avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 533 soluții astăzi
Forum Activitate andrei_pap87

Activitate andrei_pap87

Vedeti si solutiile pronuntate de Tr. Constanta in dosar nr. 3963/118/2012, respectiv dosar nr. 3627/118/2012...pentru textul integral al sentintelor accesati urmatoarele link-uri:

[ link extern ]

[ link extern ]

De asemenea in curs de solutionare, am identificat urmatoarele dosare:

Pe rolul Tr. Tulcea:

4077/88/2012 [[ link extern ] **]
3985/88/2012 [[ link extern ] ** ]
3716/88/2012 [[ link extern ] **]
3714/88/2012 [[ link extern ] **]
3579/88/2012 [[ link extern ] ** ]
3562/88/2012 [[ link extern ] **]
3197/88/2012 [[ link extern ] **]


Propun colegilor forumisti sa facem impreuna o situatie a solutiilor pronuntate in litigiile privind restituirea taxei auto 2012, fiecare dintre noi putand aduce un mic aport, indicand aici pe forum nr. de dosare despre care avem cunostinta ca instantele s-au pronuntat deja in sensul restituirii taxei/ inmatricularea fara plata taxei instituite prin L. nr. 9/2012...

Cu stima

Răspuns la discuția RESTITUIRE TAXA DE POLUARE
obligatoriu formulati o cerere de restituire integrala a taxei, intemeiata pe art. 117, alin. (1) lit. d) Cod prcedura fiscala, pe care o adresati organului fiscal care a incasat taxa.

Termenul de solutionare a cererii este de 45 de zile...fie va parvine un raspuns, care mai mult ca sigur va fi un refuz de a restitui taxa, fie vi se va spune ca va puteti prezenta la sediul organului fiscal pentru a va restitui doar 25 % din taxa...

Dupa ce primiti un astfel de raspuns, evident care va nemultumeste, va puteti adresa in termen de 6 luni Tribunalului in raza caruia aveti domiciliul...
Răspuns la discuția Taxa Poluare lipsa document
vultur1 a scris:

Instanta mi-a solicitat sa depun la dosar copie dupa certificatul de inmatriculare al autoturismului in Germania, impreuna cu traducerea acestuia... dar daca nu le am ? :(


Actele pe care nu le mai aveti le puteti obtine de la Biroul de inmatriculari vehicule formuland o cerere prin care solicitati eliberarea din dosarul de inmatriculare a unei copii de pe actul in cauza...

MODEL de cerere, aveti mai jos:

Către,
Instituția Prefectului – Caraş-Severin
Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor

Subsemnatul ......, cu domiciliul în ....., formulez prezenta

CERERE

prin care vă solicit comunicarea unei copii de pe următoarele acte aflate la dosarul de înmatriculare a autovehiculului marca AUDI A4, cu nr. de înmatriculare ...., având nr. de identificare WAUZZZ8DZTA204063:

1. decizia de calcul al taxei pe poluare emisă pe numele POPESCU prin care s-a stabilit taxa pe poluare pentru autovehiculul marca AUDI A4, cu nr. identificare WAUZZZ8DZTA204063;
2. chitanţa de plată a taxei pe poluare autovehiculul marca AUDI A4, cu nr. identificare WAUZZZ8DZTA204063;
3. certificatul de primă înmatriculare (eliberat de autorităţile germane) tradus în limba ROMÂNÃ;
4. contractul de vânzare-cumpărare (FACTURÃ) tradus în limba ROMÂNÃ.

Doresc ca înscrisurile solicitate să-mi fie eliberate pe loc sau comunicate în termenul legal la următoarea adresă: ..... .

În drept: art. 31, art. 51 din Constituție; art. 1, art. 6, art. 7 din Legea nr. 544/2001; art. 13 din Hotărârea nr. 123 din 7 februarie 2002 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 544/2001.

