avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1796 soluții astăzi
Forum Activitate bytza_22

Activitate bytza_22

Răspuns la discuția Pot parca pe strada?
Prin accesi situatie trec si eu, numai ca propietarul spune ca are acte de propietatepe suprafata trotuarului si o parte din strada pe toata lungimea curtii. :(
Buna ziua
Ma confrunt cu urmatoarea situatie si as dori, daca puteti, sa ma indrumati :
In data de 02.05.2017 am parcat autoturismul proprietate personala pe o strada, in dreptul nr. 2.
Autoturismul a fost parcat la aprox. 3,5 m de poarta de acces in curte si poarta de acces auto in dreptul nr.2 pentru o nu ingradii accesul in curte.
Proprietarul de la nr. 2 a facut plangere la politie, cum ca am parcat pe propietatea lui, el avand documente de proprietate pana la aprox. 1,5m pe strada, adica pe lungimea curtii de 15 m, 1, 5 m din strada si trotuarul este proprietate.
In zona nu sunt marcaje sau indicatoare rutiere care sa interzica oprirea/stationarea si nici nu exista un marcaj sau o delimitare a proprietatii din care sa rezulte ca acea zona ( trotuarul neamenajat si parte din strada) este proprietatea cuiva si nu este drum public. Singura delimitare a proprietatii este gardul care se afla la o distanta de aprox.80 de cm fata de poarta.
Astazi am fost anuntat de politie ca s-a depus o plangere impotriva mea si ca trebuie sa merg sa dau o declaratie.
Intrebarile mele:
1. Parte din strada poate fi proprietatea unei persoane fizice? Primaria poate face un drum public prin proprietatea cuiva, iar proprietarul sa aiba documente de proprietate pe o banda de mers din acel drum public?
2. Prin absurd , daca ai o propietate imobila si nu este delimitata sau marcata cum poate stii o persoana ca a intrat pe proprietatea ta.?
3. Care va fi cursul acestei plangeri dupa ce merg sa dau declaratia?
4. Daca politia constata ca nu este intemeiata plangerea sau din varii motive plangerea se claseaza ce actiuni pot intreprinde impotriva persoanei care a facut plangerea? Intreb asta deoarece nu mi se pare normal sa faci plangere cuiva ca a stat/intrat pe propietatea ta atat timp cat persoana respectiva nu stie unde incepe sau se termina propietatea, aceasta nefiind marcata/ delimitata.
Sper sa imi dati cateva sfaturi.
Va multumesc si va doresc o zi buna
Răspuns la discuția \'\'Deranjarea\'\' vecinilor
sa inteleg ca numai cu violenta fizica pot rezolva problema ?
buna ziua.
ce sfaturi ati putea sa imi dati pentru speta urmatoare : detin un autoturism care a venit din fabrica cu avertizare sonora pentru mers in marche arriere. in urma cu cateva zile o persoana (varsta 3-a) de la un bloc vecin ma abordat zicandu-mi ca il deranjeaza acest sunet scos de masina mea si doreste sa nu mai parchez in acea zona. eu l-am indrumat sa faca plangere la politie si am plecat pentru ca nu vroiam saintru in polemica cu el. :P
astazi m-a sunat sotia can eram la servici si mi-a spus ca in timp ce era cu copilul (6 luni) in brate ,langa masina sa ia caruciorul din masina , aceeasi persoana (varsta a 3-a) s-a luat pur si simplu de sotie spunandu-i sa nu mai parcam acolo si a jignit-o. X-(
pentru ca nu vreau sa raspund cu violenta verbala sau fizica la adresa specimenului, VA ROG sa imi spuneti cum ar trebui sa procedez.
VA MULTUMESC
Răspuns la discuția documente pentru deducere
va multumesc pentru informatii
buna ziua.
din luna decembrie am devenit tatic si as dori sa stiu de acte(documente) trebuie sa duc la locul de munca pentru a beneficia de deducere si pentru copil.mentionez ca nu sunt casatorit cu mama copilului, iar copilul l-am recunoscut si am hotarat ca eu sa beneficiez de deducere intrucat am salariul mai mic.
va multumesc si va doresc o zi buna
buna ziua
sunt cadru M.A.I. si in anul 2011 am fost mutat in interesul serviciului in alta localitate decat cea de domiciliu.
in conformitate cu legea 284/2010 trebuia sa primesc o indemnizatie de mutare " in luna schimbarii domiciliului".
eu stau cu chirie si am viza de flotant de cand am fost mutat si am solicitat aceasta indemnizatie insa nu mi-a fost acordata pe motiv ca NU mi-am schimbat domiciliul, ci doar am o viza de flotant care presupune,zic ei, stabilirea unei resedinte.
ACUM VA INTREB: in conditiile in care am un contract de inchiriere o viza de flotant valabila acesta nu echivaleaza cu schimbarea domiciliului ?
va multumesc
daca imi depun dmisia si am specificat in contract 15 zile, cate zile treb sa stau in preaviz daca s a schimbat codul muncii si eu nu am mai semnat nici un act 15 zile?
Răspuns la discuția demisie!!!
imi puteti da si o cerere de demisie dupa noul cod?ce ar treb sa specific in legatura cu lichidarea restantelor banesti?
Discuție demisie!!!
buna ziua,
as dori daca ma puteti sfatui in legatura cu acesta problema. Azi am instiintat-o pe directoare de decizia mea de a-mi depune demisia maine, a refuzat sa ne intelegem pentru a putea pleca imediat, mi-a impus sa respect preavizul. Mi-a impus sa stau 21 zile, numai ca eu in contract (semnat in noiembrie 2009) am stipulata o periaoada de preaviz de 15 zile, i-am refuzat cerea de a sta 21 zile, in cele din urma a cedat. Intrebarea mea este ce risc daca dansa imi desface contractul prin neprezentare la locul de munca?(mi-a spus ca asta va face daca nu respect preavizul), asta deoarece eu am gasit un alt loc de munca unde vor sa incep imediat, ma pot astepta dar ar dori sa vin cat mai repede, adica saptamana viitoare. Astept un raspuns. Multumesc