avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Activitate Iulia 89

Activitate Iulia 89

Bună ziua...prexizez de la inceput ca voi apela si la avocat in cateva zile dar as aprecia foarte mult daca m ati ajuta si dvs cu un sfat...in urma divorțului a fost hotarat sa plătesc Pensia alimentară o treime din venituri din octombrie 2020 până în prezent...am făcut apel si am dus dovezi ca am plătit o pensie de 500 de lei stabilită printr o ordonanță prezidențială inca din martie 2020...eu in perioada dec.2020 pana in noiembrie 2021 nu am lucrat si am platit aceasta suma care e si echivalentul unei treimi din minimul pe economie. Apelul a fost respins ca fiind nefondate..precizez ca in instanta avocată fostului soț a spus mințind ca acele sume au fost alocațiile copiilor...dar nu este adevarat...el primind în contul lui alocațiile din septembrie 2020...mai pot face ceva?am invatat lectia imi voi lua un avocat...dar pentru liniștea mea actuală va cer un sfat....precizez ca venitul meu actual e mai mare si ca acum lucrez si le plătesc pensie conform hotărârii
Dacă mi se pune proprie pe salariu datorita unei sentințe judecătorești privind pensia alimentară cum se va calcula această?...din venitul net care include pensia sau cel fără?

El are...adica consiliere fără ca eu să fiu prezentă sau ...imi doresc sa inteleaga copiii situația si sa nu fie afectați emotional mai mult decât până acum..
Sobolan de tomberoane a scris:

Nimic.Consiliere pana se termina copiii vor avea creierul spalat.Vine are domiciliul copiilor dvs sau el?

Tatăl i a întors pe copiii împotriva mea...alienare parentala...impreuna cu bunica paternă....următorul pas este sa solicit sprijinul asistentei sociale...am inteles ca cei de la asistență socială vor cere fostului sa vina cu copii la sediu?....cei de la asistență socială ce vor face?
Am un proces de divorț care momentan se află în apel cu privire la pensia alimentară...celelalte aspecte raman valabile?...as putea solicita acum legalizarea hotărârii de fond?...pronuntarea in apel se va face în luna decembrie
Dacă am depus apel cu privire la pensie alimentara celelalte aspecte ale hotararii sunt suspendate?am obținut program de vizita si custodia comună...as putea sa iau copiii desi am depus apel pentru pensia alimentară?
Buna ziua...anul trecut am primit plângere la poliție precum ca nu am plătit pensia copiilor...eu în primele luni am plătit prin posta apoi in cont bancar...am dus dovezi ca am plătit iar polițistul mi a declarat dosarul inchis.Acum as avea nevoie de copii xerox după acele dovezi...unde le as putea găsi? Va multumesc mult
Buna ziua...platesc pensie alimentară din martie 2020 printr o hotarare judecătorească ordonanța prezidențială ...iar în octombrie s a depus divorțul acum primind decizia sa plătesc Pensia alimentară din octombrie...mentionez ca plata e facuta la zi...cum pot contesta această decizie?se va lua în considerare apelul meu ?as dori ca plata noii pensii sa se faca din luna in care se da decizia
Suntem in proces de divorț...deja am solicitat program de vizita...ma gândeam pana se stabilește acel program...multumesc

Avocat Neagu Elena a scris:

Fostul soț nu are obligația legală să va primească in vizita daca dvs nu aveti un program stabilit printr-o hotărâre judecatoareasca.
Are doar o obligație morală, de care se pare ca nu ii pasa.
Trebuie să va adresati instantei de judecata cu o cerere in acest sens.
Ar fi bine ca de data asta macar sa va redacteze cererea un avocat si sa nu mai faceti demersul singura ca data trecuta pentru ca din cauza asta ati ramas fara program.

Buna ziua...fara un program de vizita am dreptul sa mi vad copiii? Fostul soț ma amenința cu poliția si ca voi lua amenda daca ii cheamă.mentionez ca plătesc pensie alimentară și contribui la întreținerea lor...ultima dată a facut scandal și m a amenintat...impreuna cu mama lui.