avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1173 soluții astăzi
Forum Activitate Florin Valentin S

Activitate Florin Valentin S

Este normal ca o Hotarare Civila care mi-a fost comunicata prin posta Romana, sa NU fie semnata decat de grefier, practic am o stampila dreptunghiulara pe care scrie TRIBUNALUL BUCURESTI PRESEDINTE, urmeaza o semnatura olografa in dreptul GREFIERULUI, apoi urmeaza motivarea iar la sfarsitul MOTIVARII, sunt trecute numele celor doi judecatori fara SEMNATURA OLOGRAFA A ACESTORA, este NULA aceasta HOTARARE???
Am inteles, deci era buna varianta calculatorului, 23.05.2024 este ultima zi LEGALA de RECURS,
Multumesc pentru confirmare
In legatura cu un RECURS, care este termenul la care se implinesc cele 30 de zile legale in care se poate formula RECURS, daca prin posta am primit pe data de 22.04.2024, si apare pe plic 22.04.2024, termenul conform 181 NCPC este 24.05.2024 dar de ce unele calculatoare de termene judiciare de pe internet imi calculeaza ca fiind data limita, data de 23.05.2024
Multumesc, sa fie!!!
Multumesc pentru SFAT, dar nu imi permit un AVOCAT, si avand in vedere ca sunt licentiat in STIINTE JURIDICE o sa-l formulez cu putinele mele cunostinte juridice
Am mare nevoie de un SFAT in legatura cu un RECURS, pe scurt am intentat un proces pe 1349 Cod civil, si in prima instanta actiunea mi-a fost RESPINSA la fel si in APEL, atat instanta de fond cat si cea de APEL s-au facut ca NU au vazut o PROBA esentiala si anume un RAPORT PSIHODIAGNOSTIC PSIHOLOGIC al meu si in plus paratul nu a depus in termen intampinarea dar s-a "pus bine" cu martorul indicat de mine sa minta in favoarea lui....

INTREBARE: Avand in vedere ca o sa indic MOTIVUL DE RECURS prevazut de art. 488 alin.(1) pct 4 si 5 doresc sa stiu ce este recomandat sa cer instantei de RECURS?
CASARE CU RETINERE SAU CASARE CU TRIMITERE
Multumesc!!!
Ce se poate face în cazul când motivarea unei sentințe "dispare" de la cutia poștală iar pe dosarul online al cauzei nu este publicată...Trec cele 30 de zile în care se poate face RECURS, partea interesată de RECURS află după cele 30 de zile, și practic dacă face RECURS, îl face degeaba....ce se poate face în situația asta?
În legătură cu dosarul electronic al unei cauze civile, Tribunalul București refuză să încarce ÎNCHEIEREA DE ȘEDINȚĂ de la ultimul termen de judecată, am făcut o petiție și au apărut doar actele depuse la ultimul termen dar ÎNCHEIEREA DE ȘEDINȚĂ tot nu apare, ce pot face?
Cunoaste cineva numele noului PRIM PROCUROR AL PARCHETULUI DE PE LANGA JUDECATORIA BUZAU? Cel vechi s-a transferat la DIICOT
Am facut plata intretinerii catre un cont bancar ING BANK care in trecut a fost al ASOCIATIEI DE PROPRIETARI si acum este afisat lunar pe lista de plata a intretinerii dar PRESDINTELE ASOCIATIEI DE PROPRIETARI sustine ca acel CONT BANCAR ESTE INCHIS, totusi eu am facut plata si banii au plecat din CONTUL MEU fara eroare in ACEL CONT
este posibil sa ajunga banii intr-un CONT BANCAR INCHIS?