avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Activitate flo1966

Activitate flo1966

La un an de la iesirea la pensie, primesc de la UM unde am lucrat o decizie de imputare pentru suma de 2xxx lei pentru recuperarea unui spor pe care nu trebuia sa-l primesc...cica...Nu am semnat documentele privind acordul partilor nefiind de acord cu paguba/prejudiciul produs. Nu eu am cerut acest spor...s-a acordat unui numar mare de militari din unitate. In armata nu faci nimic de capul tau cand esti un amarat de subofiter...executi doar ordinele superiorilor. In decizia de imputare se face trimitere ca baza legala la legislatia militara (art.30 din OGR 121 din 28.08.1998, L25 din 26.01.1999, ordinul M5 din 22.01.1999) nicidecum la Codul muncii care din 2011 a desfiintat institutia deciziei de imputare si daca partile nu se inteleg singura cale este cea a instantei judecatoresti. Eu consider aceasta decizie de imputare nula, nefiind o decizie cu titlu executoriu. Ma consider exonerat de raspundere deoarece pe timpul serviciului am executat ordinele sefului meu direct.
Va rog frumos sa ma sfatuiti ce sa fac cu acesta decizie de imputare! Am termen de contestare la UM unde am lucrat de 30 de zile.Multumesc anticipat pentru ajutor !
Acum 1 an in timp ce imi zugravea casa un individ i-a murit tatal si mi-a cerut imprumut 2.000 Euro ca sa-l ingroape.....impresionat fiind de evenimentul tragic si neasteptat, i-am dat banii fara chitanta, fara declaratie notariala, fara nimic......Ce pot sa fac acum ca sa-mi recuperez banii?......stiu doar numele lui si localitatea de domiciliu.....unde trebuie sa fac plangere???
Sunt nascut in ianuarie 1953...Cand ma pot pensiona....in anticipata sau partiala...?
Persoana fizica intentionez sa cumpar un spatiu comercial situat intr-un bloc nou la parter direct de la dezvoltator. As vrea sa fac un mic magazin alimentar. Cum ar fi mai bine? Sa-l cumpar pe persoana fizica, apoi sa-mi fac firma si sa-l pun la dispozitia firmei cu contract de comodat sau sa-mi fac mai intai firma si sa-l cumpar direct pe firma pt. a deduce ulterior TVA-ul? multumesc anticipat pt. raspunsuri
Răspuns la discuția TVA -u pe constructiile noi
In 2008 am incheiat un contract de rezervare si am platit o suma mica de bani .... in noiembrie 2009 am incheiat ,,Contract de construire" la notariat. In contract la ,,conditii de plata" am 7 transe .... pe care le-am platit pe etape(de ex: Transa 1=xxxx euro la fundatie + parter .... Transa 4=mansarda ridicata .... Transa 7=curenti slabi +amenajari exterioare).Lucrarile au inceput in noiembrie 2009 .... Locuinta nu mi-a fost predata pana in prezent pt. ca nu s-au finalizat strazile si trotuarele .... astea depind si de primaria de sector. ,,Durata contractului: 18 luni dar fara a depasi 27.februarie 2011. Urmeaza sa fiu chemat pt. receptia casei si dupa aceea sa fac intabularea pe numele meu. Din cate stiu la cartea funciara este facuta deja notificarea pe numele meu. Nu mi se pare normal/legal sa mi se aplice TVA retroactiv.... care-i baza legala pt. aceasta hotie???

Poate nu m-am exprimat bine .... mi se cere diferenta de TVA aplicata la toata valoarea casei .... nu numai la ultima transa....
Sunt unul din beneficiarii unei locuinte individuale(casa) dintr-un complex imobiliar din Bucuresti. Am incheiat la notariat cu dezvoltatorul un ,,Contract de construire" in noiembrie 2009. In contract am termene de plata esalonate in 7 transe. Am platit toata suma din contract .... ultima factura(factura finala) inainte de 1 iulie 2010 (cand s-a marit TVA-ul de la 19 la 24%). In contract la unul din articole scrie: ,,Pretul convenit este ferm si nu poate fi modificat cu exceptia modificarii cotei TVA". Am receptia finala pe 28 februarie si Dezvoltatorul ma anunta ca mai am de plata diferenta de la 19% la 24%. Este legal??? Eu am platit toti banii inainte de 1 iulie 2010...... multumesc anticipat pentru raspunsuri .... cu stima si respect .... florin
Răspuns la discuția imprumut nerambursat la termen
De ce sa-i iau prietenului meu masina si casa de la tara...si asta dupa 3 ani cand va fi gata locuinta aflata in constructie???? Eu il inteleg....se muta pur si simplu din Bucuresti....eu sunt din Bucuresti si imi convine sa-mi cedeze mie contractul de construire in faza in care se afla....doar exista chitante si facturi in care sunt prevazute sumele achitate pana in prezent......o cauza de neinstrainare pe o anumita perioada este mai presus de o lege in baza careia se poate face o executare silita????
Din dorinta de a ajuta un prieten pt. a-si contracta o casa i-am imprumatat (cu contract de imprumut la notariat) suma de 40.000 E necesara taxei de rezervare si avansului (primei rate). La expirarea termenului de rambursare acesta mi-a spus ca nu are de unde sa-mi restituie banii in schimb fiind de acord sa-mi cedeze mie acest contract de construire in faza in care se afla (motivul=se muta din Bucuresti in provincie si nu-l mai intereseaaza proiectul). Problema este ca datorita unor clauze contractul nu poate fi instrainat si nici imobilul nu poate fi vandut mai devreme de 5 ani...fiind un program social.
In aceasta situatie se poate face executare silita pe acest contract de construire avand in vedere ca amandoi suntem de acord ? Cam cat timp ar dura aceasta executare silita in conditii amiabile? Avand in vedere ca el are domiciliul in provincie unde trebuie demarata actiunea de executare silita? Desi amandoi suntem casatoriti in contractul de imprumut suntem trecuti doar noi doi.....credeti ca vom avea probleme din aceasta cauza??...trebuia trecuta in contractul de imprumut inca de la inceput si sotiile??? Multumesc anticipat pt. raspunsuri !!!
La vanzarea unui apartament dim moment ce in contract se stipuleaza ca facturile la utilitati vor fi platite de vanzator pana la data incheierii contractului de vanzare-cumparare, mai trebuie prezentate la notar facturile de la Electrica, telefon, etc???? multumesc anticipat pentru raspuns....si pt cele anterioare !!!!
Răspuns la discuția divort
La acest capitol nu se mai pot initia subiecte noi???

Cat dureaza maxim cel mai rapid divort in urmatoarele conditii : 1. va fi pe cale amiabila; 2. exista un copil minor de 12 ani; 3. fara partaj;

Cum pot gasi un avocat cu experienta pt. reprezentare ?
Multumesc pentru raspunsuri !