, cat dureaza si care sunt procedurile de urmat.
Multumesc.
Buna ziua,
Am de dat licenta si vreau sa-mi iau concediu fara plata (stipulat in contr. colectiv de munca al societatii).
Doresc sa stiu daca acest concediu fara plata poate sa-mi afecteze la luarea unui eventual concediu medical. Mentionez ca am de facut o procedura (FIV) si trebuie sa-mi iau concediu medical.
Ce dezavantaje exista in luarea acestui concediu fara plata? Multumesc si astept raspuns.
Am facut succesiunea (dupa mama - 2 apartamente) si urmeaza sa facem partajul voluntar. Mostenitori sunt 2 frati. Intrebari: 1. Se poate face partajul voluntar in conditiile in care nu sunt facute cadastru si intabularea la apartamente?
2. Se poate face partajul voluntar la alt notar sau in instanta?
3. Daca se poate face in instanta, costurile sunt mai mici decat la un notar?