avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 976 soluții astăzi
Forum Activitate Trexy

Activitate Trexy

Buna ziua.Am o nelămurire legata de ani de vechime,din cei 44 de ani 11 luni și 21 de zile,sunt și cei 4 ani de grupa a2a,1an și 8 luni armata și cei 8 luni de șomaj.Acum la recalculare cum se iau cei 44 de ani și 11 luni ca ani contribuitivi sau din acești ani se scad grupa ,somaj și armata ? Vă mulțumesc.
Iesirea din indiviziune. Socri mei au murit acum 12 ani,copii lor nu au făcut succesiunea. Acum ei au avut o parcela de pământ de 3,47 ha. Rudele soacrei mele au și ele parte din acest lot de pământ și acum ele vor să iasă din indiviziune și au acționat în judecată pe ceilalti,dar la procesul deschis de ei nu au chemat toți moștenitori. Eu acum nu doresc acea mostenire,pot merge la notar sa declar ca renunț la mostenire să nu mai nici o legătură cu procesul de ieșire din indiviziune. Vă multumesc.
Buna ziua ,as dori și eu un răspuns dacă se poate.Sunt născut în 19.02.1963 ,am 16 ani de grupa a 2a,conform legi 215 din 2019 am reducere 5 ani și 4 luni ,eu trebuie sa ies la pensie în anul 2028 februarie,având reducere 5 ani și 4 luni trebuie sa ies în anul 2022,dar nu știu cum sa știu luna din care pot sa depun dosarul de pensie începând cu luna 20 octombrie sau 20 noiembrie 2022 ,știind ca legea noua a pensiilor a fost aminata pina în septembrie 2023. Va mulțumesc anticipat
Domnule Carp Mircea eu am acel buletin cum sa calculat pensia l-am primit odată cu decizia de pensionare si aici am tot cautat sporul de noapte daca sa luat în calcul și nu îl regăsesc în nici un aliniat.Mentionez ca in dosar pentru pensie am notificat si am depus adeverințe ca am lucrat la 3 schimburi din 1982 ,am si copii după ele.va multumesc anticipat
Nu regăsesc sporul de noapte la care am atasat adeverințe ca am lucrat noaptea si am avut spor .sporul de noapte nu îl regăsesc în decizie.
Buna ziua. As vrea sa stiu unde in decizia de pensionare este luat în calcul sporul de noapte ,am tot studiat această decizie de pensionare si nu găsească capitol,mentionez ca am depus la dosar si adeverințe cu sporul de noapte.va multumesc
Dacă înteleg eu bine, raspunsul dumneavoastra la întrebarea mea ar fi ca nu este nevoie sa lucrez in plus aceste zile de somaj tehnic. Va multumesc
Am fost in somaj tehnic 60 de zile si as vrea sa stiu daca aceste 60 de zile le mai lucrez in plus cînd trebuie sa ies la pensie ,mai precis în luna decembrie trebuie sa duc dosarul de pensie sa ies la limita de vîrstă, aceste zile mi se pune ca vechime sau trebuie sa lucrez aceste 60 de zile si apoi sa depun dosarul de pensie.Va mulțumesc anticipat
Cei 2 ani de reducere de la zonă poluată a orașului ploiești se pot aduna cu grupa de 5ani si 8 luni sa poti iesi la pensie inainte de vîrstă standard 65 de ani
Legea 215 / 2019 se aplică in continuare si dupa intrarea in vigoare a noi legi a pensiilor di 1 .09.2021