Cu deosebită considerație,
Popescu
Răspuns la discuția Taxa auto
ionut_nicolae a scris:

Buna seara.
In noiembrie 2007 mi-am achizitionat un automobil nou cumparat de la reprezentanta.
si am achitat taxa de prima inmatriculare de vreo 700 lei.Intrebarea mea este daca eu ii pot da in judecata si daca imi pot recupera aceasta suma, si ce acte imi trebuiesc
Multumesc celor care respund.


cred ca asta va poate fi de ajutor :) :

[ link extern ]
Imi spune-ti si mie va rog daca un cabinet/societate de avocatura mai poate incheia conventie civila cu studentii care doresc sa lucreze???

Dupa cum sustin domnii functionari din cadrul ITM, nu mai pot fi incheiate astfel de conventii, iar studentii care lucreaza la cabinete/societati de avocatura urmeaza a fi platiti in functie de "proiectele realizate"...

Multumesc anticipat!
Legea 161/2010 pentru modificarea art. 84 din Legea nr. 296/2004 privind Codul consumului si a Legii nr. 193/2000 privind clauzele abuzive din contractele incheiate intre comercianti si consumatori:

Art. 84. - Dreptul consumatorului la denuntarea sau rezilierea contractului nu poate fi anulat sau restrans de nicio clauza contractuala sau intelegere intre parti, in cazurile prevazute de lege, aceasta fiind considerata nula de drept. Drepturile partilor referitoare la o justa despagubire nu vor fi afectate in cazul denuntarii unilaterale


LISTA cuprinzand clauzele considerate ca fiind abuzive (ANEXA la Legea 193/2000)

(1) Sunt considerate clauze abuzive acele prevederi contractuale care:

j) restrang sau anuleaza dreptul consumatorului de a denunta sau de a rezilia unilateral contractul, in cazurile in care:
- comerciantul a modificat unilateral clauzele prevazute la lit. e);
- comerciantul nu si-a indeplinit obligatiile contractuale;
- comerciantul a impus consumatorului, prin contract, clauze referitoare la plata unei sume fixe in cazul denuntarii unilaterale
eumarian a scris:

Daca-mi permiteti, este clar ca din perspectiva Conventiei EDO contraventiile intra si ele in zona penalului, tocmai aceasta concluzie rezulta din Anghel contra Romaniei.

In opinia mea, motivul pentru care nu contravine noua reglementare articolului 2 din Protocolul nr.7 la Conventie (necesitatea a doua grade de jurisdictie in materie penala) este in al doilea aliniat al articolului unde se precizeaza
2. Acest drept poate face obiectul unor exceptii în cazul infractiunilor minore, asa cum acestea sunt definite de lege...


bine punctat...dar si sub acest aspect, in opinia mea contraventia trebuia analizata luandu-se in considerare cele trei criterii retinute de CEDO in jurisprudenta ei constanta, respectiv:

- dacă textul normei de drept care defineşte contravenţia aparţine legii penale, în cadrul sistemul legal al statului semnatar
- apoi trebuie determinată natura contravenţiei
- natura şi gradul de severitate al pedepsei care poate fi aplicată persoanei ce se face vinovată de comiterea contravenţiei.

De altfel, Curtea a mai reţinut într-o cauză că, în principiu, caracterul general al normelor care reglementează contravenţia şi scopul pedepselor, cu caracter de prevenire şi pedepsire, este suficient pentru a dovedi faptul că o persoană a fost găsită vinovată de săvârşirea unor fapte cu caracter penal în sensul articolului 6 al Convenţiei. Caracterul penal al contravenţiei este de asemenea dovedit şi de severitatea pedepsei aplicate.

Cred ca este de neaccpetat situatia in care o persoana sanctionata in baza unei HCL (d.e., ca a calatorit in mijlocul de transport in comun fara a poseda bilet) sa dispuna de calea de atac a recursului (dupa ce pe fond i-a fost respinsa plangerea contraventionala), iar o persoana sanctionata in baza OUG 195/2002 pt o contraventie (mult mai grava decat prima, din exemplul dat) ce vizeaza siguranta/integritatea/viata participantilor la traficul rutier, sa-i fie ingradit dreptul de a formula recurs...

