avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1024 soluții astăzi
Forum Activitate AnaisB

Activitate AnaisB

Locuiesc in sect. 1, cartierul Straulesti. Din pacate apartin de Enel Buftea cu racordul (adica de Ilfov). Alerg dupa autorizatia de construire bransament din februarie. Cei din primaria sect. 1 nu vor sa accepte solutia celor de la Enel (BMPT la limita de proprietate). Nu vor nimic pe limita de proprietate desi exista o HG - "Hotarare pentru aprobarea Regulamentului privind racordarea utilizatorilor la retelele electrice de interes public, publicata in Monitorul Oficial nr. 109 din 12 februarie 2008" unde la art. 26 scrie (am bolduit cazul meu):

"Art. 26. — (1) Locul si, dupa caz, numarul punctelor de delimitare se stabilesc de comun acord de catre operatorul de retea si utilizator, cu respectarea prevederilor legale in vigoare.
(2) La stabilirea punctului de delimitare se vor avea in vedere:
a) tipul instalatiei: de transport, de distributie sau de utilizare;
b) limita de proprietate asupra terenurilor, evitandu-se cat mai mult posibil amplasarea instalatiilor operatorului de retea pe proprietatea utilizatorului;
c) racordarea in perspectiva a noi utilizatori la instalatia de racordare.
(3) Punctul de delimitare va fi stabilit astfel incat retelele electrice amplasate pe domeniul public sa fie detinute, de regula, de catre operatorul de retea; ca exceptie, cazurile particulare se rezolva prin reglementare a autoritatii competente pentru racordare prin linie directa.
(4) In cazul in care, la cererea si cu acceptul utilizatorului, din motive tehnice sau economice, delimitarea instalatiilor se face pe proprietatea acestuia, utilizatorul se va angaja juridic, prin incheierea unui contract de superficie si inscrierea acestuia in cartea funciara, ca nu va emite pretentii financiare legate de existenta unor instalatii realizate in beneficiul lui si amplasate pe proprietatea sa, dar care apartin operatorului de retea, ori pentru racordarea altor utilizatori din instalatiile in cauza si se va obliga sa transmita aceste obligatii si succesorilor proprietari ai imobilelor respective.
(5) De drepturile rezultate in conditiile alin. (4) pentru operatorul de retea beneficiaza si succesorii legali ai acestuia."

Cei din PS 1 nu accepta solutia Enel, ei spunindu-mi ca exista o hotarire a CGMB nr 105/2006 care nu da voie sa existe nimic pe domeniul public. Si ca sa-mi schimbe solutia cei de la Enel Ilfov.
Cei de la Ilfov nu vor sa schimbe solutia (si ii inteleg, e enervant sa intri in casa omului sa citesti contoarul, in conditiile in care proprietarul contoarului e Enel). De aceea se pare ca guvernul a schimbat regulamentul o data cu privatizarea Electrica. Dar cei din primarie nu stiu sau nu vor sa stie.
Eu nu stiu ce contine hotarirea aia a CGMB deoarece primaria e atit de transparenta incit pe site nu gasesti informatii de genul asta.
Ma poate lumina cineva ce trebuie sa fac? Momentan sunt cam blocat.
elis a scris:

AnaisB a scris:

daca m-am intors la munca, si vreau sa revin in CIC angajatorul doar ia la cunostinta de aceasta sau trebuie sa accepte?


Nu se ia la cunostinta numai de acest lucru, angajtorul trebuie sa va aprobe cererea de intrare in CIC.


care este acea litera de lege? si pe ce motiv o poate refuza atata vreme cat eu nu mai am cu cine tine copilul acasa...................
daca m-am intors la munca, si vreau sa revin in CIC angajatorul doar ia la cunostinta de aceasta sau trebuie sa accepte?
Buna ziua,

voi incepe o activitate de inchiriere costume si nu stiu exact cum sa procedez: costumele sunt achizitionate pe PF. cum le pot trece pe firma?

multumesc!

buna ziua,

as vrea sa inkei un dealership cu o firma din HK (de fapt este un holding cu mai multe sucursale in HK, China si Europa).

este vorba de aparate hi fi, leduri, neoane...

mi-a dat urmatoarele conditii:
1/ voi importa obiectele direct din HK
2/obiectele vor fi importate FOB si FCL


intrebarile mele sunt :
1/ce am de platit in vama la aceasta categorie de produse?
2/ cum este cu aceste containere? au dimensiuni standard? cum se calculeaza taxa pe container?

multumesc1
Răspuns la discuția zile CO anulate
imi cer mii de scuze...in oct 2007 am intrat in CM (adica prenatal) iar din martie 2008 sunt in CIC.

1/am inteles ca zilele de CO din 2007 pot sa le iau pana la finele lui 2008
2/ eu contractul de munca l-am avut suspendat din martie-oct 2008, nu in 2007 --> deci aveau dreptul sa imi suspende cele 3 zile de CO cand eu am intrat in medical si contractul meu de munca era inca in vigoare??????

multumesc!
Discuție zile CO anulate
buna ziua,

in oct 2006 am intrat in concediu medical prenatal si mai aveam 3 zile neefctuate din CO pe care serviciul personal a refuzat sa mi le dea pe motiv ca intru in concediu prenatal (care este de fapt medical).

din cate stiu eu concediul medical nu afecteaza concediul de odihna, insa puteti sa ma lamuriti daca au procedat corect sau nu?

in 2008 am revenit la munca si in mod normal pana la sf anului imi pot lua zilele de concediu restante din 2007 si ma intereseaza daca imi pot recupera acele 3 zile.

va multumesc de raspunsuri!
ma intereseaza si pe mine acelasi subiect. inca nu am gasit raspuns pe forum.
poate cineva sa ma ajute cu codul CAEN ptr organizare evenimente?

multumesc!
Răspuns la discuția indemnizatie
mi se pare greu de crezut ca se va aplica tuturor celor care sunt deja in CIC. pana nu intra normele, este doar o discutie in gol.

?daca indemnizatia este 85% din media veniturilor realizate in ultimele 12 luni, iar eu sunt in CIC de 8 luni...in acest caz cum se calculeaza?

cu siguranta se va aplica celor care depun cererea de CIC dupa ian 2009.

?daca ma duc la serviciu, si intru in CIC iarasi dupa ian 2009, se poate aplica legea si ptr mine? revin iar la intrebarea de mai sus...care venituri se iau in calcul?

oricum imi bat capul degeaba pentru ca la primul copil am ratat legea cu 85% si acum la al doilea am ratat iarasi, desi platesc contributii la stat de ma usuc ...........
Răspuns la discuția sediu social
multumesc pentru raspuns.

pentru a doua chestiune. din punct de vedere legal este ok? trebuie sa anunt undeva cand fac demolarea si reconstruiesc?