avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Activitate marianadamacus

Activitate marianadamacus

Buna ziua,

Am semnat un contract de credit prin care imi iau angajamentul ca venitul, pe perioada derularii acestui contract, sa-mi fie virat in contul meu curent deschis la aceasta banca. Ce consecinte ar apare daca as cere la un moment dat angajatorului virarea in alt mod( numerar) sau la alta banca a venitului lunar?


Buna ziua,

Am doua terenuri pe care as dori sa le dau copiilor(doi).
Imi puteti spune care ar fi forma cea mai ieftina ca acestia sa intre in posesia lor?
Donatie,vanzare sau altceva?

Multumesc anticipat
Buna ziua,

as vrea sa stiu daca dupa depunerea dosarului pentru pensie anticipata partial mi se poate da preaviz de desfacere contract munca?

multumesc
Buna ziua,

va rog sa-mi spuneti daca la pensionarea anticipata se acorda prima de pensionare?lucrez in ramura c-tii, si ma voi pensiona anticipat in acest an.
colegii care s-au pensionat la limita de varsta au primit 2 salarii.

multumesc
Buna ziua,

Am o casa situata pe un teren cu iesire la doua strazi. Adresa din buletin este str.A fara nr.(FN).Cartea de identitate imi expira si nu se mai face cu adresa fara nr. As vrea sa-mi schimb adresa pe str. B, unde primaria imi da si nr.
( Cand am construit casa, nu aveam iesire la str.B din pricina unei conducte de gaz care a fost ingropata ulterior, si cf-ul a fost facut pe str.A).
Imi puteti spune ce implicatii are aceasta modificare la Cartea funciara, si daca e foarte complicat sa fac aceasta modificare?

Va multumesc.
Buna ziua,

Am mostenit o parte dintr-un teren, si as vrea sa-mi intabul partea mea. Am fost la un topometrist si mi-a spus ca nu pot face iesirea din indiviziune numai pentru terenul meu( mi se pare logic), dar celelalte parti spun ca pe ei nu ii intereseaza acest lucru.
Cum sa procedez in acest caz? Va trebui sa suport singura cheltuielile? Nu am nci o posibiliate de a-mi recupera o parte din ele?.

Si mai am o intrebare, dupa ce voi reusi sa-mi intabul terenul, as dori sa il dau baiatului meu. Imi puteti spune ce posibilitati exista in acest sens, si care ar necesita cheltuieli mai putine.

Va multumesc anticipat.
Multumesc
Buna ziua,

Contravaloarea tichetelor de masa se adauga ca venit salarial?
Afecteaza deducerea pentru calcul impozit salariu?

Multumesc.

Răspuns la discuția impozite,taxe vanzari case
multumesc,

m-am temut ca e 16 %, ca acum cu atatea modificari legislative, nu poti sa stii.
Buna ziua,

puteti sa-mi spuneti care este impozitul pe care il voi plati la vinderea unei case,
si in care din situatii se plateste tva(tot la vanzare casa ma refer)

Va multumesc
Buna ziua,

Mi-ati putea spune in cat timp se poate face iesirea din indiviziune a unui teren ( in vederea vanzarii) in situatia in care actele de proprietatea sunt in regula, si nu sunt alte complicatii.

Va multumesc