avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Activitate ionita aurel

Activitate ionita aurel

Buna ziua,
M-am mutat de curand la casa,am langa mine niste vecini care in cursul zilei asculta muzica foarte tare,eu lucrez si noaptea iar in cursul zilei ma trezesc din somn datorita zgomotului.Conform legii orele de liniste sunt 22,00-8,00 şi 13,00-14,00.
Pot acestia sa asculte muzica in afara acestor ore la volum mare?
Legea nu prevede nimic in acest sens?

Multumesc,
Buna seara,
Doresc sa cumpar o proprietate,cand a murit unul dintre proprietari(sotul), sotia si copii in numar de 2(doi) au facut succesiunea,unul dintre copii a dat o declaratie de neacceptare a mostenirii,astfel mostenirea a ramas sotiei si unuia dintre copii,de cateva luni a murit si sotia,trebuie facuta succesiunea din nou ?deoarece cred ca atunci cand a murit sotul cel care a renuntat,a renuntat la partea tatalui nu si a mamei care a decedat de curand.

Merci
Buna seara,
Pe etajul blocului unde locuiesc este un apartament inchiriat,chiriasii nu au contract de inchiriere,la asociatia de proprietari nu s-a depus nici un document(apartamentul este inchiriat de vreo 10 ani),prin acesta s-au perindat foarte multe persoane unele chiar dubioase,de vreo cateva luni au inceput sa apara probleme:ambalaje aruncate pe scara,chistoace de tigari,chiar tigari aprinse aruncate pe jos,flori furate de pe scara,pereti loviti.Impreuna cu un vecin de la un etaj inferior am luat decizia sa montam camere de luat vederi,pe 2 etaje,etajul unde locuiesc eu si cel unde locuieste el,asa am vazut cine creeaza problemele(chiriasii apartamentului).
P e etaj sunt cate 2 apartamente.
Administratia blocului este informata scris de acest lucru,am semnat amandoi ca suntem de acord,proprietarul apartamentului inchiriat nu mai vine la adresa pentr a-i cere acordul iar chiriasii nu au forme legale,
Ce ar trebui sa mai facem pentru a nu avea probleme.

Multumesc,
Buna seara,

In decembrie 2020 am fost la o firma importatoare de usi interioare din Bucuresti ptr a vedea si achizitiona usi.
Am stabilit modelul si configuratia si mi-au trimis oferta ptr a plati 40% avans,valoarea usilor fiind in euro urmand ca,contractul sa il trimita ulterior deoarece trebuia trimis la sediul firmei din alta localitate(Sibiu) ptr completare.
Am platit in 30.12.2020 avansul in lei fara,ca vanzatorul sa specifice cat reprezinta in euro.
Dupa vreo 30 zile am primit si contractul plin de greseli(fara referire la oferta,garantie,etc) si ce este cel mai important valoarea usilor pe contract este trecuta in euro iar conversia in lei se va face in momentul cand se emite factura finala adica la sfarsitul lunii martie cand este estimata livrarea si montajul,dar nu la cursul oficial al bancii nationale ci la cursul bancii unde are cont vanzatorul.
Avand in vedere ca euro este in crestere am solicitat ca avansul platit in decembrie sa imi fie transformat in euro la momentul platii iar diferenta sa o platesc la livrare,acestia nu sunt de acord cu acest lucru.
Contractul nu este semnat de mine.
Ce pot face in acest caz?
Multumesc
Buna seara,
Apartamentul in care locuiesc fost inundat de catre un locatar aflat la etajul superior,eu am asigurata casa si am chemat firma de asigurari,acestia au facut constatarea si au cerut o adeverinta de la administratia blocului care sa ateste evenimentul produs,
Am discutat cu administratorul si nu vrea sa imi elibereze aceasta adeverinta,
Cand s-a produs inundatia a fost anuntat atat administratorul cat si presedintele asociatiei de proprietari,presedintele a fost la fata locului si a vazut ce s-a intamplat.
Ce pot face?firma de asigurari solicita acest document.
Multumesc
Buna seara,
Am cumparat acum vreo 14 zile gresie in valoare de 6000lei de la un magazin din Valea Cascadelor,Bucuresti.
Am cerut de la inceput vanzatorului sa imi trimita acelasi lot si data de fabricatie si documente care sa ateste provenienta si calitatea acesteia.
Mi-a livrat gresia cu ani de fabricatie diferiti(2018,2019,2020) cu coduri diferite si seria de pe anumite baxuri rupte si fara documente de calitate.
Am receptionat o parte din gresie si a promis ca rezolva si cu restul,acesta lucru nu s-a mai intamplat si am cerut banii inapoi.
Mi-a spus ca sa astept pana primeste banii inapoi de la depozitul de unde a cumparat-o si in ultimele zile nu mai raspunde la mesaje.

Ce pot face in cazul acesta pentru a-mi recupera banii?

Multumesc
Buna seara,
In anul 2015 am vandut masina personala,in baza actului de vanzare cumparare am radiat masina din evidentele administratiei locale sector 5 Bucuresti,Anul acesta cand am fost sa platesc impozitul la administratia locala mi s-a comunicat ca am de platit o amenda ptr lipsa rovinietei din anul 2018 pe masina pe care am vandut-o in 2015,cred ca noul proprietar nu a inmatriculat masina pe numele lui.
Procesul verbal cu amenda nu a ajuns la mine deoarece din martie pana in octombrie locuiesc la tara,mi-au trimis acum,la solicitarea mea o copie cei de la CNAIR.
Mai pot contesta acum aceasta amenda la judecatorie?
Ce ar trebui sa fac?

Multumesc,
Doresc sa cumpar o piesa auto,ptr acest lucru am cerut o oferta de pret de la un delaer auto,cum pretul mi s-a parut bun am cerut sa imi fie comandata piesa,conditia delerului a fost sa achit 30% din valoarea acesteia,ptr a avea datele firmei si banca unde sa depun banii mi-a fost trimisa o factura proforma,am efectuat plata 30% din valoarea piesei si am trimis dovada platii pe mail catre dealer.
La scurt timp am fost sunat de catre cosilierul clienti de la care am primit oferta care mi-a spus ca pretul piesei este mai mare cu aproximativ 300lei,motivand ca sau schimbat codurile piesei.
Este legal acest lucru?avand in vedere ca am achitat 30% din valoarea piesei comunicata de dealer,ma pot adresa OPC-ului pentru a cumpara piesa la valoarea comunicata?

Multumesc
Aurel