avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 776 soluții astăzi
Forum Activitate gina1973

Activitate gina1973

Buna ziua.
La firma unde lucrez unuia dintre administratori i s-a intocmit dosar fiscal in urma carui fapt ne-am trezit ca suntem radiati din oficiu din Registrul persoanelor impozabile care aplica sistemul TVA la incasare.Radierea s-a facut la inceputul lui martie 2013 si noi am aflat pe 21.05.2013.
Care ar fi solutiile sa revenim platitori de TVA .
In cazul in care administratorul respectiv plateste debitul tot nu mai are dreptul sa administreze firma timp de doi ani (o informatie de la un angajat al Fiscului din orasul unde-si desfasoara activitatea firma).
Răspuns la discuția Ajutor - vor sa-mi ia somajul!
Multumesc mult d-le tudorvaleriu!
Mai am o nelamurire. Dupa ce am terminat somajul pe 14.03.2012 am lucrat la o societateinca 5 luni dupa care am intrat in concediu crestere copil pana la doi ani.
O sa-mi afecteze si acesti bani suspendarea somajului sau nu?
Va rog mult sa-mi raspundeti!
Buna ziua.Am terminat liceul in data de 15.07.2011 si am bagat actele de somaj cu data de 14.10.2011.
Intre 20 si 29 octombrie 2011 am fost recenzor (la data respectiva mi s-a spus ca nu afecteaza somajul).
Pe dat de 07.03.2013 mi-a venit o adresa cum ca nu trebuia sa beneficiez de indemnizatia de somaj si intr-un an sa restitiu banii inapoi.
Va rog spunetimi daca este vre-o portita pentru a nu restitiu banii pentru ca dupa somaj am intrat in concediu crestere copil pentru doi ani (in perioada de calcul mi s-a luat si cele 6 luni de somaj).
Multumesc anticipat si astept cu nerabdare un raspuns!

Buna ziua.O persoana juridica ar dori sa acorde o bursa de studii conform legii 376/28.09.2004.
Va rog sa-mi spuneti daca legea mai este de actualitate si mai ales daca e posibila acordarea respectivei burse in conditiile in care firma este pe pierdere financiara si contabila.
Multumesc anticipat.
Buna ziua.Am un PFA si am auzit ca pot plati taxa de cazare a unui student si cu suma respectiva pot scadea plata impozitului pe profit.Daca este adevarat invatatima va rog ce trebuie sa fac(decat sa platesc statului mai bine ajut un copil care vrea sa invete ceva ) Multumesc anticipat.
Buna ziua.
Eu sunt mama unui copil prescolar.In anul scolar 2009-2010 copilul a inceput cu o doamna educatoare care s-a pensionat la data de 30.10.2009 (si care era prea plictisita de ceea ce facea si nu mai avea absolut nici o legatura cu educarea copiilor),din 01.11.2009 pana in prezent a venit o doamna tanara care i-si tot interesul si chiar se vede progresul copiilor.
La ultima sedinta pe anul acesta ne-a anuntat ca de la 31.08.2010 dansa nu v-a mai fi titulara pe post deoarece s-a facut un pretransfer in timpul anului scolar si va venii o alta doamna care mai are 2 sau 3 ani pana la pensie.
Comitetul de parinti am vrea sa facem ceva(daca se poate) ca sa ramana doamna actuala pe post.
Va multumesc mult si astept un raspuns.
Buna ziua.
Am o mica problema.Unchiul meu a murit pe 04.05.2010.Decedatul are un fiu legitim de care nu mai stie nimeni nimic si o sora(adica mama mea).El a locuit cu o femeie (care la randul ei a murit si ea) si familia ei dar fara acte legale.
Pe data de 25.05.2010 a sosit pensia aferenta lunii aprilie si nu a putut-o ridica nimeni pentru ca nu avea decat certificatul de deces al defunctului.
Va rog sa-mi spuneti care ar fi procedura ca sa poata sa ridice cineva din familie pensia decedatului sau banii se pierd de drept pentru ca nu exista o procura sau ceva de genul.
Multumesc frumos.
AM UN SALARIAT CARE FIGUREAZA IN CONCEDIU MEDICAL DIN 01.04.2010 PANA PE DATA DE 30.04.2010.
PE DATA DE 06.05.2010 MI-A ADUS DECIZIA DE CAPACITATE DE MUNCA(PIERDUTA IN TOTALITATE) DATATA CU 27.04.2010
CE TREBUIE SA FAC EU CA SOCIETATE MAI DEPARTE-BANUIESC CA O DECIZIE DE INCETARE A CONTRACTULUI ---CATRE ITM------DAR NU STIU CU CE DATA SI NICI CU CE ARTICOL AR FI CORECT.
Daca i-mi puteti da si un model de decizie sau ramane valabil cel clasic pentru suspendare CIM doar schimb articolul.
Multumesc mult si astept un raspuns.
As vrea sa stiu daca este legal ca anumiti muncitori ai unei firme sa intre in concediu fara plata si care ar fi perioada maxima admisa.(firma are datorii catre stat si nu-i putem da in somaj deocamdata).
Multumesc.
Buna ziua.Am o mare problema.Nu stiu cu ce articol pot face decizia de suspendare a contractului individual de munca pentru a putea beneficia de pensie pe caz de boala.
Am un salariat nascut pe data de 23.09.1958,angajat in societatea noastra pe data de 01.11.2009 si care a avut concediu medical din data de 01.12.2009 pana pe 28.02.2010 si ulterior din 15.03.2010 pana pe 30.04.2010.
Acum m-a anuntat ca in luna mai(nu mi-a dat data exacta) i-a iesit decizia de pensionare si ca ii este necesara decizia de incetare a CMI din partea societatii noastre.
Pentru pensionare nu am facut decizie niciodata si nu stiu ce articol din Codul Muncii ar trebiu sa apara scris ,ca sa fie in ordine.
Va multumesc anticipat.