avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate Ra123

Activitate Ra123

Bună ziua,
Conform declarației de impunere pe care o rudă de-a mea a completat-o in anul 1999, un teren a fost înregistrat ca si teren intravilan - zona construibila, iar impozitul a fost achitat conform acestei încadrări. Cand am intrat in posesia terenului am constatat că în realitate acesta este un teren neproductiv, este situat într-o pantă abruptă cu tufișuri, rădăcini de copaci, etc. Daca ar fi fost încadrat corect, impozitul ar fi fost ult mai mic. Funcționară de la primărie ne-a spus ca incadrarea a fost făcută pe baza declarației de impunere ( nu este CF pt terenul in cauza) si ca ea nu trebuie sa meargă pe teren sa vada in realitate cum este terenul. A procedat corect functionara? In care lege este specificat ca functionarul public trebuie sa meargă la fata locului sa constate ce e scris in declaratie.
Cand merge la fata locului trebuie sa întocmească vreun act?
Mulțumesc
Bună ziua,
Sunt pe cale să achiziționez un imobil pe care vânzătorul l-a obținut printr-un contract de donație. Donatorul a murit acum 2 luni.
Exista riscul sa pierd acest imobil daca cineva solicita revocarea actului de donație? La ce riscuri ma expun eu ca si cumpărător de buna credinta?
Multumesc
Ce inseamna specialitatea studiilor? Pentru un post se cer studii superioare de contabilitate si 2 ani vechime in specialitatea studiilor Eu am studii superioare de contabilitate si am lucrat ca si contabil ( nu ca economist) 6 ani . Ma incadrez la aceasta conditie de 2 ani in specialitatea studiilor?
Buna ziua
Lucrez la o institutie publica si sunt fortata (verbal) sa preiau o gestiune si automat sa imi retraga din salariu si garantia. Oare daca pe procesul verbal de predare primire mentionez ca preiau gestiunea prin cumul , o sa imi retina din salariu sau o sa raman eu cu gestiunea?
Buna ziua
Am un teren intr-o zona cu case de vacanta , unde primaria are facut puzul dar nu s-a apucat ( si nici nu vrea ) sa se apuce de facut drum, canal etc. Fiecare vecin a lasat o bucata din teren pt a avea drum pe unde sa circulam . Pe langa drum am facut , unii din noi si șanțuri pt a se putea scurge apa care se aduna de pe vesanti. Vecinul de vis-a-vi mi-a blocat santul meu cu un bolovan imens , pt ca apa sa nu mai curga in santul lui. Am indepartat bolovanul din sant iar acuma cand am trecut iar pe la teren am gasit bolovanul pus la loc. Ce pot sa fac in aceasta situatie ? deoarece cu vorba buna nu intelege iar apa care se aduna la mine imi macina terenul de sub gard. Nu pot a stau zilnic la teren sa il urmaresc pe vecin . Ce pot sa fac legal?
Buna ziua
As dosi sa stiu , la ce riscuri ma expun daca cumpar un bun imobil scos la executare silita ? Proprietari pot ataca pv de licitatie sau , peste o anumita per de timp acestia pot cere restituirea imobilului? Sau care sunt riscurile in cazul obtinerii unu imobil pe aceasta cale?
Mai sunt cazuri? Pretul la care il vinde statul este identic cu cel din piata?
Si la ce ma expun, ce se poate intampla ( lucruri rele ma refer)?

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Daca statul roman le vinde, le puteti cumpara.
Dar, de regula nu se intampla asta.
Cumparati casa iar cu restul (teren aferent imobil si curte) ramane in continuare in posesia statului, urmand probabil sa se emita un titlu de proprietate.

Mai sunt cazuri? Pretul la care il vinde statul este identic cu cel din piata?
Si la ce ma expun, ce se poate intampla ( lucruri rele ma refer)?

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Daca statul roman le vinde, le puteti cumpara.
Dar, de regula nu se intampla asta.
Cumparati casa iar cu restul (teren aferent imobil si curte) ramane in continuare in posesia statului, urmand probabil sa se emita un titlu de proprietate.

Mai sunt cazuri? Pretul la care il vinde statul este identic cu cel din piata?
Si la ce ma expun, ce se poate intampla ( lucruri rele ma refer)?

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Daca statul roman le vinde, le puteti cumpara.
Dar, de regula nu se intampla asta.
Cumparati casa iar cu restul (teren aferent imobil si curte) ramane in continuare in posesia statului, urmand probabil sa se emita un titlu de proprietate.

Buna ziua
As dori sa cumpar o casa , dar mi s-a spus ca terenul aferent casei si curtii apartin statului roman. Ce inseamna acest lucru? Ce mi se poate intampla ?Pot sa il cumpar de la statul roman?
Multumesc