avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Activitate eugenman

Activitate eugenman

AVEM UN NOU SUBIECT INCITANT SI ACTUAL! DOSARELE CNSAS ...CE AU AJUNS DEJA LA JUECATA IN FOND LA CURTEA DE APEL BUCURESTI, ...SI CARE SE CER IN JUSTITIE PT A DEMASCA SI A-I CALIFICA DREPT DELATORI CU DECIZIE , PE TOTI CEI CE AU FOST LUCRATORI DE SECURITATE SAU COLABORATORI A-I SECURITATII !
FARA NICI O NOIMA , SAU CRITERIU DE SELECTIE, AICI VOR SA II BAGE PE TOTI; OFITERI, GENERALI, MILITARI IN REZERVA SI CIVILI....SPORTIVI SI MAGISTRATI....MINORI SI MAJORI.....FEMEI SI BARBATI , ETC.
TEMEIUL ESTE LA FEL DE IMORAL CA SI MATERIA CE SE VREA REGLEMENTATA...OUG 24/2008 ADOPTATA SI MODIFICATA PRIN LEGEA 293 DIN 14 NOV.2008....
DAR CARE ESTE FINALITATEA JURIDICA SI INTERESUL PROMOVARII UNOR ASEMENEA ACTIUUNI IN CONSTATARE?? ...CU UN VERDICT DE COLABORATOR AL SECURITATII SA POTI PROMOVA , ULTERIOR , IN CIVIL O ACTIUNE IN DAUNE/DESPAGUBIRI MORALE, ETC....AVIND LA BAZA O RASPUNDERE CIVILA DELICTUALA ???!!
SAU SUNT ALTE RATIUNI CE IMI SCAPA MIE PE MOMENT ! ?? VA ROG SA ELABORATI/COMENTATI SI ARATATI CARE SUT EVENTUALELE EXCEPTII DE INVOCAT IN FATA C.A.B CONTENCIOS, MAI ALES CA AM VAZUT SI AVOCATI, JURISTI, MAGISTRATI INCLUSI IN "MAREA DEMASCARE CNSAS" ! ! VA ASTEPT CU INTERES SA DEZBATEM !=D>
da stimata colega...ma confrunt si eu cu situatii de speta similare....am deja 3-4 reusite si au fost declinate la curtea constitutionala... putem sa elaboram mai ulte daca intri pe adresa mea de mail ....aveugenman54@yahoo.com...yoate cele bune !
In instanta dupa ce platesti devizul final sau incearca la csa fondul de garantarea victimelor strazii !
***chiar asta lipsea ca avocatii sa se epuizeze si fizic !??
***dupa ce alergam to bucurestiul pe la trezorerii...la cozi interminabile... acum cer si bani de timbre de pledoarie???
***pe cind puneti de-o greva generala cu participare de 100% ca sa termninam odata cu aceste aberatii ce lovesc tot in buzunarul justitibilului sarac??
***astept initiative si primul semnal de organizare a protestului pe forumul acesta !!!
draga echipa de forumisti !
problema noua este ca in in sept.1990 m-am despartit in fapt de sotia mea care a plecat din tara in liban....
ulterior, in martie 1991 , fiind inca in acte inca casatorit...am cumparat un imobil casa de locuit cu 3 camere si am dobindit si un drept de superficie....
in 1993 am divortat in liban....am recunoscut sentinta de divort in Bucuresti si in 1994 am mai cumparat si terenul de sub casa 200 de mp si am radiat superficia..
fosta sotie .mi-a dat o declaratie notariala ca nu are nici un fel de pretentii la aceste bunuri si mi-a dat si o procura notariala legala in romania la notariatul de stat sa pot vinde casa...din pacate la cartea funciara inca apare fosta sotie si nu pot vinde din aceste motive...trebuie sa fac partajul? t
rebuie sa o chem in judecata sau ....merge sa fac o actiune in contatarea faptului ca eu sunt unic proprietar ??
ce parare aveti/ cum sa procedez?
astept opinii/sugestii/parari avizate ....cu bine !
stimati forumishti ! am 50 % in sc de tip srl si sunt director general...dupa 10 ani de munca asiduaa m-am gindit sa ma retrag..in contractul de societate zice ca partenerul ...tot cu 50% are drept de preemtiune la cumparea/cesionarea partilor mele....dar nu ofera nimic in plus ...e rigid si nu accepta sa piarda 1 leu...si e catir...pot vinde/cesiona la alta persona?..pot face anunt si licitatie...care da mai mult??...am nevoie de avizul sau? ...e necesar si acordul sau? ...cum probez ca l-am avizat si am respins oferta sa derizorie de a plati cele 50 de procente? ...cum fac sa nu mai fiu administrator/director general si sa ma descarc de gestiunea acestor afaceri in mod legal si curat....el vrea sa devina si administrator...dar cum mai cesionez atunci ca e in stare in 2 saptamini sa duca totul in insoventa.. avm totul ok in contabilitate pt. ca am platit firma de finatisti sa faca actele lunar si nu am un leu datorii la stat sau furnizori..vreau sa ii fac o surpriza si in acelasi timp sa fiu rasplatit pt. cit am muncit de la ....zero pina azi!!
help please !
DAR DACA...AM UN VIS FRUMOS.... CEREM NULITATEA ABSOLUTA DEOARECE...MI-A INGRADIT DREPTUL DE A-L ATACA IN INSTANTA...NU STIU CINE SI CE INSYTANTA IL VA SOLUTIINA... NU AM DATA SI FAPTA COMIS...ETC. TOATE PRIN PRISMA FAPTULUI CA MI-A SPUS CIND AM REPROSAT CA ESTE ILIZIBIL..CA... SI ASA NU FACI CONTESTATIE NU? SI AMENDA POTI SA O PLTESTI LA SIBIU SI O LASI CHITANTA LA SEDIUL POLITIEI...
stimati forumisti !
am un proces verbal de 3 zile scris de agentii tuzgureni de la sibiu...exemplarul 3 ce mi l-au dat este absolut 100% ilizibil...se vede doar ca am avut 140 km/h in afara localitatii ...nu stiu daca este pe drumul E60 sau DN1 ?? ...este pendinte de judecatoria sibiu sau saliste...nu se vede localitatea sau km unde s-a comis fapta...nimic....nimic aveau un indigo de la cutremurul din 1977!! ce fac? unde sa ma pling si cu ce sa ma prezint?? multimim frumos de rabdare si sfaturi !