avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Activitate calin_pop2000

Activitate calin_pop2000

pot formula plangere penala impotriva unui expert pe motiv ca expertiza facuta nu este corecta?
pot solicita ca expertiza facuta sa fie declarata falsa?
Răspuns la discuția Plangere rezolutie prim procuror
ati primit probabil NUP.Daca nu ati primit raspuns in 20 de zile mai puteti astepta inca 20 de zile. Daca nici in acest interval de timp nu vi se raspunde , trebuie sa depuneti o plangere impotriva rezolutiei procurorului la Judecatorie.Aveti grija , daca depuneti plangerea la judecatorie dupa 40 de zile, plangerea va fi respinsa ca tardiva.
tatal unui copil nou nascut , cu ce data va putea intra in concediu de crestere a copilului? imediat dupa nastere sau dupa cele 41 de zile de concediu postnatal?
unde trebuie depuse actele?
cum se va calcula cuantumul pensiei de intretinere cel datorez minorului aflat in grija fostei sotii daca pana acum trei luni am fost angajat cu un salar net de 2000 RON iar intretimp mi-am pierdut locul de munca si nu realizez venituri?
de obicei se ia in calcul media pe ultimile 6 luni. in cazul de fata ar fi 3x2000/6=1000
1000x25% ar veni 250 RON de plata
dar fiind in situatia de a nu a avea venituri cum se va calcula? exista o regula sau ramane la latitudinea judecatorului?
buna ziua

ITM poate elibera copii dupa cartea mea de munca unei persoane care nu a fost mandatata sau imputernicita de mine in acest sens?
este aceasta fapta o infractiune? se poate face plangere penala impotriva ITM?
buna ziua

o persoana mi-a facut plangere penala la politie pentru amenintare , santaj, ultraj contra bunelor moravuri ,iar, aceasta plangere a fost solutionata cu NUP de catre parchetul procuraturii .In urma cercetarilor s-a constatat ca faptele susmentionate nu exista si s-a emis o rezolutie de NUP care mi-a fost comunicata si care nu a fost contestata in termenul legal de catre reclamant.
Daca depun o plangere penala pentru denunt calomnios impotriva acelei persoane ce risca aceea persoana?
Discuție fals informatic
buna ziua

in urma cu aproximativ un an am fost reclamat la DIICOT printr-o plangere penala de catre doua persoane, ca le-as fi trimis mail-uri cu continut injurios.
deoarece nu aveam nici-o legatura cu acele fapte am refuzar sa ma prezint la DIICOT unde am fost citat telefonic de catre o doamna procuror , deoarece am considerat ca totul este o farsa.
Dar ,in cursul lunii Mai 2008 la firma la care lucrez s-a prezentat un grup de 4 politisti de la DIICOT care au ridicat unitatile centrale de la calculatorul meu de servici si cel de la serverul de retea .In paralel au mai ridicat si unitatea centrala de la calculatorul de la domiciliul meu.Deasemenea am insotit acei politisti la procuror , unde mi s-a adus la cunostinta ca sant invinuit de FALS INFORMATIC .
dupa o perioada de cateva luni am fost chemat la efectuarea expertizei acestor hard-uri si deoarece nu s-a gasit nimic mi-au fost inapoiate cel de acasa si cel de la server.Hard-ul de la calculatorul meu de servici a ramas inca la DIICOT.
Ce as putea face pentru ca acest CIRC pe bani publici sa inceteze si sa fie restituit acel hard firmei pentru care lucrez?
Spun aceasta pentru ca sant sigur ca nu exista nici-o proba impotriva mea doar suspiciuni si chiar daca cineva ar fi trimis mail-uri cu caracter calomnios nu vad legatura cu falsul informatic!
buna ziua

am o problema. am initiat un proces pentru stabilirea unui program de vizita a fetitei mele , care se afla in grija fostei mele sotii.Deoarece parata are un avocat renumit iar eu ma reprezint singur am observat ca Judecatoarea are o atitudine ostila fata de mine , aici avand o mare influenta si experienta de viata a acestei Judecatoare , pentru ca se stie ca a avut o casnicie chinuita si a avut un divort cu scantei.Am fost amenintat in sedinta de judecata ca ma va pune la punct , se rasteste la mine de fiecare data cand doresc sa spun ceva..
Cum pot cere recuzarea acestei judecatoare? Pentru atitudine ostila pot cere recuzarea acesteia?
Discuție sentinte
buna ziua

unde pot gasi sentinte publicate ale curtii supreme de casatie si justitie?
buna ziua

in cazul in care intre firma mea X si o alta firma Y se incheie un contract de management , care prevede ca eu in calitate de administrator la firma X voi avea atributii de Director de Productie la firma Y , in ce mod incide acest lucru asupra dreptului de a semna referate ,decizii ,de a aproba sau nu diferite cereri ale angajatilor firmei Y?
Mentionez ca responsabilitatile si autoritatea postului de Director de productie vor fi mentionate explicit in contract.Dar aici e nelamurirea , daca sant mentionate in contract se pot si aplica?