avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate oana1

Activitate oana1

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie: In cadrul companiei mele am deschis un mic bar( vand doar cafea si produse ambalate( imbuteliate)). In oras au fost o serie de controale si am inteles ca angajatorul a fost santionat pe motiv ca angajatii de la bar sunt nevaccinati. Asadar, intrebarea mea este urmatoarea: exista vreo prevedere legala prin care sunt obligata sa angajea sau sa mentin la bar doar persoane vaccinate? Am tot cautat si eu nu gasesc o asemenea prevedere. Poate ma ajutati dumneavoastra. Va multumesc anticipat.
Pana la urma am inteles ca in perioada starii de urgenta nu e necesar acel aviz de la ANMDM. Importul s-a facut pe baza declaratiei de conformitate si declaratia importatorului cum ca sunt de uz general, nu sunt destinate spitalelor. Oricum avizul nu este necesar la import, ci ulterior , pentru comercializare. Dupa incetarea starii de urgenta am inteles ca e necesar avizul. Oricum informatiile sunt ambigue si uneori contradictorii. Succes.
Buna ziua.
Ma puteti ajuta cu un raspuns la intrebarea: Am nevoie de aviz( autorizatie) de la ANMDMR pentru a comercializa masti chirurgicale importate din afara UE?
Buna ziua.
Detin o unitate care presteaza servicii de reparatii auto si magazin de piese. Ma gandeam sa stabilesc un anumit pret pentru reparatiile cu piesele cumparate de la mine din magazin si un alt
pret ( mai mare) pentru reparatiile cu piese cumparate de la alti comerciati( avand in vederea ca nu cunosc calitatea produselor respective si trebuuie sa acord eu garantie ) . Intrebarea mea este: oare incalc cumva legea concurentei? Pot avea 2 tarife? Multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua.
Detin un grup de firme in care sunt asociat ( in diferite procente in fiecare, in una 50 %, in alta 20 % , etc), Pe una dintr-e firme doresc sa o autorizez in vederea efectuarii de service pentru casele de marcat fiscale. Intrebarea este: exista conflict de interese daca fac service-ul pentru casele de marcat ale celorlalte firme din grup, in care sunt asociat?
Multumesc.
Buna ziua.
As dori sa angajez, pe functia de inginer, un cetatean din Serbia. ( deci non UE) Ce salariu trebuie sa ii asigur? E considerat lucrator inalt calificat si ar trebui sa ii asigur un salariu la nivelul de cel putin 4 salarii medii brute.?
Multumesc
Răspuns la discuția Care este baza legala ?
OK. Si baza legala ? Un art., ceva? Vreun ordin, lege, ....etc?
Buna ziua.
Stiti cumva care este baza legala potrivit careia unitatea service , in cazul unui dosar de dauna, emite factura fiscala de reparatii pe numele asiguratului si nu pe cel al asiguratorului?
Multumesc
Buna ziua.
Ma puteti lamuri si pe mine cu privire la despagubirile pe care asiguratorul ar trebui sa le plateasca ca urmare a lipsei de folosinta a autovehiculului?
Art.25 din Norma 20/2017 nu prea e clara. Sau poate nu inteleg eu.
Asadar, in ce conditii de acorda despagubiri, reprezentand contravaloarea inchirierii unui autovehicul, ca si consecinta a lipsei de folosinta?
Deci, eu daca am fost lovit si imi repar masina pe RCA-ul vinovatului, asiguratorul trebuie sa imi deconteze inchirierea unui autovehicul asemanator pentru toata perioada cat auto sta in service? Sau exista o conditie, ca de exemplul faptul ca Asiguratorul nu vine sa faca constatarea in 3 zile, sau nu da acceptul de plata, sau taraganeaza dosarul..., etc?
Scuze, am omis sa precizez, este vorba de licitatie pentru achizitie publica - lucrari, nu de licitatie in cadrul executarii silite

Multumesc si scuze inca o data,

Dana