avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate dany_mocean

Activitate dany_mocean

Discuție Angajare PFA
Buna,
Am un pfa dar sunt si angajata la un SRL. Ma pot angaja si pe pfa-ul meu 2 ore pe zi?
BUNA ZIUA,
AM UN ANSAMBLU FOLCLORIC LA SAT, DAR PENTRU A PUTEA EMITE FACTURA LUNARA PRIMARIEI LOCALE, TREBUIE SA NE INFIINTAM CA PERSOANA JURIDICA. INTREBAREA MEA ESTE :AR FI RENTABILA O ASOCIATIE NON PROFIT? SAU PFA? S.R.L.-UL L-AM EXCLUS PENTRU CA IMPLICA IMPOZITUL FORFETAR SI ACTIVITATEA NOASTRA NU NE PERMITE PLATA LUI.
buna ziua,
lucrez cu 2h, de 3 ani de zile.In conditiile in care as ramane insarcinate, as primi indemnizatia pentru cresterea copilului?
va rog sa mi indicati si legea si articolul.
va multumesc!
DIN CE DATA TREBUIE SA AIBA TAXIMETRISTII REGISTRE CONTABILE?DE LA 01.03.2009?
CARE SUNT REGISTRELE DE CARE AU NEVOIE?
MERCI
buna ziua,
am fost data afara de la firma unde lucram si am afacut o cerere la resurse umane pentru plata salariului compensatoriu, cuvenit.
nu am primit nici un raspuns de la firma,asa ca am facut o sesizare la itm.
la ITM am sunat si mi s a spus ca nu pot face nimic-ei , ca sa facem noi (angajatii dati afara) sesizare la firma si apoi daca nu ne platesc salariul, sa i dam in judecata.....numa ca noi am facut deja o cerere.....mai trebuie sa facem una? sau cum?...va rog daca mi puteti trimite un formular, eventual...daca exista..
ce ma sfatuiti sa fac? cum sa procedez?
Multumesc.
Răspuns la discuția SALAR COMPENSATORIU...
VA MULTUMESC PENTRU RASPUNS.
SARBATORI FERICITE ! SI LA MULTI ANI! , TUTUROR.
BUNA,
DATA DE 14.12.2008 A FOST ULTIMA ZI DE LUCRU.AM FOST DATA AFARA PE MOTIV CA POSTUL MEU SE DESFIINTEAZA (AU DAT AFARA 10 PERSOANE).MI AM DEPUS CERERE PENTRU SALAR COMPENSATORIU IN DATA DE 08.12.2008.DAR NU AM PRIMIT NICI UN RASPUNS DE LA FIRMA.CE TREBUIE SA FAC? TREBUIE SA ASTEPT PANA CE FIRMA O SA MI RASPUNDA LA CERERE? PENTRU CA DEOCAMDATA NU A RASPUNS LA NICI O CERERE DEPUSA...
POT SA I DAU IN JUDECATA DACA REFUZA SA MI ACORDE ACEL SALAR?
MULTUMESC!
Răspuns la discuția Sararii Compensatorii
Va multumesc pentru raspunsul dat.

Dar oare mai pot cere sa mi se plateasca salarii compensatorii retroactiv?sau doar acum, pentru ultimul post (la care sunt in preaviz pana in data de 10.12.208).

Multumesc!
Discuție CIM 2ore/zi
Buna,
daca lucrez intr o firma cu 2h/zi, primesc sau nu concediu de maternitate si indemnizatia de crestere a copilului?
O zi buna!
Buna,
am lucrat la o firma 10 luni , dupa care m au dat afara (grup de 19 persoane), dupa 1.5 luni , m au reangajat.
Acum am 2.5 luni pe noul post, dar iar m au dat afara (grup de 10 persoane).
in aceste conditii firma trebuie sa ne dea salar compensatoriu? Asa am auzit...
Va multumesc!