avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1817 soluții astăzi
Forum Activitate miilan

Activitate miilan

Buna seara,
Am un apartament cumparat inainte de casatorie pe numele meu. Suntem casatoriti de 35 de ani si avem o fiica. Nici unul din noi nu a mai fost casatorit si nici nu avem alti copii.
Doresc ca acest apartament sa fie pe numele meu (sotia) dar si pe numele sotului, cu parti egale.
Cum se procedeaza, ce acte ar trebui facute ca apartamentul sa apartina amindurora?

Multumesc mult
Buna ziua,
Am urmatoarea situatie:
Mama are 83 de ani si detine in proprietate: o garsoniera; 3/4 din apartamentul in care locuieste(1/4 sunt eu proprietar-unic mostenitor-ca mostenire dupa tata) si un teren agricol.

Ce modalitati sunt ca dinsa sa nu poata semna acte (vinzare, etc) pentru aceste bunuri (avind in vedere virsta si labilitatea psihica). Eu sunt unic mostenitor al acestor bunuri si nu doresc sa fac acte de vinzare-cumparare pe aceste bunuri. Eu am grija de mama (are pensie).

Va multumesc anticipat.
Miilan
Va rog mult sa ma sfatuiti intr-o problema.
In dec 2008 mama mea(82 ani) si sora(78ani) ei au obtinut un teren(arabil in jud.Arges) prin hotarire judecatoreasca de reconstituire drept de proprietate. In ian 2009, sora mamei, uzind de presiuni psihice, o determina pe mama sa-i doneze partea ei de teren. Actul s-a intocmit la notariat, fara ca mama sa primeasca macar o copie a ceea ce a semnat.

Dindu-si seama cea a facut, acum incearca sa anuleze acel act de donatie si sa fie parte directa la impartirea terenului.
Va rog din suflet, ati putea sa ma ajutati cu un sfat cum sa procedeze, ce ar trebui facut in aceasta situatie?
Cu mii de multumiri,
Eugenia
Va rog mult sa ma sfatuiti intr-o problema.
In dec 2008 mama mea(82 ani) si sora(78ani) ei au obtinut un teren(arabil in jud.Arges) prin hotarire judecatoreasca de reconstituire drept de proprietate. In ian 2009, sora mamei, uzind de presiuni psihice, o determina pe mama sa-i doneze partea ei de teren. Donatia s-a intocmit la notariat, fara ca mama sa primeasca macar o copie a ceea ce a semnat. Dindu-si seama cea a facut, acum incearca sa anuleze acel act de donatie si sa fie parte directa la impartirea terenului.
Va rog din suflet, ati putea sa ma ajutati cu un sfat cum sa procedeze, ce ar trebui facut in aceasta situatie? Cum se poate anula donatia?
Cu mii de multumiri,
Eugenia
Buna seara,
Am urmatoarea situatie:
Sunt cetatean roman si lucrez in Statele Unite. Sunt casatorita cu un cetatean american. In mai 2008 am nascut un copil in Statele Unite.
Intrebarile sunt:
Pot obtine alocatie de stat pentru copil din Romania?
Daca da, ce acte sunt necesare si cum ar trebui sa procedez (unde ar trebui depuse; am domiciliul in Bucuresti sect.6 si lucrez in Statele Unite)
Multumesc anticipat pentru amabilitate.

Intrebarea mea se refera numai la alocatia pentru copil , NU la indemnizatia pt cresterea copilului.

Va rog mult sa-mi spuneti ce acte ar trebui depuse si unde si va mai rog sa-mi spuneti ce lege face referire la aceasta alocatie de stat pt copil
Buna ziua,

Am urmatoarea situatie:
Momentan sunt salariata si am 52 de ani.
Incepind cu 1 decembrie plec din tara pe o perioada de 6 luni.
Am urmatoarele variante:
a) sa-mi dau demisia si sa inchei contract individual de asigurari sociale ca persoana fara venit.
b) sa-mi iau concediu fara salariu 6 luni (acceptat de conducere) DAR eu vreau ca in aceasta perioada sa am continuitate in anii lucrati si ma gindesc sa inchei contract individual de asigurari sociale, ca sa-mi mearga vechimea.
Intrebare:
1) Care dintre variante ar fi mai buna?
2) In cazul in care doresc sa ma pensionez anticipat partial (conform legislatiei actuale), cele 6 luni fara salariu mi se scad din anii lucrati?

Va multumesc pt timpul acordat.
Buna ziua,
Am primit Comunicarea unei sentinte civile de reconstituire a dreptului de proprietate asupra unui teren si are in final urmatoarea sentinta:

" Admite plingerea formulata de petitionarul X in contradictoriu cu intimatele Comisia judeteana Z si Comisia locala Y.
Admite cererea de interventie in interes propriu formulata de intervenienta (sora lui X).
Reconstituie dreptul de proprietate pentru supafata S.
Cu drept de recurs in termen de 15 zile de la comunicare.
Pronuntata in sedinta publica astazi..."

Eu fiind sora petitionarului X (si mi s-a admis cererea de interventie) ce anume trebuie sa fac in continuare? La ce se refera "drept de recurs"? Daca intimatele fac recurs, ma anunta la posta?
Va rog mult sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac in continuare.
Cu multumiri,
Miilan
Buna ziua,
Am 51 de ani, 27 de ani in cimpul muncii si de 3 luni am Contract individual de asigurari sociale cu Casa de pensii si Contract individual de asigurari de sanatate cu CASMB.
Intrebarea este:
In situatia ca ma imbolnavesc, pot beneficia de pensie de invaliditate?
bineinteles sa inceteze Contractul individual.