avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Activitate maria-mihaela

Activitate maria-mihaela

Buna seara. Stie cineva daca s-a aprobat legea privind tichetele, in valoare de 200 lei, pentru after school? Daca da, va rog sa-mi spuneti care este aceasta lege. Caut si nu gasesc nimic, doar ca a fost proiect de lege. Multumesc.
Buna ziua. Am lucrat in invatamant, personal didactic auxiliar, pana in iulie 2017 cand mi-am dat lichidarea. Ma incadrez la Legea 85/2016 privind restituirea sumelor castigate de sindicate in instanta. Am primit pana acum 5% in 2016 si 10% in 2017. Intrebarea mea este: daca am plecat din invatamant ar trebui sa primesc restul de 85% intr-o singura transa? sau primesc in continuare esalonat pe urmatorii 3 ani? Am tot citit si in lege si in normele de aplicare, dar nu gasesc nimic. Doar despre profesorii care se pensioneaza am gasit. Va multumesc.
Buna ziua. Am lucrat in invatamant, personal didactic auxiliar, pana in iulie 2017 cand mi-am dat lichidarea. Ma incadrez la Legea 85/2016 privind restituirea sumelor castigate de sindicate in instanta. Am primit pana acum 5% in 2016 si 10% in 2017. Intrebarea mea este: daca am plecat din invatamant ar trebui sa primesc restul de 85% intr-o singura transa? sau primesc in continuare esalonat pe urmatorii 3 ani? Am tot citit si in lege si in normele de aplicare, dar nu gasesc nimic. Doar despre profesorii care se pensioneaza am gasit. Va multumesc.
Buna seara. Sunt administrator de patrimoniu intr-un liceu. Lucrez cu norma intreaga, de la 7-15. Joi, 15.10.2015 am primit o decizie, in urma CA din data de 14.10.2015, care zice asa: "...Art.1. Incepand cu data de 19.10.2015 doamna administrator de patrimoniu (numele scris gresit !!) va functiona in biroul secretariat intre orele 9,00-13,30 efectuand lucrari specifice biroului.....Art.2. Doamna administrator va muta in biroul secretariat calculatorul din dotare pentru a putea astfel sa ajute la lucrarile care trebuie executate in secretariat: centralizare abonamente naveta elevi, alocatii, eliberare adeverinte, evidenta scutiri medicale,etc......Art.3 Prezenta decizie se va aduce la cunostinta doamnei (din nou numele scris gresit, si fata de prima data !! #-o) si va fi pusa in aplicare imediat. " Semnat director.
Recunosc ca inca sunt socata, dar nu vreau sa dau curs deciziei pentru ca o consider nelegala. Cum sa fiu ad-tor de patrimoniu si secretar in acelasi interval orar si cu acelasi salar.???? E 2 in 1! Nu scrie in decizie daca am dreptul sa o contest si in cate zile. Va intreb si va rog sa ma ajutati: ce sa fac? Pot sa contest aceasta decizie? Ce legi sa invoc ca sa fiu in legalitate? Aaa si a zis directoarea ca o sa modifice si fisa postului. Eu din cate stiu, fisa postului se poate modifica dar cu sarcini specifice postului. Nu am cunostinte sau pregatire legata de munca in secretariat si nu stiu care lege ii da dreptul sa-mi dea sarcini de secretar peste postul de ad-tor de patrimoniu? Nu scrie ca ma plateste in plus, ca se reduce postul meu, ca se modifica programul de lucru!! Nimic. Stiu ca in Codul Muncii scrie ca trebuie sa ti se ceara acordul cu privire la anumite sarcini. Va rog sa-mi spuneti daca fac contestatia catre Consiliului de Administratie sau trebuie sa reclam aceasta situatie Inspectoratului Scolar, ITM-ului ? Va multumesc si astept cu interes raspunsurile d-voastra.
Răspuns la discuția Concediu odihna
Multumesc.
Răspuns la discuția Concediu odihna
Didactic auxiliar
Buna ziua. In liceul in care lucrez, contabila isi ia concediul de odihna cat vrea ea, sub stricta "protectie" a directoarei. Adica daca aveam dreptul pe anul 2013 la 38 de zile de concediu ea a efectuat pana in prezent vreo 57 de zile. Daca i-am zis directoarei ca nu e corect, a zis ca noi (colegii) nu avem treaba !! Si in plus nu semneaza condica de prezenta cu lunile, iar cand o semneaza nu se trece in concediu, semneaza tot !! Din condica nu reiese ca a fost in concediu si nici cereri nu stim daca are ! Ce putem face in cazul asta, cum putem sa facem dreptate, cui sa reclamam ?? Iar din partea directoarei nu e un fel de abuz in functie sau trafic de influenta (cum i-o zice) ?? Sincer, ne deranjeaza si nu e legal si corect ce se intampla. Va rog sa ne sfatuiti cum sa procedam. Va multumesc.
Buna seara. Sunt administrator de patrimoniu, cu studii medii, intr-un liceu. Vreau sa stiu daca am in subordine femei de servici, mecanici, portari as putea primi spor de conducere si daca da, conform carei legi. Intreb, deoarece contabila (administrator financiar cu studii superioare) primeste spor de conducere, desi nu are pe nimeni in subordine. Care din variante este sau ar fi legala si conform carei legi? Aceeasi contabila primeste si spor de control financiar preventiv, este legal? Adica ea se verifica pe ea si pune viza ca totul este in regula !! Am inteles ca nu ar fi legal dar se practica intre contabilele din scoli, bineinteles cu acordul conducerii, ca altfel nu vad cum. Si daca nu este legal unde pot sesiza lucrul acesta? Va multumesc !
Răspuns la discuția concediu odihna dupa pensionare
Multumesc pentru raspuns. Nu am mentionat faptul ca e pensie anticipata, iar secretara imi spune ca nu este data pe decizie (interesant !!) si ca fiind pensie anticipata are dreptul sa-si efectueze concediile si abia dupa aceea ii desface contractul de munca. Concediul ramas neefectuat din 2012 I-a fost platit in anul 2012 integral, doar ca nu a fost efectuat.
Buna ziua. Lucrez intr-un liceu si am o femeie de servici care si-a depus dosarul de pensionare cu data de 1 februarie 2013. Din 29 apr.2013 a intrat in concediu de odihna neefectuat pe anul 2012. Intre timp a primit decizia de pesnionare, nu cunosc data. Ea doreste sa-si efectueze tot concediul neefectuat pe 2012, respectiv pana in 13 mai 2013 si dupa aceea sa efectueze si concediul de odihna care i se cuvine pentru perioada lucrata din acest an. Intrebarea este daca e legal acest lucru? Pentru anul 2013 cate luni sa considera muncite, intra si luna mai la calculul concediului de odihna? Cum e platita, sau daca e legal sa mai figureze angajata si platita in luna mai 2013 din moment ce a primit decizia si singurul lucru care si-l doreste este doar sa-si efectueze concediile, nu sa mai munceasca?