avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Activitate s_cris

Activitate s_cris

Buna ziua, as dori daca se poate sa imi raspundeti referitor la urmatoarea problema. Locuiesc intr-un bloc nou construit intr-un cartier de case. Eu locuiesc la parterul blocului iar in fata ferestrelor apartamentului in care locuiesc este un gard al vecinilor. (Aprox 2 m inaltime). de curand vecinii ce locuiesc la casa alaturata au construit un fel de acoperis metalic, gen prelata peste curtea lor, inaltand astfel si gardul ce desparte casa de bloc. Datorita acestui fapt vederea pe care o am la geamuri este obturata mult de gardul vecinilor, iar apartamentul este intunecat. As dori sa stiu daca este in regula ca vederea mea la geamuri sa fie obturata in acest mod si daca pot sa fac ceva in aceasta privinta. Multumesc
buna seara,

am un angajat la firma care in perioada 1.11.2011-30.09.2012 are 87 de zile in concediu medical. din 19 noiembrie 2012 ne-a anuntat ca este in concediu medical pt 7 zile. vreau sa stiu cum trebuie acordat medicalul: dupa 3 zile de medical ii trebuie vizat concediul de comisie? luna noiembrie 2011 intra in calculul celor 12 luni cand se numara cele 90 de zile de concediu medical? multumesc
buna ziua,
am o angajata la firma la care lucrez care trebuie sa revina din concediu crestere copil 2 ani la data de 20 august. dansa ne_a adus la cunostinta ca pe data de 20 august aproximativ va naste din nou. vreau sa stiu daca ii trebuie concediu medical de la 20 august sau intra direct in indemnizatie crestere copil? multumesc
Discuție somaj + salar
buna seara,
va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
am aflat dupa 2 luni dupa ce am angajat o persona ca figureaza in somaj. ce este de facut:?
buna ziua, as dosi sa aflu in baza carei legi, articol se poate suspenda un contract individual de munca pentru ingrijire copil cu handicap pana la 7 ani.
buna seara,
as dori sa stiu daca la completarea adeverintelor pentru crestere copil 2 ani, mai exact la rubrica ce cuprinde veniturile nete realizate in ultimele 12 luni se mentioneaza si prima de nastere data de catre angajator.
Aceasta prima este mentionata si pe statul de plata (fluturas)?
la totalul veniturilor nete din ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului, trebuie mentionat ajutorul de nastere?