avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 465 soluții astăzi
Forum Activitate claudelmai82

Activitate claudelmai82

Buna ziua.
A. In calitate de creditor a unui client intrat in insolventa si aflat in perioada de reorganizare, ma confrunt cu urmatoarea situatie:
In legea insolventei la art. 20 lit. j se prevede ca administratorul judiciar poate mentine sau denunta unele contracte incheiate de debitor- noi ca si creditori si ca furnizori de energie electrica, sa zicem ca se poate intampla acest lucru in conditiile in care exista terti care ofera acelasi serviciu ca si noi dar in conditii mai avantajoase.
Pe de alta parte in legislatia furnizarii de energiei electrice se mentioneaza clar fara a distinge ca schimbarea furnizorului de energie electrica se realizeaza dupa achitatrea integrala a facturilor averente furnizarii si a facturilor de penalitati sau in cazul in care furnizorul nou preia debitele consumatorului catre furnizorul actual.
Intrebarea mea este: In cazul in care administratorul judiciar decide denuntarea contractului de furnizare cu noi, ce se intampla cu creanta anterioara deschiderii procedurii ce este blocata, se achita sau se achita doar datoriile curente, respectiv cele dupa deschiderea procedurii de insolventa?
In concluzie, primeaza in aceasta situatie prevederile legii insolventei sau a furnizarii energiei electrice?

B. In planul de reorganizare este prevazut ca ne recuperam creanta in proporitie de 32%. Ce se intampla din punct de vedere contabil cu diferenta pana la 100%? Se considera ca fiind pierderi? Si cand se scad aceste pierderi si in ce baza?

Va multumesc.
Buna ziua
O persoana are in certificatul de nastere trecut litera à iar in buletin si celelalte acte inclusiv actele copiilor A.
Acum trebuie sa-si schimbe buletinul, dar intampina probleme pentru faptul ca in certificat e cu Ã. Binenteles ca nu vrea sa-si modifice toate actele (de proprietate etc). Are o alta solutie?
Multumesc!
Discuție OUG 119/2007
Buna ziua.
Firma pe care o reprezint e un furnizor de energie electrica.
Un client nu-si achita facturile si dorim sa le recuperam prin prevederile OUG 119/2007.
Problema e ca in ordonanta se mentioneaza ca aceasta nu se aplica contractelor incheiate intre profesionisti si consumator.
Nu am gasit o interpreatre a acestei formulari.
Sa inteleg ca trebuie sa optez pe calea somatiei de plata?
Va multumesc.

Discuție OUG 119/2007
Buna ziua.
Firma pe care o reprezint e un furnizor de energie electrica.
Un client nu-si achita facturile si dorim sa le recuperam prin prevederile OUG 119/2007.
Problema e ca in ordonanta se mentioneaza ca aceasta nu se aplica contractelor incheiate intre profesionisti si consumator.
Nu am gasit o interpreatre a acestei formulari.
Sa inteleg ca trebuie sa optez pe calea somatiei de plata?
Va multumesc.
O puteti intitula Precizari la intampinarea depusa de parat si se poate depune inainte de termen daca nu va prezentati si la termen daca va prezentati.
Buna ziua.
Am avut 10 stupi cu albine in curte la o casa de la tara unde nu locuieste nimeni si mi-au fost furati fara sa se forteze portile care sunt incuiate cu lacat. Am sunat la 112 si au venit 3 politisti de la Municipala , am formulat o plangere si o declaratie si apoi cazul a fost inaintat spre solutionare unei alte persoane de la investigatii criminale. Acesta a venit si a observat urmele bocancilor si ancheta lui s-a cam terminat aici deoarece cel presupus a fi hotul are spate si cunostinte si degeaba il cheama la politie ca el o sa spuna ca nu stie nimic si ca nu el a furat.
Am solicitat verbal sa le asculte telefoanele in saptamana cu furtul dar el zice ca doar ar putea sa vada cu ce numere de tel a intrat in contact hotul dar nu asculta si convorbirile telefonice, am solicitat un caine sa miroase urmele de incaltaminte dar nu se poate si am zis ca putem incerca sa oferim o recompensa pentru cei ce ofera informatii ce duc la prinderea stupilor si a zis ca pe el nu- deranjeaza.
Ce as putea face in continuare pentru ca nu as vrea sa ramana lucrurile asa.
Nu e vorba de bani ci stupii aveau valoare sentimentala si mai mult decat atat nu vreau sa vand si sa ne ascundem de hoti pentru ca politia nu ne asigura nici o protectie, avand in vedere ca casa se afla in milocul satului vis-a-vis de biserica , la strada luminata- vreau sa subliniez ca au avut curaj maxim si nici o temere ca ar putea fi prinsi.
Va multumesc.
Răspuns la discuția CONTRACT DE COMODAT
Multumesc! E mai bun un ct de comodat decat unul de cesiune.
Buna ziua.
Am urmatoarea situatie.
Un consumator de energie electrica are inchiriat un spatiu in care sunt 2 contoare. Unul este pe numele sc lui iar celelalt pe proprietarul spatiului.
E corect sa inchei un ct de furnizare cu amandoi, iar intre ei sa se incheie un ct de comodat si in baza acestui ct sa emitem factura pe consumatorul care a inchiriat spatiul?
Nota: Proprietarul spatiului nu mai vrea sa-i vina lui facturile si sa le recupereze de la chirias.
Va multumesc
Răspuns la discuția inchiriere sediu social
da exact, nu functioneaza sc.multumec foarte mult

Răspuns la discuția inchiriere sediu social
Nu stiu daca m-am facut inteleasa, dar sc care doreste sa ramana cu sediul social in spatiu nu mai sunt si chiriasi.
Ma gandesc ca ne complicam pentru o suma modica de inchiriat sediu social, cand putem sa inchiriem spatiu unei alte soc si sa luam o chirie mult mai mare