avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate Caluelena

Activitate Caluelena

Chiar dacă lucrez la privat am 2 ani de când lucrez.Va mulțumesc mult!


Cornel Vasile a scris:

OUG 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate prevede că salariații care au un stagiu de asigurare de minimum șase luni pot solicita concediul medical și indemnizația pentru îngrijirea copilului bolnav.

Bună ziua ma numesc Gabriela și doresc să știu dacă lucrez la privat beneficiez de concediu medical pentru că fetița trebuie să fie operată la picior
Bună seara mă numesc Elena și am o pensie de handicap grad mediu si sunt angajată la opt ore doresc să știu dacă ar trebui sa mi se retina cas

Bună ziua ma numesc Elena și doresc să știu dacă se poate beneficia de pensie de urmas dacă nu ești căsătorit.
Tatăl meu a decedat în urmă cu 3 săptămâni și doresc să știu dacă mama poate beneficia de pensie de urmas deoarece ei nu sunt căsătoriți dar au locuit 31 de ani împreună în concubinaj. Îmi spuneți vă rog ce se poate face. Vă mulțumesc!.
Bună ziua am o rugăminte cum ar trebui să procedez dacă mau dat afară de la locul de muncă și nici în momentul de față nu mi s-a spus dacă mai sunt angajată. De o luna jumate mă tot duce cu vorba de pe azi pe mâine că mă întorc la munca dar nimic. Ce să fac?


Caluelena a scris:

Bună seara mă numesc Gabriela am o pensie de handicap grad mediu și am lucrat într-un restaurant ca ajutor de bucătar 9 luni de zile de o luna de zile deoarece am primit un mesaj către îmi spunea că de mâine nu trebuie să mai merg la munca. Mi s-a promis șomaj tehnic dar nici în momentul de față nu mi s-a dat actele să le semnez. Ieri am sunat și mi s-a spus că doar în aprilie mă voi putea întoarce la lucru. Mi s-a promis că mi se plătește concediu dar nu am primit nici un ban. Vă rog frumos să-mi spuneți cum să procedez. Vă mulțumesc mult!


Ma gândesc ca sânt angajată fără plată. Nu știu sigur
Bună seara mă numesc Gabriela am o pensie de handicap grad mediu și am lucrat într-un restaurant ca ajutor de bucătar 9 luni de zile de o luna de zile deoarece am primit un mesaj către îmi spunea că de mâine nu trebuie să mai merg la munca. Mi s-a promis șomaj tehnic dar nici în momentul de față nu mi s-a dat actele să le semnez. Ieri am sunat și mi s-a spus că doar în aprilie mă voi putea întoarce la lucru. Mi s-a promis că mi se plătește concediu dar nu am primit nici un ban. Vă rog frumos să-mi spuneți cum să procedez. Vă mulțumesc mult!
Răspuns la discuția Pot refuza referendumul?

Bună seara mă numesc Elena și am pensie de handicap grad mediu și de o luna de zile nu mai lucrez, mi s-a promis că mă voi întoarce curând dar ieri am aflat că doar din aprilie mă pot întoarce înapoi la serviciu. Mi s-a promis că mă plătește dar nu am primit nici un ban. Cum să procedez îmi spuneți?


Bună ziua sânt persoană cu handicap grad mediu și doresc să știu dacă este legal să fiu dată afară de la locul de muncă și să nu primesc șomaj tehnic. Vă mulțumesc.


Cornel Vasile a scris:

Angajatorul poate concedia o persoană cu handicap grad mediu fără să întâmpine probleme.

Bună seara mă numesc Elena am pensie de handicap grad mediu și sunt angajată la 8 ore pe zi și de o luna nu mai lucrez și vor sa ma dea afară, doresc știu dacă au voie acest lucru. Vă mulțumesc pentru ajutor.