Inca o data ne-a fost dovedit cum a inteles legiuitorul sa "reformeze" justitia si sa accelereze procesele, degrevand instantele de plangerile contraventionale pe L. 61/1991 si OUG 195/2002 (care erau/sunt in nr. foarte mare pe rolul instantelor), prin restrangerea unor drepturi fundamentale garantate justitiabililor....
matahachiro a scris:

Simplu: ptr ca legea nu va ofera acest drept (art.118 din OUG 195).


Pentru ca tot s-a adus vorba de cauza Anghel si de CEDO, trebuie sa tinem cont ca CEDO recunoaste dublul grad de jurisdictie (art. 2 din Protocolul nr. 7), dar in materie penala ce e drept

Fara doar si poate, contraventiile constatate si sanctionate potrivit OUG nr. 195/2002, respectiv cele constatate si sanctionate de L. 61/1991 (care de altfel a si facut obiectul analizei Curtii de la Strasbourg in cauza Anghel, dupa cum ne aducem aminte), intra in categoria contraventilor pe care CEDO le-a considerat a fi "acuzatii penale", chiar si in lipsa unui mecanism care sa transforme amenda contraventionala in inchisoare contraventionala [conform unei alte hot. pronuntate de CEDO]

Fata de acest aspect, observati ca exact in cazul acestor contraventii ("acuzatii penale", dupa cum spune CEDO), li s-a restrans contravenientilor-contestatari, dreptul ca o jurisdictie superioara sa analizeze legalitatea si temeinicia hotararii prin care a fost respinsa plangerea contraventionala si pe cale de cosecinta stabilita vinovatia petentului sub aspectul comiterii contraveniei pentru care i s-a aplicat sanctiunea, or, in acest caz, in opinia mea este un vadit conflict de constitutionalitate a disp. art. 118 OUG 195/2002 in raport de art. 129 din Constitutie. [cu privire caile de atac a se vedea jurisprudenta CCR],

Intr-adevar legiuitorul are libertatea sa reglementeze cazurile si conditiile in care se exercita caile de atac, cu conditia ca aceasta libertate de reglementare sa nu aduca atingere normelor şi principiilor privind drepturile şi libertăţile fundamentale şi a celorlalte principii consacrate atât prin Legea fundamentală , cât şi prin actele juridice internaţionale la care România este parte ;)

Cu stima,
Andrei PAP
Răspuns la discuția Taxe studii
In opinia mea nu veti putea obtine taxa de studiu din moment ce ati beneficiat de "serviciile" universitatii. Doar in cazul in care se constata ca universitatea nu ar fi acreditata, dar si intr-o atare situatie dvs trebuie sa dovediti ca nu ati stiut ca urmati cursurile unei facultati neacreditate, s-ar putea obtine taxa de stiudiu...

Fata de cele expuse de dvs., presupun ca eliberarea diplomei este conditionata de plata vreunei taxe instituita prin regulamentul universitatii/facultatii, o taxa nelegala de altfel, daca ne raportam la disp. art. 10 din Normele metodologice pt. alicarea L. nr.117/1999 privind taxele extrajudiciare, care prevede ca: "Diplomele, certificatele de studii, actele de stare civilă sau alte acte originale personale aflate în dosar se restituie titularului fără percepere de taxe extrajudiciare de timbru"

Puteti solicita printr-o cerere adresata universitatii eliberarea diplomei fara plata acestei taxe, care este vadit nelegala, iar in caz de refuz vet fi nevoit sa va adresati instantei de judecata, ca aceasta din urma sa oblige universitatea sa va elibereze diploma si implicit instanta poate anula dispozitia din regulament prin care s-a instituit taxa in cauza....

[EDITAT]

Cu stima,
Andrei PAP
Daca veti formula o actiune in contencios administrativ prin care solicitati instantei obligarea la restituirea taxei de poluare, va trebui sa platiti o taxa judiciara de timbru de 39 de lei potrivit art. 3, lit. m) liniuta a 2-a din Legea nr. 146/1997.

Daca veti formula o actiune in plata nedatorata sau raspunderea civila delictuala, taxa judiciara de timbru se va calcula potrivit art. 2, alin. (1) din Legea nr. 146/1997


Cu stima,
Andrei PAP