avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1859 soluții astăzi
Forum Activitate NICOLETA_NIKI

Activitate NICOLETA_NIKI

Buna ziua,
as dori sa stiu daca se poate vinde un imobil prin programul Prima Casa in conditiile in care pentru imobilul resprectiv mai trebuie platita o rata catre dezvoltator, rata care in momentul in care banca vireaza banii in contul vanzatorului diferenta (ratele) care trebuie platita in rate va fi virata integral in contul dezvoltatorului, astfel ridicanduse ipoteca.

Va multumesc! :)

Buna ziua,
as dori sa stiu daca se poate vinde un imobil prin programul Prima Casa in conditiile in care pentru imobilul resprectiv mai trebuie platita o rata catre dezvoltator, rata care in momentul in care banca vireaza banii in contul vanzatorului diferenta (ratele) care trebuie platita in rate va fi virata integral in contul dezvoltatorului, astfel ridicanduse ipoteca.

Va multumesc!
buna ziua,
in decembrie anul trecut am cumparat un imobil nou, la stadiul de gri avansat. La cumparare vanzatorul a garantat ca in maxim 2 luni locuinta va beneficia de toate utilitatile necesare (curent, apa, gaze), acum la mai bine de 5 luni de la cumparare sunt in situatia de a nu putea locui in imobil din cauza ca nu sunt gaze. Va rog sa-mi spuneti ce posibilitate am de a "constrange" vanzatorul sa-si indeplineasca toate "promisiunile" facute chiar si in contracului de vanzare incheiat.

Va multumesc!
in ce conditii se poate vinde un imobil care are ca act de proprietate contract de donatie cu uzufruct dupa moarte?
Răspuns la discuția ridicare ipoteca imobil
:)) foarte incurajator.....ma gandesc ca atata timp cat valoare imobilului pe care vreau sa mut ipoteca este dublu ca valoare, ma refer la valoare contractata si nu la valoare finala...ca aia e tripa celei luate.
Multumesc pentru raspuns!
Numai bine!
la ce perioada de timp se poate muta ipoteca dupa un imobil achizitionat prin programul prima casa pe alt imobil, fara a achita imprumutul?

Multumesc!
Numai bine!
Răspuns la discuția ridicare ipoteca
Multumesc pentru raspuns! Cu alte cuvinte trebuie banca sa-si dea acordul ca ipoteca sa fie mutata?
buna ziua,
va rog sa-mi spuneti in ce conditii pot muta ipoteca de pe un imobil pe altul. Imobilul este ipotecat prin credit prima casa.

Va multumesc!
Buna ziua,
sunt angajata a firmei de vro 3 ani si ceva, acum cateva luni am anuntat firma ca sunt insarcinata. Ideea este ca acum cateva zile am aflat ca firma angajatoare are datorii la stat in val de 10miliarde si bineainteles are poprire pe cont. Intrebarea mea este: cum afecteaza datoriile firmei intrarea mea in concediu de crestere a copilului, lucru care urmeaza sa se intample in vro 2-3 luni?
Am aflat de datorii in momentul in care am inceract sa-mi fac un credit la banca, credit care bineaintels c a fost respins...niste legi aberante...eu sunt ok ca angajat, adik mie mi s-a oprit timp de 2-3 ani cat insumeaza datoria, taxele aferente salariului nu vad ce leg am eu cu datoriile firmei pt ca banii aia pe are ei nu i-au dat statului nu mi-au intrat mie in buzunar. Putea la fel de bine sa fie cu platile la zi si in mom urm sa dea faliment.
Astept rsp voastre!
Multumesc!
Răspuns la discuția Dauna totala auto
Revin cu informatii...am mers am depus contestatie la astra si am cerut recalculare, a doua zi am primit devizul pe suma de despagubire de 2.000E..dublu si un pic (echitabil pt o masina de genu masinii mele)...deci se poate doar daca te infoi un pic la ei daca taci se pare ca ai multe de pierdut. In 15 zile calendaristice voi avea si banii.
Multumesc tuturor pt sfaturi!