avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 930 soluții astăzi
Forum Activitate MarilenaR

Activitate MarilenaR

PFA și concediul creștere copil
Buna ziua! Dacă am un pfa care produce venituri mici, 3000-5000 lei /an, pot beneficia de concediu creștere copil?
Cu cât timp înainte de naștere trebuie sa închid pfa ul?
Cât durează sa închid pfa ul?
Mulțumesc anticipat.
Discuție Coasigurat
Coasigurat
Bună ziua. Tatăl meu realizează venituri din activități agricole de 1300 lei/an.
In aceste conditii pot sa îl iau ca și coasigurat dacă eu sunt angajata?
Am citit ca se depun declarații la CAS iar una din ele este a lui, care trebuie sa declare ca nu realizează venituri.
Mulțumesc.
Amplasare statie de epurare
Bună ziua. Am înțeles ca primăria vrea sa facă un proiect de canalizare iar stația de epurare sa fie undeva foarte aproape de locuințele oamenilor.
La ce distanta au voie sa amplaseze o stație de epurare? Mulțumesc.
Drepturile studentului orfan.
Bună ziua. Care sunt drepturile unui student rămas orfan de un parinte? Frecventează cursurile. Are 21 ani.
Pensie? Gratuitate la cămin? O bursa? Gratuitate pe tren/metrou?
Si unde trebuie sa se adreseze pentru a le obține?
Coasigurat sănătate.
Bună ziua. Dacă eu sunt în concediu de creștere copil, pot sa îmi coasigur tatăl la sănătate?
Si daca da, care sunt demersurile?
Mulțumesc anticipat.
Întrebare de la tatăl meu. :Unde ar trebui sa îmi găsesc toată vechimea de pana acum? . Firmele la care am lucrat în trecut au dat faliment. Mai am pana la pensie însă as vrea sa îmi caut toată vechimea sa știu dacă am 35 ani cu tot cu grupa și ce am avut.
Bună ziua. Am următoarea situație. Sunt angajata ca asistent personal al unei persoane cu handicap. Am întrat în concediu prenatal de luna aceasta. În acest timp eu iau concediu prenatal, dar ar trebui sa las un inlocuitor în locul meu care sa îngrijească persoana cu handicap și care sa ia salariul meu? Sau care este procedura? La primărie unde sunt angajata nu prea m au lămurit ca nu prea știu.
Buna ziua!
Sunt asistent personal al unei persoane cu handicap grav-mama mea. Urmeaza sa nasc in octombrie si doresc sa intru in concediu de crestere copil. In acest timp mama va beneficia de indemnizatia echivalenta cu salariul minim net? Daca nu doreste sa angajeze pe altcineva? Multumesc!
Bună ziua. Am contract de munca limitat care expira pe 01.11.2020. Sunt asistent personal al unei persoane bolnave. Eu urmează sa nasc la finalul lunii octombrie așadar as dori sa știu cum pot face cu concediul prenatal. Din câte știu trebuie sa am 42 zile și după naștere însă mie îmi expira contractul de munca. Cum se procedează în aceasta situație? La indemnizație am dreptul deasemenea nu? Chiar dacă expira contractul. În ultimii 2 ani am lucrat aici. Și când trebuie apoi sa depun cererea de indemnizație creștere copil?mulțumesc.