avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Activitate ely_f

Activitate ely_f

Buna seara! De curand mi-a murit tatal. La eliberarea certificatului de deces ofiterul starii civile m-a sfatuit sa depun la locul de munca(scoala gimnaziala) precum si la sindicat o copie a certificatului, pentru a beneficia de ajutor de inmormantare. Puteti sa-mi spuneti ce lege reglementeaza acest demers, daca se practica si in cazul bugetarilor? Mentionez ca fratele meu a depus si a obtinut deja, doar ca el este angajatul unei retele de hipermarketuri.Va multumesc!
Discuție taxa auto
In 2008 am platit taxa de prima inmatriculare ptr un autoturism, pe care ulterior l-am vandut. Am inteles ca pot acctiona finantele in judecata sa-mi recuperez suma. E adevarat? Cineva abilitat sa-mi raspunda, va rog!
Răspuns la discuția TERMEN ELIBERARE PERMIS AUTO
la ghiseu ni s-a spus, ca vine acasa!
Va rog sa ma lamuriti, care este procedura eliberarii permisului auto preschimbat in cazul expirarii. Vine prin posta romana sau prin curier? Care este termenul? Mentionez, ca am depus actele luni, 24 aug. 2009. Multumesc anticipat!
Buna seara. Copilul meu ar trebui sa inceapa clasa I din toamna. De curand am primit o oferta de munca in Spania, pe termen de un an. Daca baiatul frecventaza cursurile acolo, peste un an va putea trece in clasa a II-a aici, sau va pierde anul? Rog raspuns urgent si in cunostinta de cauza. Va multumesc.
Răspuns la discuția dreptul la concediu fara plata
Multumesc din suflet.
Buna ziua. Incepand din 01.09. 2008 sunt angajata in invatamant, ca institutor , titular, dar nu am activat, deoarece beneficiez de CIC. De curand s-a ivit o oportunitate de serviciu in Spania, pentru sotul meu. As putea sa beneficiez de concediu fara plata? Pe ce perioada? Mentionez, ca baietelul meu implineste 2 ani pe data de 07. 01. 2010.
Multumesc anticipat!
NU MA POATE AJUTA NIMENI? Buna. In iulie am depus cerere de restituire a diferentei dintre taxa de prima inmatriculare si taxa de mediu. La cerere trebuia sa anexez anumite documente.Ulterior am aflat ca altii au fost trimisi la RAR pentru calcularea emisiilor, dar eu nu am fost. Am primit instiintare pentru ridicarea banilor, insa suma este mult mai mica fata de calculele pe care le-am facut pe site-ul RAR. Masina este din 2001, Opel Astra Caravan, 1.7diesel, iar in cartea de identitate nu este mentionat cantitatea emisiilor de noxe..Sa merg sa ridic banii?Daca nu este mentionat pe carte, pot avea probleme mai tarziu? Merg la RAR pe cont propriu? Indrumati-ma, va rog. Multumesc!
Fratii nu vor sa se inteleaga, o sora ar ceda in favoarea lui, dar ceilalti doi, nu vor.Mentionez, ca cel in cauza si-ia ingrijit si mama bolnava, a facut inmormantarea, fara a primi vreun sprijin de la ceilalti, desi acestia aveau situatie financiara.Succesiune nu s-a facut, dar acum au inceput sa ameninte familia cu scoaterea din imobil.
Sora mea locuieste in casa parinteasca a sotului ei, parintii sunt decedati, el a avut grija de gospodarie de atunci ( 20 ani). Au fost informati, cum ca, fratii nu ar avea drept la mostenire, daca el poate demonstra ca in tot acest timp a platit taxele si impozitele pe imobilul cu pricina. Spuneti-mi, va rog, este adevarat? Va multumesc anticipat!