avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Activitate CORINA CONSTANTIN

Activitate CORINA CONSTANTIN

Răspuns la discuția legea nr.10/2001
multumesc
Răspuns la discuția acceptare donatie
multumesc
In anul 1999, se face o oferta de donatie catre Statul Roman pentru un imobil.Dupa primirea ofertei se emite o hot. a Consiliului Local prin care se accepta donatia.Acum in 2010, abia, se intabuleaza Statul Roman.Acea hot. de Cons. Local tine loc de act autentic?sau trebuia sa se faca un act notarial de acceptare a donatiei?
Se poate vinde un teren intravilan restituit in 2008 in baza legii nr.10/2001?
Sunt garant fidejusor si s-a ajuns si la executarea mea silita, daca eu incep sa platesc, pot sa il dau in judecata pe imprumutat sau tr sa platesc toata suma datorata si abia dupa aceea?Pana platesc toata suma, pot cumva sa notez eu ceva in Cartea Funciara(el avand un imobil), ca sa imi pot recupera apoi sumele platite de mine?
Răspuns la discuția societati comerciale
multumesc, vreau sa mai intreb ceva:daca in contractul facut de notar, se explica situatia actuala a societatii, adica se scrie ordinea actelor societatii si se mentioneaza ca cesiunea nu e inregistrata la ORC, actul de vanzare al notarului nu e valabil?nu se poate opera pe baza lui transferul in CF de pe firma pe pers. fizica?
E vorba de o societate comerciala inregistrata in 2005 si cu un act aditional si contract de cesiune facut la notar in 2006 neinregistrate la ORC.Firma are un imobil si vrea sa il transfere acum pe unul din asociati, persoana fizica.Notarul imi va putea face contractul de vanzare, daca la ORC nu apare situatia reala a societatii?
Buna ziua!Daca o PFA(exercitand o profesiune liberala) se asociaza printr-un contract de societate civila, fara personalitate juridica, se primeste un nou CIF pentru noua formatiune?va multumesc
Discuție somatie
O rugaminte:am primit somatia de plata,trebuie sa platesc in 1 zi, daca nu platesc si fac contestatie la executare, se suspenda executarea sau se poate trece mai departe, de ex la poprire?in cat timp pot face contestia?multumesc
Răspuns la discuția concediu de studii
multumesc pentru raspunsuri