avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 856 soluții astăzi
Forum Activitate Buburuzsa

Activitate Buburuzsa

minora are autorizatie de constructie si proces verbal de receptie finala a constructiei eliberate de primaria
deci poate semna vanzarea?
Buna ziua!
o minora asistata la acea data de curator a cumparat prin notariat un teren intravilan categoria de folosinta curti-constructii
ulterior pe acel teren s-a construit o constructie noua, din cate am inteles cu sprijinul financiar al mamei minorei
acum minora asistata de curator doreste sa vanda acel teren cu tot cu constructia noua
Minora avea dreptul sa construiasca avand in vedere ca este minora si nu avea venituri proprii? adica se poate face vanzarea la notariat a intregului imobil fara nici un fel de problema?

multumesc mult,
Va rog sa-mi comunicati daca la semnarea unei procuri de acceptare a unei succesiuni ce se autentifica la un birou notarial este necesara neaparat si declaratia de acceptare a succesiuni autentificata separat?
deoarece procura contine urmatorul text: Am acceptat in mod expres succesiunea defunctului meu.........
mai e nevoie sa se redacteze si o declaratie separat pt. acceptarea succesiunii? sau e suficienta numai procura.

multumesc foarte mult
Răspuns la discuția comision analiza dosar?
unde ma pot adresa?
am depus actele necesare acordarii unui credit necesar achizitionarii unui apartament, la BCR, din cate imi amintesc am semnat ca sunt de acord sa fiu verificat in baza de date a biroului de credite. Am fost ulterior anuntata de BCR ca mi s-a aprobat acel credit pe care l-am solicitat. Intre timp lucrurile s-au schimbat, a venit criza si m-am razgandit, nemaidorind sa fac acel credit. Mentionez ca nu am apucat sa semnez cu BCR nici un contract de credit. Acum am fost anuntata de la BCR ca va trebui sa achit taxa de analiza dosar 500 ron. Daca nu achit ce mi se poate intampla? Este legal ceea ce mi se cere?
Va multumesc foarte mult. Numai bine va doresc!
Buna ziua! Am lucrat anterior la o societate comerciala, in prezent lucrez in alta parte. Dat fiind faptul ca la locul actual de munca mi s-a pierdut cartea de munca, am solicitat la ITM si mi s-a aprobat eliberarea de duplicat de pe cartea mea de munca, urmand ca eu sa le prezint adeverintele cu vechimea in munca de la fiecare angajator anterior, insa societatea comerciala (angajatorul anterior) ma tot amana de cateva luni pt. eliberarea acelei adeverinte, motivand ca trebuie sa discute cu contabila firmei. Sunt obligati sa-mi elibereze acea adeverinta? Ce pot sa fac in aceasta situatie?
Capitalul social al firmei este compus cu aport in natura (terenuri). Am nevoie de un model de contract de cesiune a aportului in natura catre un alt asociat nou care va intra in firma.
am nevoie de un model de contract pentru ''Cesiunea aportului de capital social'' . Ma poate ajuta cineva?
am nevoie neaparat de un model de ''contract de cesiune'' parti sociale cu aport in natura (terenuri) pentru o societate comerciala srl, trebuie autentificat la un birou notarial?
ma puteti ajuta?
multumesc foarte, foarte mult