avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate Cati L.

Activitate Cati L.

Buna ziua,
As dori sa stiu daca un angajat poate avea un contract de munca si un contract cu drepturi de autor semnate cu 2 companii diferite.
De asemenea, as dori sa mai aflu urmatoarele:
- ce impact ar avea semnarea unui contract cu drepturi de autor asupra contractului de munca in vigoare?
- contractul cu drepturi de autor ar aduce beneficii in plus, in afara de cel al salariului ca de ex. contributia la sanatate etc.?
- am obligatia sa anunt angajatorul daca semnez contractul cu drepturi de autor cu o alta companie?
- am obligatia sa declar la ANAF veniturile sumplimentare obtinute din contractul cu drepturi de autor?
Multumesc,
Da, conducatorul locului de munca. Multumesc pentru corectare. :)
Buna ziua,

Spuneti-mi va rog ce articol din legea 319 dispune alegerea de catre angajator a conducatorilor de echipe cu responsabilitati SSM?
Si daca reprezentantul lucratorilor este ales dintre si de catre lucratori iar conducatorii de echipe sunt si ei la randul lor lucratori in unitate, de ce acestia din urma nu pot semna procesul verbal de alegere a reprezentantului lucratorilor.
Multumesc
Buna ziua,

As dori sa aflu ce autorizatii sunt necesare pentru a face import de bijuterii, atat din UE cat si din afara ei, si care sun pasii de urmat pentru a obtine aceste autorizatii?
Va multumesc.

O zi buna!
Buna ziua,

Lucrez la o societate care are datorii catre stat prin neplata taxelor catre stat, inclusiv cele pentru angajati.
In cazul in care imi gasesc un alt loc de munca, voi putea ridica cartea de munca de la ITM? Imi voi putea da demisia?
In cazul in care raspunsul este negativ, care ar fi solutia ... sa-mi platesc singura taxele?
Va multumesc.
Buna ziua,

Daca unul din asociati este din alt oras decat Bucuresti, unde se va infiinta firma, este obligat sa vina la Bucuresti sa dea declaratia la notar, privind datoriile la stat si specimenul de semnatura, sau poate sa mearga la orice notar din orasul unde locuieste si traieste?
De asemenea, este necesar semnarea actului constitutiv in fata unui avocat? Am aflat ca sunt banci care nu accepta acte constitutive semnate in nume propriu
Va multumesc.
Buna ziua,

As dori sa stiu daca exista o perioada de timp in care se sterge sediul social al firmei de la ONRC, dupa parasirea spatiului care a functionat ca sediu social?
Ce se intampla, din punct de vedere legal, daca dupa stergerea vechiului sediu social firma nu reuseste sa gaseasca un nou sediu?
Va multumesc.
Buna ziua,

As dori sa stiu daca este necesar semnarea actului constitutiv in prezenta avocatului sau documentul poate fi semnat inainte si apoi inmanat avocatului.
Problema este programul foarte incarcat al celor doi viitori parteneri.

Va multumesc.
Buna ziua,

Tocmai am vorbit cu un avocat care mi-a spus ca de 2 saptamani a intrat in vigoare o ordonanta care spuna ca la infiintare unei companii contractul de chirie a sediului social trebuie inregistrat la Administratie si ca declaratia data de proprietarul la inchiriere, prin care declara ca acel spatiu nu se suprapune cu sediul unei altei societati, trebuie legalizata la notar.
Am vorbit si cu proprietarul de la care am inchiriat spatiul pentru noul sediu social si acesta a afirmat ca nu este adevarat.
Vreau sa stiu daca este adevarat ce am aflat despre ordonata si daca da, va rog sa-mi spuneti care este aceasta.
Va multumesc.
Discuție restaurant
Buna ziua,

As dori sa stiu daca la deschiderea unui restaurant, adresa acestuia poate fi aceeasi cu cea din actul constitutiv a firmei care deschide resturantul si implicit daca numele resturantului poate fi acelasi cu cel al firmei care deschide restaurantul.
Va multumesc.