avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Activitate kikibv08

Activitate kikibv08

Bună ziua, cine imi poate răspunde dacă este legal ca Poliția (Locala,Jandarmii) să noteze datele mele personale în acel caiet "de serviciu" în momentul legitimarii? Ca ulterior să îmi vină PV acasă și dacă acest PV se poate lovi de nulitate nefiind încheiat la fața locului. Mulțumesc anticipat.
Răspuns la discuția succesiune
multumesc
Discuție succesiune
Buna ziua,matusa mea(sora mamei)din Suceava,eu locuind in Brasov, locuieste in casa socrilor ei ambii decedati,si sotul ei ,unicul lor copil a decedat si el in urma cu 4 ani.La randul lor ei nu au copii,La moartea batranilor unchiul nu a facut succesiunea,pentru casa si pamant iar dupa moartea lui nici matusa nu a facut succesiunea.Mentionez ca acum 2 ani matusa mea a avut o cadere nervoasa si de atunci nu comunica si nu vrea sa fie dusa la un control de specialitate,are 67 de ani si nu se poate ingriji singura.Ce acte am nevoie pentru ca matusa sa fie dusa cu forta la un azil de batrani si ce pot face ca sa nu piarda casa si pamantul,
Răspuns la discuția accident auto
multumesc
Discuție accident auto
Buna ziua ,in urma cu o saptamana la un sens girator mi-a iesit in fata un vehicul ,sa nu intru in el am tras de volan si am intrat cu masina in bordura, doar masina mea a fost avariata celalant vehicul nu a avut nici o zgarietura,si nu au fost nici victime,soferul vinovat si-a sunat firma de asigurari acestia nu au raspuns apelului.Am sunat la o firma de tractari si am dus masina la service,apoi ne- am dus la politie tamponari auto sa facut PV ,soferul recunoscandu-si vina acesta ramanand fara permis.A doua zi am fost sunat de cei de la asigurari(firma la care are asigurare soferul vinovat),ne-am intalnit la service si mi-au comunicat ca dureaza 3 luni de cercetare a incidentului.Daca soferul a recunoscut la politie si exista si acel PV de ce dureaza atat?Legal vorbind este vreo lege care sa oblige firma de asigurari sa-mi dea o masina pana la solutionarea dosarului de daune si repararea masinii avariate.
Buna ziua,sunt chemat la politie pentru o reclamatie sau o plangere impotriva mea,nu stiu de ce .Intrebarea mea este daca am dreptul sa citesc accea hartie .
Asa e ,dar pun situatia ca sotul nu ar fi cu masina si se intalnesc fata in fata.Mentionez ca sotul are 1,67 iar domnul undeva la 1,85-1,90.Multumesc pentru raspuns.
Buna seara,in urma cu 2 ani am facut o sesizare unei vecine cu privire la constructia unui balcon,fiul doamnei fiind plecat in strainatate l-a sunat pe sotul meu si l-a amenintat cu moartea cand vine in tara,am inregistrat aceea convorbire.Acum fiul vecinei a venit in tara si cand l-a vazut pe sotul (acesta fiind cu masina )a inceput sa-l injure si a dat cu piciorul in masina.Bineinteles am facut plangere penala la politie referitor la cele intamplate acum.Intrebarea este daca depun o plangere penala pentru amenintare ,inregistrarea telefonica facuta acum 2 ani cu telefonul mobil personal, poate fi proba ?
Buna ziua? Copilul meu este in clasa a2a,la sfarsitul semestrului 1 ni s-a comunicat ca nu trebuie sa predam manualele primite de la minister,iar acum la sfarsit de an ni se cer acele manuale altfel nu ii incheie situatia scolara copilului.Mi sa spus ca trebuie sa le cumpar de la librarie.Nu am banii necesari.Au acest drept?
Buna ziua,sunt angajat cu CIM la o firma de constructii,din luna februarie 2016,iar in lunile aprilie - mai 2016,angajatorul ne-a zis sa facem cerere de concediu fara plata pana la obtinerea unei autorizatii.Am fost sunat de la birou sa vin sa fac inca o cerere de concediu fara plata pentru inca 30 de zile(luna iunie);Este legal asa ceva ?Si daca nu vreau sa mai fac alta cerere si nici sa-mi dau demisia,ce pot sa-mi faca legal?Dar eu ce pot face legal pentru a mi se respecta CIM?Multumesc