avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Activitate cora_d

Activitate cora_d

Va rog sa-mi explicati ce ivrea sa se spuna la art III alin 12 : "Functionarilor publici si personalului incadrat in regim contractual in sistemul public,care vor fi numiti in conditiile alin. (4) -director coordonator-, li se suspenda de drept raporturile de serviciu, respectiv raporturile de munca avute anterior numirii, pe durata executarii contractului de management."...adica, contractul de munca avut se suspenda din momentul investirii in functia de director, iar postul ramane blocat sa zicem, timp de 4 ani???


Va multumesc
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns....trebuie sa merg la un proces unde am termen saptamana aceasta, dar de data aceasta nu mai am citatie, cum si de la cine pot obtine o hartie care sa-mi justifice absenta de la serviciu....?
Discuție va rog...
Buna ziua,
va rog sa ma lamuriti si pe mine in doua probleme :
1. Daca o persoana moare intr-un accident rutier in timpul serviciului si ITM -ul da rezolutie de accident de munca, cand se poate actiona in proces civil respectiva firma, dupa terminarea anchetei politiei???
2. Daca firma este lichidata, mai poate fi actionata in justitie???
Răspuns la discuția Cum pot sa procedez...
Va multumesc mult.

O zi buna.
...ca sa nu ma mai prezint la un proces unde am calitatea de intimat?M-am prezentat de fiecare data si de fiecare data s-a amanat din cauza lipsei cate unui intimat.Nu mai ma pot invoi de la serviciu, nu am mai fost citata, si as dori sa stiu daca pot trimite o scrisoare recomandata la dosar ca sa nu mai fiu nevoita sa ma prezint la fiecare termen.
Va multumesc.
O ruda a mea a decedat iar firma la care lucra este temporar fara activitate.Mi s-a comunicat sa fac cerere direct la casa de pensii, dar ma gandesc ca adresandu-ma acolo nu mi se va plati ajutorul de 1550 RON ce revine decesului contribuabilului ci mi se va achita suma de 775 RON , suma ce revine ca urmare a decesului unu membru de familie.
Va rog sa ma "luminati" in aceasta problema.
Cu multumiri,

cora_d
Buna ziua,

Va rog ajutati-ma cu un raspuns :

O clauza introdusa in CIM, poate anula articole din Contractul Colectiv de Munca la Nivel National, atata timp cat nu exista Contract de Munca la nivel de ramura, unitate,etc...?

Va multumesc.
...incheiat cu un angajator presupune ca beneficiem de toate drepturile inscrise in contractul colectiv de munca la nivel national????
Buna ziua,

Cumnatul meu a murit acum cateva luni intr-un accident de munca in timp ce se deplasa in intares de serviciu. Din pacate, nu stim nimic referitor la ancheta care se desfasoara la ITM. Intrebarea mea este daca familia se poate interesa de stadiul acestei anchete si care ar fi procedura.
Va multumesc.