avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1109 soluții astăzi
Forum Activitate David Cristina

Activitate David Cristina

Se mai poate face transfer de la o firma la alta?
Sunt insarcinata in 5 luni, si am contract de munca la o firma X, deoarece aceasta firma se va inchide, vreau sa ma angajez la o alta firma cu contract de munca pentru a putea beneficia de indemnizatie crestere copil. Cum este mai bine sa procedez, prin transfer sau inchid contractul la firma x si deschid alt contract de munca.
Multumesc anticipat pt raspunsuri :)
Răspuns la discuția CIM 2011
Se mai pot procura registrul salariatilor in format tipizat. Daca da de unde pot cumpara.
Daca am urmat cursuri de SSM imi pot deschide un PFA pentru a profesa meseria de inspector securitatea muncii, sau am nevoie de atestat? Daca da, care sunt conditiile pentru atestat?
Multumesc anticipat....
la incheierea perioadei unui CIM pe doua luni este necesar inregistrarea la ITM a deciziei de incetare a CIM cu art 56 lit j ?
Buna ziua! Intrebarea mea este: in gradinitele particulare cum se calculeaza salariile ? Trebuie calculata conform legii salarizarii unice a bugetarilor?
Răspuns la discuția revisal
Din pacate discheta nu mai am cum sa o am, deoarece acel contract a fost inchis in 2008. Intrebarea mea este daca se mai pot face corectii. Mai ales ca au trecut ceva ani de atunci.
Discuție revisal
Buna ziua, am o intrebare. O data cu primirea parolei pentru revisal, mi l-am verificat, si am constat ca o eroare cu privire la un contract de munca pe care l-am inchis. Cu toate ca am depus decizia de inchidere si implicit si revisalul aferent inchiderii contractului de munca, acest CIM apare ca este in derulare. Ce as putea sa fac pentru a regla aceasta eroare.
Va multumesc anticipat.
Conform art. 14 din Codul Muncii, prin angajator se intelege orice persoana fizica sau juridica, deci intrebarea mea este ce trebuie sa fac pentru a incheia un contract de munca unei bone cand angajatorul este persoana fizica. Se mai fac declaratii la ITM, CAS, CASMB, somaj, daca angajatorul este persoana fizica? Parerea mea este ca da, in cazul acesta cum.
cum pot platii asigurarile de sanatate si cas-ul fara sa fac CIM.
Sunt asociata la un SRL, si care sunt sumele minime de plata.