avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 396 soluții astăzi
Forum Activitate Adelinda Diaconu

Activitate Adelinda Diaconu

Discuție garantie
am un produs în garantie si nu a fost adus la stadiul de funcționare din 16 august .ce pot face ?
Răspuns la discuția lamurire
normal , pentru fiecare domeniu se contracteaza servicii de specialitate
contabilii nu sunt obligati sa faca serviciile de personal decat daca sunt negociate in acest sens. la protectia muncii exista obligativitatea din septembrie de a se angaja cu 8 ore ,persoana calificata sau sa se contracteze serviciu extern abilitat
pfa-urile sunt persoane juridice?
doar prin instanta
se poate obtine salarul neprimit
in privinta demisie , se depune la registratura si se retine numarul de inregistrare .
dupa termenul stabilit prin contractul de muna se trece la emiterea decizie de catre angajator .
in perioada de preaviz , angajatu este obligat de comun acord cu angajatorul sa presteze serviciile ,la un program de 8 ore/zi ,intreaga perioada.
Răspuns la discuția amenda ITM
daca angajatii aveau intocmit contractul de munca si acel contract era in termenul legal de depunere de 20 de zile calendaristice , aveti castig de cauza.
in caz contrar , nu.
stati sa ne intelegem
una e sa semnezi o decizie si alta e sa o primesti
de semnat se semneaza inainte de a fi dusa la ITM
de primit o poti primi personal sau prin posta
prin posta se poate ,,pierde''
se practica in zilele noastre
de aceea v-am intrebat din ce localitate sunteti sau unde se afla societatea ca sa va pot ajuta mai bine
''eram obligata conform Codului Munci la un program de lucru de 4 ore / zi asta in caz ca nu cadeam de comun acord cu angajatorul la un alt program de lucru pe aceasta perioada,si cum insa angajatorul a dorit sa scape foarte repede de mine a fost de acord sa nu ma mai prezint de loc in aceasta perioada.Perioada de preaviz se considera a fi obligatorie pentru a lasa totul in ordine si a pune la dispozitia angajatorului tot ce ai avut in folosinta.Acest lucru nu era necesar in privinta mea deoarece toata documentatia de care raspundeam eu era la dispozitia lui zilnic.'' GRESIT !!!! PROGRAMUL DE LUCRU IN PREAVIZ ESTE DE 8 ORE/ZI IAR PERIOADA DE 20 DE ZILE LUCRATOARE DE PREAVIZ ESTE DE ASEMENEA OBLIGATORIE
IN PRIVINTA STATULUI PE LA USI SI A NEPLATEI SALARIULU, PUTEATI SA CORESPONDATI CU EI IN SCRIS ,CU CONFIRMARE DE PRIMIRE SI IN BAZA ACESTEI CORESPONDENTE PUTEATI SA-L DATI IN JUDECATA
in privinta deciziei ,daca ati semnat-o , atunci poate fi datata cu data incetarii c.i.m. si atunci nu mai aveti ce face caci au trecut cele 30 de zile de termen de contestatie
Răspuns la discuția Carte de munca
am nevoie de mai multe detalii
oras,daca firma are aprobare de a tine cartile de munca,cat ai lucrat la firma respectiva ,
avand in vedere cele mentionate de dumneavoastra , va anunt ca in perioada de preaviz se efectuiaza un program de lucru de 8 ore /zi , in cazul in care persoana nu se prezinta la locul de munca , se poate trece la desfacerea c.i.m. disciplinar ,angajatul fiind trecut in nemotivate si cercetat disciplinar
Dumneavoastra a-ti mai trecut pe la firma sa va luati actele (decizia,adverinta si cartea de munca)?
Daca nu , atunci ar trebui sa mergeti deoarece decizia se emite ,conform legii , in ziua expirarii preavizului
Deasemenea ,in perioada preavizului nu se poate acorda concediu de odihna.
Poate nu a-ti primit decizi in termen de 30 de zile pentru a nu putea face contestati la tribunal.
de catre ce instanta si pe ce perioada?
ma intereseaza ca si eu sunt in aceiasi situatie si am pierdut la curtea de apel alba , si vreau sa ma duc cu lectia invatata
vreau sa merg individual si sa stiu ce am de facut