avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1687 soluții astăzi
Forum Activitate bbd

Activitate bbd

Răspuns la discuția Certificat divort
am certificatul romanesc insa este anulat.
deoarece am dubla cetatenie vreau sa inregistrez divortul care a survenit si in tare al carui cetatean mai sunt.
la consulat mi s-a cerut certificat de divort european. divortul a avut loc pe cu acordul partilor la notar.
am facut cerere la judecatorie, iar in urma sedintei cererea mea a fost respinsa pe motivul ca desfacerea casatoriei nu s-a facut prin instanta.
daca acest lucru mi s-a parut o formalitate acum sunt total dezorientata.
cum sa procedez, cui sa ma adresez?
De ce pana acum era suficient sa cer si sa primesc un singur extras CF, iar acum dupa convertirea in format electronic acesta s-a triplat (cer extras, platesc si primesc trei). pe ce criterii se face acest lucru?
o alta problema a mea...
cum se taxeaza radierile de ipoteca?
mai exact. am inscrise in coala funciara trei ipoteci. doua vechi de cand lumea, dar care nu s-au radiat in momentul achitarii si una pe care am achitat-o recent.
de la banca am primit o singura incheiere cu care m-am dus la cartea funciara. am achitat taxa de 60 de lei, iar pe cand sa primesc incheierea de la ei aflu ca trebuie sa platesc de trei ori taxa, in conditiile in care toata lumea mi-a spus ca indiferent ca este vorba de 1 sau 10 ipoteci se face o singura operatiune, o singura taxare si primesc o singura incheiere.
Răspuns la discuția probleme la transport marfa
Am refuzul de primire a marfii, am anuntat asiguratorul, am deschis dosar de daune , (asigurarea CMR cuprinde si defectiuni la sistemul de racire).
Intrebare!
in cazul in care eu returnez marfa proprietarului, pot sa cer asiguratorului despagubiri pentru transport?
in timpul transportului marfii cu regim de temperatura controlata, nu stiu din ce motive instalatia de mentinere a frigului s-a defectat, iar marfa a fost refuzata de beneficiar. Proprietarul si intermediarul au cerut ca marfa sa fie dusa inapoi proprietarului urgent. (comisia de asiguratori a constatat, ca calitatea marfii nu a suferit modificari). Firma de asigurare la care s-a incheiat CMR-ul refuza sa dea orice raspuns in scris.Mentionez ca proprietarul cere marfa urgent inapoi, iar asiguratorul taraganeaza motivand faptul ca este wekend. Cum sa procedez? trimit marfa acum neasteptand notificarea asiguratorului, urmand ca apoi sa ajungem in instanta pentru recuperarea cheltuielilor de transport, sau sa astept acea notificare caz in care in prejudiciu intra si valoarea marfii (31000 Euro). Astept raspuns urgent. Sunt disperata
ce se intampla cu activul si pasivul unui SRL in cazul vanzarii acestuia?
Este oare adevarat ca pentru a profesa ca inspector de protectie a muncii trebuie sa am vechime de 5 ani? (pe care cum sa o adun daca nu lucrez in domeniu). Cu cate firme pot face contract (2ore/zi) ca sa fiu in legalitate? Va multumesc.
In data de 17 01 masina mea parcata in fata blocului a fost lovita. Cel gasit vinovat de politie a depus contestatie la procesul verbal, iar firma de asigurari asteapta raspunsul de la Judecatorie. Reparatiile se amana pana nu stiu cand. Eu nu am bani ca sa imi repar masina , dar am nevoie de ea. Ce pot sa fac in aceasta situatie?
Discuție CCM
Mie ca patron imi convine starea de fapt in care ma aflu. Nu sindicat , nu reprezentanti ai salariatilor, iau a buna CCM unic la nivel national. Legea ma obliga la negocieri. Cine trebuie sa ia initiativa pentru alegerea reprezentantilor salariatilor sau poate pentru formare de sindicat?
Discuție ccm
in unitatile unde nu exista organizatie sindicala si nici reprezentanti ai salariatilor cu cine se face negocierea ccm?