avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Activitate greceanu

Activitate greceanu

Majoritatea instanţelor dispun inmatricularea autovehiculelor fără plata taxei, mai ales începând cu o1.04 2011. Vă indic unele dosare :
-Curtea de Apel Alba Iulia- dosar 7297/107/2010;
-Curtea de Apel Bacău - dosar 7406/110/2010
- Curtea de Apel Braşov - dosar 8419/62/2010, dosar 11634/63/2010 şi dosar8433/62/2010
-Curtea de Apel Cluj - dosar 4833/117/2010
-Curtea de Apel Constanţa -dosar 17358/118/2010
-Curtea de Apel Galaţi - dosar 5535/121/2010
Sunt foarte multe decizii ale Curţilor de Apel.
Vă recomand să faceţi o cerere la Serviciul înmatriculări din cadrul Prefecturii, veţi primi un răspuns negativ şi apoi deschideţi acţiune la Tribunal, secţia contencios. Ataşaţi practica judiciară şi veţi reuşi.Acţiunea se va axa, în pricipal,pe nelegalitatea taxei de poluare în raport cu Tratatul U.E.
Nu am achitat amenda şi nici nu am formulat plângere contraventională.Am contestat procedura nelegală prin executorul judecătoresc. Conform Legii 188/2000, executorul nu are asemenea atribuţie. Codul de procedură civilă, art.371 spune ,, dacă legea nu dispune altfel " OG 2/2001 art.39 şi Codul de procedură fiscală, art.141 dispun altfel. Organul constatator a depăşit termenul de trimitere pentru executare silită - 45 zile şi acum încearcă prin executor.
In luna noiembrie 2009 am fost sancţionat contravenţional cu amendă pentru că nu am putut dovedi că am rovinietă valabilă. La sfârşitul lunii aprilie 2011 am fost somat de un executor judecătoresc să achit în 1 zi amenda plus cheltuielile de executare.
Am observat că fusese încuviinţată executarea silită de judecătorie.
Am formulat contestaţie la executare motivând:
- încălcarea art. 39 din OG 2/2001;
- încălcarea art. 141 din Codul de procedură fiscală;
- încălcarea art. 371 alin.2 din Codul de procedură civilă.
Menţionez că OG 15/2002privind rovinieta prevede aplicarea OG 2/2001 la contravenţiile sancţionate de acest act normativ . AM VREO ªANSÃ?
Nu au avut niciodată carnet de muncă.Lipsa unui document de evidenţă clară a modificărilor intervenite pe parcursul activităţii s-a văzut cu prilejul recalculării pensiilor.Câtă muncă pentru a căuta statele de plată, pentru a găsi veniturile din fiecare lună! Dosarul personal conţinea numai datele importante ( funcţii, avansări recompense, pedepse).E adevărat că legislaţia pensiilor nu impunea un asemenea document fiindcă se luau în calcul anumite perioade sau solda din ultima lună.
Sunt si eu intr-o situaţie similara.Am facut cerere la Orange-Bucuresti şi cu toate ca am invocat Legea 161/2010 nu au fost de acord cu rezilierea contractului care în cazul meu expira la 01.06 2011.Am fost la Protecţia consumatorului si mi-au spus ca nu este o clauză abuzivă dacă nu-mi cer alte taxe decât plata taxei reprezentând abonamentul , asa cum am semnat contractul.
Răspuns la discuția probleme firma de asigurare auto
Eu am pe linia asigurării CASCO o problemă destul de gravă. În luna iule 2009 am avut un accident, fara a fi implicate alte persoane,avariind autoturismul. Am anunţat firma de asigurari, s-a intocmit dosarul de daună, s-a reparat, am preluat-o fără probleme. Totul a fost bine până în luna ianuarie 2011 când am primit notificare de la service-ul unde a fost efectuată reparaţia să achit contravaloarea reparaţiei deoarece firma de asigurări ( Astra) nu a achitat costurile. Până la această dată nimeni nu a zis nimic, chiar am făcut revizia maşinii la acel service. Firma de asigurări motivează că avaria s-a produs pe un drum neasfaltat sau nepavat cu piatră cubică , ci pe un drum comunal pietruit!?? Aş dori un sfat, cum e mai bine, să fac. Vă mulţumesc
Mai multe curţi de apel au anulat H.G.735/2010 în cadrul unor procese aflate pe rolul acestora. De această anulare profită toate persoanele cărora le erau aplicabile prevederile acestei hotărâri?
Sunt şi eu în această situaţie şi am apelat la executorul judecătoresc. Taxa pe care trebuie să o plătească statul executorului ( 5500 lei) şi onorariul expertului contabil care a efectuat actualizarea sumei cu rata inflaţiei şi dobânda legală( 1500 lei) au cam pus pe gânduri pe cei care trebuiau să pună în executare hotărârea.
M-am judecat 2 ani şi am reuşit să obţin o decizie a curţii de apel prin care pentru suma datorată de stat voi primi rata inflaţiei şi dobânda legală. E ceva nou cu dobânda legală pentru cauze civile dar iată că justiţia sancţionează şi statul pentru nerespectarea propriilor legi. ªi ce motivare trăznet!
Discuție reducere pensie
Se tot vorbeste de reducerea pensiilor. În ce condiţii se poate modifica o decizie de pensionare? Vor urma procese vizând acest aspect!
Discuție dobanzi
La pensionarea mea - 15.04 2009 trebuia să primesc ,ca ajutor, o sumă importantă.Nu am primit nimic pâna în prezent şi am chemat în judecata Ministerul Administraţiei şi Internelor solicitând actualizarea sumei cu rata inflaţiei şi plata dobânzii legale calculată conform art.3 alin.3 din O.G. 9/ 2003. La tribunal mi-a fost admisă cererea şi acum aştept recursul ministerului.Oare va rezista soluţia la curtea de apel?