avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1080 soluții astăzi
Forum Activitate dorinarotaru23

Activitate dorinarotaru23

Bună ziua am un proces de mostenire eu am plătit impozitul pe pământul extravilan dar nu mai am chitanță de la primărie dacă merg și o cer mi-o eliberează dacă specific ca îmi este necesara la proces ?
Bună ziua vreau sa dezabta în instanta moștenirea de pe bunica(bunicul a decedat înainte ea și la notar copii lor 4 băieți au renunțat în favoarea ei).Cei 4 copii au decedat și dezbatem noi nepoții vreau sa știu dacă eu(fiind singura la părinți) am cota egala cu verișorii mei(respectiv primul frate are un copil al doilea are 2 și al treilea 3 copii).Cei unde sunt câte 2 sau 3 au parte egala cu mine care sunt 1 singura sau partea lor adunata este egala cu a mea ?
Drept civil-Buna ziua când a decedat bunicul meu în 1986 fratii tatălui meu(au fost 4 frati) au semnat la notar ca sunt de acord sa rămână el cu casa.Eu și mama nu mai găsim hârtia respectivaA-si dori sa știu unde pot sa o găsesc și dacă mai este valabila
Bună eu angajez avocat și le indic și domiciliile dar dacă nu se prezintă ce se întâmplă?
Buna ziua vreau sa deschid un proces de dezbatere de moștenire.Ce se întâmplă dacă unul sau doi din moștenitori nu se prezintă?
Bună ziua au fost 3 locuri se casa unul lea facut bunica acte fiului ei care a decedat și el la rândul lui ia facut acte băiatului lui iar cele 2 locuri de casa care au rămas lea vândut mătușa a luat banii iar bunica doar a semnat
(Sunt 3 copii băiatul care are casa cu acte și verișoarele sunt cele care vor parte la casa tatălui meu)
Bună ziua au fost 3 locuri se casa unul lea facut bunica acte fiului ei care a decedat și el la rândul lui ia facut acte băiatului lui iar cele 2 locuri de casa care au rămas lea vândut mătușa a luat banii iar bunica doar a semnat
(Sunt 3 copii băiatul care are casa cu acte și verișoarele sunt cele care vor parte la casa tatălui meu)
raluk0207 a scris:

Sub ce forma "le-a lasat"?
Exista vreun contract notarial încheiat între bunica și copilul respectiv?

Buna ziua vreau sa dezbat moștenirea de pe bunica de pe tata(menționez toti copii bunicii sunt decedați noi fiind nepoti) bunica lea luat la fiecare copil loc de casa și tatăl meu fiind cel mai mic a rămas in casa părintească 2 verișoare vor și ele parte la casa unde stau în condițiile în care bunica lea lăsat tatălui lor 3 locuri de casa(fiind 3 frați iar mătușa a vândut locurile luând banii) am șansă de câștig sa rămân eu cu casa(unde noi am făcut investiții și am avut grija de bunica)?Va mulțumesc
Va mulțumesc tuturor pentru răspunsuri și timpul acordat. O zi buna!
Buna ziua am șanse sa obtin casa si o parte din extravilan? La notar se poate face împărțirea si sa obțin casa si o parte din extravilan si ceilalți sa rămână cu partea lor ?