avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1007 soluții astăzi
Forum Activitate EugeniaS

Activitate EugeniaS

Răspuns la discuția TVA factura Germania
Multumesc frumos, o sa depun D390, iar la valoare ce completez? Suma fara TVA?
Buna ziua!

Va scriu in legatura cu un prieten, pfa, platitor de tva, ce are un contract de prestari servicii cu un client din Romania. (servicii de pictura).

Pentru asta, a cumparat niste materiale din Germania, factura primind-o cu TVA.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1. Trebuie sa faca D390 privind achizitiile intracomunitare? Sau, avand TVA, nu se considera ca fiind achiz intracomunitara (cum am citit pe alt site)?

2. In D300, unde evidentiaza acest TVA? La randurile 5 si 17 sau la 7 si 19?

3. Intentia lui este sa refactureze o parte din aceste materiale clientului roman. Cum va arata factura? La valoare completeaza val+tva din fact din Germania, iar la tva zero?

4. Cum se va completa apoi D300 pentru refacturare?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Eugenia
Răspuns la discuția Loc de munca in domeniul juridic
Cum ne putem adresa Colegiului? Am vazut o adresa de mail pe site la ei, dar ma indoiesc ca vor raspunde de acolo. Sotul meu lucreaza acum pe parte de juridic la o institutie non profit si e student anul II la Titulescu - Drept (pt ca sunt profi de la Univ de Drept). Cauta si el sa fie asistent de notar sau avocat, sa capete experienta, ca la sfarsitul studiilor sa nu intampine dificultati in gasirea unui job serios.
Răspuns la discuția Ipoteca - habitatie viagera
Am inteles.
Ne-am gandit si noi la asta daca altfel nu se poate.

Multumesc frumos!
Buna ziua!

Eu impreuna cu sora mea detinem o garsoniera in care locuieste bunica noastra, avem contract cu clauza de habitatie viagera pentru ea.

Sora mea vrea sa faca un credit de refinantare cu ipoteca pe garsoniera. Eu si bunica noastra ne-am dat acordul, ca sa aflam acum de la banca de faptul ca s-ar putea sa nu accepte sa punem ipoteca pe o casa unde sta cineva cu habitatie viagera. Inca nu avem un raspuns final, dar va intreb si pe voi, chiar asta sa fie o problema, chiar daca ne dam acordul in fata bancii si in fata notarului?

Multumesc anticipat,
Eugenia
Răspuns la discuția Permis Suspendat,anulat sau nu ?
Buna ziua!

Am si eu o intrebare. Sotului meu i s-a suspendat permisul de conducere pentru 90 de zile (nefiind vina lui, dar asta e alta discutie). I s-a zis ca daca da un examen si il ia ii pot reduce la 30 de zile. Ne puteti spune unde se da acest examen, care sunt procedurile, unde tb sa mearga cu documentul care atesta ca a luat examenul?

Accidentul s-a produs in alt oras, actele i-au fost trimise la Ploiesti, permisul lui e facut in Bucuresti si el are acum buletin de Giurgiu. #-o.

Multumim anticipat pt raspuns!
Răspuns la discuția Lucru la domiciliu
Buna ziua!

Doresc si eu o colaborare in domeniul financiar-contabil. Am terminat ASE, facultate si master (la zi ambele), iar acum lucrez intr-o multinationala. M-am maritat si orice as face nu imi ies calculele pentru a putea face un credit ipotecar/imobiliar si am nevoie de ceva banuti in plus. Am mai tinut contabilitate acasa si asta caut si acum. Diferenta e ca nu ma pot ocupa si de salarii (nu am mai lucrat de un an in domeniu si sunt in urma), ci doar de contabilitate. Pot face declaratiile, dar nu le pot depune, pentru ca ziua sunt la serviciu.

Astept un raspuns!
Multumesc ancicipat!
Eugenia
Răspuns la discuția colaborare expert contabil
Buna ziua!

Numele meu este Eugenia, caut si eu o colaborare. Lucrez in contabilitate, intr-o companie multinationala, dar, pentru ca eu si sotul meu vrem sa facem un bebita, am nevoie sa lucrez de acasa, pt ca imi voi lua acel concediu, platit prost.

Sunt din Bucuresti!
Multumesc anticipat!

PS: si sotul meu cauta sa lucreze in timpul liber, e anul 1 la Spiru Haret la Contabilitate, este inspector de resurse umane (diploma ITM).