avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate Sarivan & Pislaru Societate Civila de Avocati

Activitate Sarivan & Pislaru Societate Civila de Avocati

Imi pare rau, dar eu nu vad nici un fel de infractiune aici. Cel mult putem vorbi de un raport juridic de drept civil. Anume ne-am afla in fata unui imprumut. Pariez ca daca ve veti adresa Parchetului cu o plangere penala, motivata asa cum sustineti in forum, solutia va fi un NUP cat casa
Răspuns la discuția Infiintare Asociatie
-rezervare denumire MJ, depunere capital social, minim 600 lei, act constitutiv, statut, act de spatiu pentru sediu, cerere de inregistrare la Judecatoria sediului Asociatiei, timbraj 19 lei-, timbru judiciar de 0,3 lei.
Legislatie relevanta 0G 26/2000 republicata si modificata.
Succes
Răspuns la discuția Pensie alimentara
Prietena dvs. trebuie sa-l dea in judecata pe tatal copilului solicitand obligarea acestuia la plata pensiei alimentare. Fara o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila acesta nu poate fi obligat la plata acestei pensii.
In ceea ce priveste alocatia copilului o simpla adresa catre Casa de Asigurari sociale in care sa expuneti situatia de fapt si sa solicitati ca alocatia sa va fie data dvs. ca parinte care are copilul in ingrijire ar fi de ajuns, in conditiile in care de asemenea nu aveti o hot. judecatoreasca prin care sa va fie incredintat spre crestere si educare minorul, ar fii de ajuns
Răspuns la discuția custodie tata
Mesajul dvs. reprezinta un atac la persoana. Dl. Iascoschi a emis o opinie juridica fundamentata de practica.
Da este adevarat ca acel cod al familiei nu face discriminare intre parinti, dar in 90% din cazuri, minorii au fost incredintati spre crestere si educare mamei.
De ce? Nu stiu nici eu. Eu am pledat in procese de acest gen in care tatal minorului avea o situatie materiala net superioara mamei, am probat faptul ca minorul era atasat afectiv mai mult de tata, am probat mai presus de orice indoiala ca minorului i se pun la dispozitie conditii de trai incomparabil mai bune decat cele oferite de mama,etc..etc..., inclusiv meditatori particulari, si cu toate acestea, am pierdut. Motivarea sentintei este absolut hilara, judecatorul , daca va vine sa credeti, a facut referire la o asa numita "situatie-regula" in care , minorul i se atribuie mamei. Sa vb de situatii-regula intr-o hotarare judecatoreasca este grav...., cu atat mai mult cu cat sentinta a fost mentinuta si in caile de atac. QED
Te-as ruga sa postezi solutia pe care o vei obtine de la ICCJ. Iti tin pumnii. A gresi este omenesc (desi nu la acest nivel), a persevera insa in greseala este de neiertat.
Aceeasi situatie am intalnit-o si intr0o speta la Judecatoria Medgidia. Politistul care a intocmit pv era citat ca si martor(dosar penal.) Am solicitat inlaturarea acestuia ca martor deoarece nu putea sa aiba o dubla calitate -ag constatator si martor, chiar daca nu avem o norma de drept cara sa interzica aceasta, am adus in discutie principiul instituit de OG 2/2001. Diferenta dintre contraventional si penal este tocmai pericolul social mai redus al faptei contraventionale, procedand si la aplicarea principiului ad amjori ad minus-ma rog, a tinut, l-a scos pe domnul politist din postura de martor.
Răspuns la discuția omor din culpa...!?
Face-ti-va probleme de infractiunea de ucidere din culpa. Tind sa cred ca se poate obtine o pedeapsa cu inchisoare cu suspendarea executarii acesteia. Angajati-va avocat!!! Chiar daca sotul dvs. va avea desemnat un avocat din oficiu-transformati oficiul in angajament. Motivati acel avocat. Este o investitie excelenta in viitorul familiei dvs.
Succes
Răspuns la discuția hotarare definitiva
Cautati la arhiva civila, observati dovezile de comunicare, calculati termenele si daca in termenul legal nu s-a atacat hotararea, sunteti fericit. Daca nu....
Fratilor, Baroul asta parca este cu foncierea, iar noi Morometii care ascund lazile cu zestre prin pod.
Mai inventeaza multe rahaturi, ca m-am saturat. Am ajuns sa muncesc pentru altii.Zau daca nu sa ma las de meserie, ma suspend si ma fac consilier juridic. Am si carnet de marinar-motorist, asa ca cine stie.....X-(
Răspuns la discuția NOTIFICARE RAU PLATNICI
Notificarea poate avea un rol de atentionare, punere in intarziere sau pur si simplu de amenintare (cu o repercursiune legala). Pentru a face un pas inainte, intocmiti notificarea respectand forma si termenele prevazute de art 720 indice 1 Cod. Proc. Civ. Asa impuscati doi iepuri dintr-un foc. Bineinteles semnatura administratorului si stampila societatii sunt indeajuns, preferabil ar fi sa va adresati unui avocat. Notificare expediati-o prin scrisoare cu confirmare de primire.Puteti opta si prin efectuarea notificarii prin intermediul unui executor judecatoresc-presupune costuri.
Forma procedurii concilierii directe 720 ind. 1 CPC o gasiti cred si pe acest site.