avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Activitate zgubi71

Activitate zgubi71

Buna ziua, in luna februarie mi-am dat demisia de la o societate ,solicitand in cererea de demisie si plata pe ultimii 2ani a concediului de odihna neefectuat.
In luna martie am primit fluturasul de lichidare in care era trecut plata orelor lucrate in februarie si plata pentru concediul de odihna pe cei 2ani ,dar in cont mi s-au virat doar banii pe orele lucrate in februarie. Am sunat la contabilitate de vreo 3ori si tot imi zic sa se uite si ca ma suna si n-am primit niciun raspuns concret pana acum.
As dori sa ma indrumati cum sa procedez sa-mi recuperez si banii pe concediu.
Multumesc !
Răspuns la discuția Condica de prezenta
@ Florin Cioca
De pontaje aranjate ati auzit? Dupa graficul de prezenta la munca ,intocmesc pontajul pe luna respectiva cu orele lucrate real ,dar nu se platesc toate orele suplimentare ,pentru ca ma forteaza sa tai din ele si sa trec ori cat vrea conducerea ori deloc.
Răspuns la discuția Demisie
Intr-o situatie asemanatoare ma confrunt si eu (psihic,faptic urmeaza :D) ,fiind in functia de gestionar si se amana efectuarea inventarului , in cazul unor lipsuri mi se pot imputa in totalitate ? in cazul in care gestiunea este comuna.
Buna seara,
condica de prezenta poate constitui o dovada in cazul unei reclamatii la itm sau in instanta,in care cer plata orelor suplimentare efectuate dar neplatite sau platite doar cate ore suplimentare a dorit angajatorul?
Buna seara,
pot solicita angajatorului plata concediului de odihna neefectuat pe ultimii 3ani?
Doresc sa precizez ca lucrez de aproape 3ani la o firma si vreau sa.mi dau demisia ,dar in primii doi ani de munca nu am beneficiat de zile de CO si nici bani.
Pe ce motiv poate sa te concedieze daca nu esti de acord cu un angajament de plata si nu il semnezi?
CIM se poate schimba cu un salariu de baza mai mic decat cel pe care il ai in prezent si modificat cu introducerea unui angajament de plata in care gestiunea fiind colectiva sa ti se retina o suma de bani din salariu aferent ?
Sa mentionez ca lucrez la un magazin cu autoservire unde se fura si angajatii mai nou sunt obligati sa plateasca ce fura clientii:O
Buna ziua,acum 2ani de zile m-am recasatorit schimbandu-mi si numele,am dat actele angajatorului sa-mi opereze in CM schimbarea numelui dar intre timp am fost fortata sa-mi dau demisia si cand am primit cartea de munca am vazut ca nu-mi schimbase numele spunandu-mi ca pot sa modific eu.As dori sa stiu daca se poate asa ceva sau trebuie sa merg la ITM-ul din localitate?mentionez ca CM este la mine in prezent.multumesc
dar in cazul in care unul din soti are un copil dintr-un alt mariaj poate beneficia de deducere la impozitul pe salariu?
Discuție state de plata
este obligatoriu semnarea statului de plata lunar?si in cazul in care angajatul nu a vazut asa ceva de cand s-a angajat el ,ci doar a primit un fluturas pe care il poate scrie si el la calculator ce poate face el ?
Răspuns la discuția TICHETE DE MASA
buna seara,
am si eu o nelamurarire in legatura cu tichetele de masa.In CIM nu este specificat si acordarea de 20 de bonuri pe luna si seful meu le da cum vrea muschii lui.De exemplu luna in care afost ziua lui,pt ca nu i-am spus ne-a luat 5 bonuri,mie personal pe luna august nu mi-a dat un bon pt faptul ca m-am certat cu el ,dupa ce a incercat sa-mi insceneze o treaba urata si exemple ar mai fi.Deci,pot contesta faptul ca da tichetele cum vrea si cand vrea la ITM de ex.?pentru ca el le primeste pentru toti angajatii