avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters71676

Activitate ContSters71676

Discuție somaj
Daca iti dai demisia pe motive personale de sanatate cu acordul partilor beneficiezi de somaj sau nu? In acest caz angajatorul mai poate angaja pe locul ramas liber?
Răspuns la discuția sanbata zi normala de lucru
Nu,nu se acorda nici ore libere in echivalent. Va multumesc pentru raspuns.
Buna seara. Angajatorul are dreptul sa declare toate zilele de sambata zile normale de lucru, iar plata pentru o zi de sambata sa se faca normal,deci sa nu fie considerate ore suplimentare? Va multumesc.
Buna ziua. Ce poti sa faci impotriva unui angajator daca lucrezi in zilele de sarbatoare declarate libere iar el nu te plateste dublu si nici nu ai dreptul la un liber,iar daca tu lipsesti in acele zile poti sa iti pierzi serviciul? Va multumesc.
Buna ziua, am si eu o intrebare: daca refuzi sa stai peste program,deci ore suplimentare, una,doua,trei,desi angajatorul nu te plateste pentru aceste ore,poti sa fi sanctionat disciplinar, sau ce alte sanctiuni prevede legea? Va multumesc.
Buna seara. Am si eu o intrebare,daca lucrezi la o firma privata,patronul are voie sa te trimita sa plantezi ceapa sau sa sapi cartofi in timpul orelor de program? Daca refuzi el te poate trimite in somaj? Activitatea firmei nu are specific agricol,dar se ofera o masa calda.Va multumesc.
Buna seara, as dori sa stiu daca boala Coree Huntington ( o boala degenerativa a creierului) este o boala cu care poti fi pensionat sau nu.Pun aceasta intrebare deoarece mi-sa spus ca este o boala in cercetare si nu se pensioneaza cu aceasta boala. Va multumesc.
Discuție concediere
Buna ziua.Am o intrebare,este corect sau legal, daca ai lipsit o zi de la lucru,dar fara sa anunti.aceasta zi fiind vinerea iar luni cand ai revenit la servici sa ti-se spuna sa pleci acasa fara sa primesti nici o instintare scrisa ,numai verbal? precizez ca CIM este pe perioada nedeterminata.Va multumesc.
Discuție Copie Revisal
Buna ziua. Cum pot eu ca angajat sa cer o copie a registrului electronic Revisal corespunzatoare datelor mele,unde trebuie sa ma adresez? Va multumesc.
Discuție salar
Buna ziua.Angajatorul este obligat sa acorde sporul de vechime si sporul de noapte? Acordarea acestor sporuri ramane la alegerea angajatorului,sau care sunt sanctiunile (daca sunt) pentru neacordarea lor?