avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Activitate barsani2001

Activitate barsani2001

Buna ziua,

Ca administrator si asociat unic intr-un SRL, as dori sa cedez drepturile de autor asupra unui produs software, fara a specifica vreo remuneratie.
Este posibil? In general este posibil un astfel de contract de cesiune cu remuneratie zero?
Dar sa se stabileasca o plata doar dupa un anumit numar de ani si pe baza depasirii unui plafon de incasari?

Va multumesc!
Buna ziua,

Faptul ca azbestul si produsele care contin azbest sunt interzise la noi in tara este cunoscut. La noi, acest lucru se intampla incepand cu anul 2007.

Nu mi-e clar inca, daca, eu, ca detinator de garaj cu acoperis din placi de azbociment, sunt obligat sa schimb invelitoarea. Conform HG 124/2003, acest lucru nu este obligatoriu prin lege pentru constructiile de dinainte de 2005 ([ link extern ] ).

Ce parere aveti?

Multumesc!
Nu deduc cheltuielile deci din punctul de vedere al impozitului va ramane ca si pana acum.

Ce nu mi era clar era daca emiterea de facturi inseamna activitate :)

Din raspunsul dumneavoastra inteleg ca da.

Asta inseamna ca trec "activitati de birou" la infiintarea noului sediu?
Buna ziua,

As dori sa mut sediul social in apartamentul in care locuiesc. Nu am angajati iar clientii nu vor veni la usa pentru ca este vorba despre o activitate online. In acest caz voi inregistra sediul social ca fiind fara activitate?

Faptul ca emit facturi nu influenteaza acest lucru? Nu se considera activitate? Sau este vorba doar despre activitatea economica?

Multumesc!
Revin pentru ca nu mi-e clar un lucru.

Care sunt actele pe care trebuie sa le semneze asociatul plecat din tara? Actul constitutiv este suficient? Pentru acest lucru mai este nevoie de prezenta sa la un consulat?

Multumesc!
Buna ziua,

Am inceput demersurile de infintare ale unui S.R.L cu doi asociati. Unul dintre asociati locuieste in afara tarii.

Se poate realiza acest lucru fara a fi nevoie ca el sa vina in tara? Se pot prelua specimenele de semnaturi la consulat/ambasada sau exista si alte variante?

Mutumesc!
Se poate ca o persoana de nationalitate romana, cu adresa de rezidenta in Romania dar domiciuliu in Germania, sa fie co-asigurat daca este casatorita cu o persoana asigurata in Romania?
Buna ziua,

Detin o platforma online in care, pe de o parte, se inregistreaza o serie de prestatori servicii, iar pe de alta parte beneficiarii acestor servicii. Intentionez sa implementez plata online de la beneficiar catre prestator, cu cardul.

Problema pe care o intampin este ca, pentru a ma folosi de serviciile unui furnizor de servicii de plata online, doar SRL-ul care detine site-ul poate incasa banii de la utilizatorii site-ului insa ceea ce doresc este ca, in final, banii sa ajunga la prestatorul de servicii pentru care beneficiarul efectueaza de fapt plata.

O varianta de implementare este ca toti banii platiti de benficiari sa intre in contul SRL-ului care detine site-ul, urmand ca ulterior banii sa fie impartiti catre prestatori.

Aici am cateva nedumeriri:
1. banii intra in cifra de afacere a SRL-ului care detine site-ul. Este vreo modalitate de a evita acest lucru?
2. cand banii sunt redirectionati catre diversi prestatori, banuiesc ca plata trebuie facuta pe baza unei facturi. Problema este ca acel prestator nu mi-a oferit nici un serviciu mie deci ma indoiesc ca ar putea emite astfel de facturi.


Aveti vreo idee cum se poate implementa un astfel de sistem, de intermediere de plata intre diverse entitati?

Va multumesc anticipat!
mieluu a scris:

acest diagnostic nu este pus oricum.banuiesc ca l-a pus in urma unor investigatii si nu doar la ochi(mina).
ginditi-va ca un medic se poate apara,are cum.
a doua parere ati cerut?fiindca asta recomanda orice medic sanatos.sau reluarea investigatiilor.si apoi spunem de cancer.
in plus la cancerul de care ati amintit exista un protocol de luare in evidenta,se intervine chirurgical,radioterapie,etc.si exista niste stadii.
va precizat stadiul leziunilor?pot fi precanceroase si se intra intr-un protocol.

Slava Domnului ca sinteti bine.pina la urma e important.




E vorba de sotia mea....iar ceea ce m-a deranjat e modul in care a pus diagnosticul/transmis vestea. Ma gandesc ca pentru astfel de diagnostice care pot influenta psihic o persoana nu se dau la o prima investigatie mai ales cand nu e ceva sigur iar aparatura nu te ajuta. Normal ar fi fost ori sa reia investigatia, ori sa sugereze reluarea investigatiei la alt medic ori un alt set de analize care sa confirme/infirme. Ca sa citez, a fost ceva de genul: "-Mama ta are fibron? -Nu! -Eh! Tu ai". Astfel de comportament denota exces de zel si trebuie neaparat pedepsit pentru ca nu-si are locul intr-un cabinet medical.
Evident ca am reluat investigatiile la alt cabinet unde s-a dovedit a fi cu totul altceva. Sunt eu prea subiectiv?
Multumesc pentru raspunsuri. Cea mai buna varianta e intr-adevar o sesizare la Colegiul Medicilor.