avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Activitate nadia.berar

Activitate nadia.berar

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti daca adresezi o cerere unei institutii si nu primesti nici un raspuns in termen de 4 luni, acest lucru poate fi interpretat ca o aprobare tacita?
Discuție detasare
Va rog sa ma ajutatin cu un raspuns.
Am fost detasata pe o pe perioada de 6 luni de la o unitate scolara la alta, dar inainte de a-mi expira detasarea, unitatea de unde am fost detasata s-a desfiintat.Scoala unde sunt are nevoie de serviciile mele, dar nu stiu cum se poate proceda legal sa raman in continuare in scoala unde am fost detasata pentru ca este nevoie de mine si directorul este de acord .
Va multumesc.
Discuție termene somaj
Va rog sa ma lamuriti intr-o privinta!
Am lucrat cu 1/2 norma si mi s-a redus postul.Cand m-am prezentat la somaj dupa 4 zile, mi s-a spus ca daca nu am venit cu dosarul in prima zi nu mai pot beneficia de somaj.Mentionez ca am lucrat 10 ani.Ce pot face in aceasta situatie.Mia luat ceva timp pana mi-am strans toate documenele.
Va multumesc
Discuție carte de munca
Buna ziua !
Va rog frumos sa-mi spuneti unde ramane cartea de munca in cazul pensionarii pe caz de boala?
Va multumesc
Discuție intabulare
Buna ziua !
Va rog frumos sa ma lamuriti intr-o chestiune legata de intabulare.
Am o prietena buna care a cumparat acum un an o casa si un teren de la o persoana proprietara.Prietena mea a plecat in Spania si o sa stea 2 ani,timp in care ar dori sa isi intabule casa si terenul pentru ca in momentul in care se intoarce sa poata sa faca modificari si sa mai construiasca ceva la casa.
Intrebarea mea este daca poate sa faca o imputernicire pentru mine ,de acolo din Spania, sa ma ocup eu de toate demersurile pt intabulare.
Va multumesc.
Discuție stimulent
Buna ziua!
Stie cineva sa-mi spuna care este cuantumul stimulentului pt mamele care se intorc la slujba in perioada in care ar trebui sa beneficieze de indemnizatia pt cresterea copilului?
Multumesc
Buna seara!
Am o mare nelamurire si va rog sa va exprimati parerea.
Am lucrat cu carte de munca in ultimele 12 luni inainte de a naste.In paralel cu slujba mea,eu desfasuram si activitatea de agent de asigurare.Pot sa primesc indemnizatie(85% din salariu)si sa desfasor in continuare activitatea de agent de asigurare pt care primesc comision si platesc impozit 16%?
Va multumesc
Un contract de vanzare cumparare a unui teren extravilan,facut in forma scrisa sub semnatura privata si in prezenta unui martor,este valabil?Sau este obligatorie forma autentica (la notar)?