avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate chriss81

Activitate chriss81

Repartizare cheltuieli reparații asociație sau bloc?

Bună seara,
În cazul în care, urmare unei furtuni, s-a desprins o parte din acoperișul unui bloc și acesta a căzut pe doua mașini cine este răspunzător de acest lucru (președintele/adiministratorul/comitetul executiv al asociației/locatarii blocului care face parte din asociatie) și, de asemenea, cine trebuie sa suporte cheltuiala - Asociația sau blocul respectiv?
Dacă exista și un temei, v-aș ruga.
Multumesc,
Răspuns la discuția Prescriere executare silita
Va rog să-mi dați niște date decontat. Multumesc
Bună ziua. Am un prieten din Galați care se afla în executare silita pentru o creanță rezultata dintr-un contract de credit acordat de către o Banca și cesionat ulterior la o firma de recuperare. Executarea silita este inceputa pe NCPC. Pana în 2015 a avut înființata o poprire pe salariu, din acel moment executorul judecătoresc nu a mai efectuat niciun act de executare iar de la ultima suma poprita au trecut mai mult de 3 ani;
În luna dec 2018 a primit o somație imobiliara drept consecință a contestat executarea silita pe motivul perimarii (nu s a stabilit nici măcar primul termen pana la acest moment) ;
Credeți ca ar putea intenta o noua acțiune pe motiv de prescriere având în vedere art 708 al 4 /CPC "Cursul prescripţiei se întrerupe.....(4)pe data îndeplinirii în cursul executării silite a unui act de executare" - ceea ce evident nu s a intamplat; în caz afirmativ va rog sa îmi recomandați un avocat pentru speță aceasta. Multumesc
As dori sa stiu daca exista vreo norma/lege cu privire la categoria de angajati pe care trebuie sa i aiba o firma; mai exact, pentru o fabrica de productie conserve, exista vreo restrictie/impunere in ceea ce priveste studiile angajatilor? Daca doresc sa angajez un inginer, el poate sa fie absolvent imperios de inginerie alimentara? Multumesc
O persoana juridica ( SRL ) poate imputernici o alta persoana juridica ( SRL ) , printr-un act autentificat sau nu, sa semneze un contract de vanzare cumparare in numele acesteia?

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un model de "Notificare" - emisa de catre promitentul vanzator - privind prelungirea unui antecontract de vanzare cumparare.

Va multumesc,
Buna ziua,

Va supun atentiei urmatoarea speta:

- s-a inceput executarea silita in cursul anului 2009, titlul executoriu fiind un contract de credit bancar;
- pe o perioada de trei ani executorul nu a efectuat niciun act de executare silita/debitorul nu a indeplinit niciun act voluntar de executare a obligatiei - practic creanta a fost prescrisa;
- ulterior, in anul 2013, debitorul si-a recunoscut datoria, indeplinind un act voluntar de executare;
- avand in vedere faptul ca timp de minim trei ani ( de la data inceperii executarii silite si pana la momentul recunoasterii datoriei de catre debitor ) nu s-a intrerupt prescriptia, chiar daca ulterior debitorul si-a recunoscut practic datoria, titlu executoriu si-a pierdut puterea executorie, avand in vedere faptul ca executarea silita a inceput inainte de intrarea in vigoare a NCPC? si daca da, cum si cine poate opera/constata prescriptia?

Multumesc,
Dar daca debitorul este o persoana jurifica aflata in faliment la acest moment...iar creditul a fost garantat cu un imobil aflat in patrimoniul unor terte persoane fizice...care este momentul de la care incepe sa curga termenul de prescriptie...si care este acel termen...tot de 10 ani? Multumesc
Buna ziua

Se poate intabula o constructie(spatiu comercial) situata pe un teren inchiriat de la primarie si care se afla pe domeniul public?

Multumesc,
pe mine m ar interesa ca eu, in calitate de creditor, cum pot executa imobilul in continuare. contractul de ipoteca este inscris in CF, de asemenea si somatia de plata.