avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Activitate irinarauta

Activitate irinarauta

Va rog sa-mi spuneti care este procedura operationala (documente), pe care trebuie sa o aplic in cazul in care voi avea pentru o luna o persoana detsata din alta firma care sa lucreze la noi. Este vorba de un schimb de experienta.Cine initiaza detasarea si ce documente trebuie intocmite. :(
Multumesc mult.
Irina
Răspuns la discuția solicitare repartitie AJOFM
Nu e somer, mai are si un alt CIM la o firma unde lucreaza cu norma intreaga.

Care e baza legala pentru neobigativitatea solicitarii repartitiei de la ALOFM? Cum justific la un control al ITM-ului ca nu trebuie sa cer acest document pentru cazul in discutie?
Multumesc mult.
irina
Voi angaja o persoana, cu CIM pe perioada determinata si timp partial de munca (2 ore/zi). Aceasta persoana lucreaza cu CIM full time la o alta firma.
Este necesar sa solicit repartitie de la ALOFM?
Care e baza legala?

irina
Buna ziua tuturor,

Va rog sa-mi spuneti daca pot incheia contracte de performanta (cu indicatori de performanta) anexa la CIM, la angajati care ocupa functii de conducere (sefi de departamente), intr-o societate cu capital privat? Care este baza legala?
Multumesc mult si astept cu interes interventiile voastre.
Nu am explicat suficient de clar cazul.
Am o angajata care revine din CIC pe 22.10.2009. A facut cerere de revenire, ii voi intocmi un act aditional in acest sens, pe care-l voi inregistra la ITM. Datorita unor reale probleme in firma ii voi desfiinta postul. Am discutat acest lucru cu angajata care doreste sa beneficieze de ajutor de somaj.(nu vom inceta relatiile de munca in conditiile descrise de domul "aharia65_2").E clar ca va trebui sa-i desfac CIM cu art 65(1)-concediere individuala.
Problema in discutie se refera la efectuarea termenului de preaviz (20 zile lucratoare), pe care salariata nu mai doreste sa le faca si de plata salariului compensatoriu si a celor 20 zile lucratoare, pe care eu nu pot sa i le platesc. Ce ma sfatuiti sa fac?
Buna ziua tuturor,
Va rog sa-mi spuneti daca pot inceta CIM unui angajat in prima zi de activitate dupa CIC, prin desfiintarea postului, fara ca angajatul sa efectueze perioada de preaviz. Care ar fi baza legala. Mentionez ca angajatul doreste acest lucru. Ce ar trebui sa-i platesc acestuia conform CCMN?(numai un salariu compensatoriu?)
Multumesc mult si astept cu interes raspunsul vostru.
Irina
Răspuns la discuția angajare tineri sub 18 ani
Multumesc mult tuturor !
Buna ziua tuturor,

Va rog sa-mi spuneti in ce conditii pot angaja tineri de 16 - 17 ani, pentru activitati sezoniere?
Multumesc mult.
Buna ziua tuturor,
Sunt cam in aceeasi situatie si nu stiu cum sa procedez pentru a nu ma incadra in concedieri colective:(pentru ca nu am respectat termenul de instiintare a ITM)
Am un numar de 166 angajati. Am preavizat 15 (cu 20 zile lucratoare inainte) si le voi desface cim cu 65 CM la urmatoarele date : 14.03 - 6 angajati, 18.03 - 1 ang, 25.03 - 5 angajati ,28.03 -1 ang, 02.03.- 1 ang , 03.04 - 1 angajat (datele de incetare CIM sunt stabilite calculand 20 zile lucrat. de la data primirii de catre salariati a preavizului de concediere). In total sunt 15 pers deci sub numarul stabilit de CM pentru a fi considerat ca fiind concediere colectiva.
De pe 24.03-20.04 intentionez sa mai preavizez inca 4 angajati iar intre 26.03-22.04 o alta persoana.
Va rog sa-mi spuneti daca prima serie este considerata concediere individuala avand in vedere ca respecta cele trei conditii enuntate de Elis mai sus si cum va fi considerata a doua serie de 5 disponibilizari.
Sper ca m-am facut inteleasa, dar nu sunt de formatie jurist si m-ar ajuta foarte mult raspunsul vostru, de care am urgenta nevoie.
Răspuns la discuția Concedieri - urgent
Multumesc Rozi, dar spune-mi te rog cum ma judeca ITM-ul la numar de pers disponibilizate in urmatoarele conditii :
Primele disponibilizari 6 persoane sunt cu 14.03.09 pe 18.03.09 am 1 persoana, pe 25.03.09 am 5 persoane, pe 2.04.09 1 pers. iar pe 3.04.2009 1 pers (in total sunt 15 angajati), deci sub numarul pt .conced. colective. Luna calendaristica este de pe 14.03 - 14.04.09 dar pe data de 18.04.2009 mai disponibilizez inca 6 angajati.
ITM -ul considera luna calendaristica si disponibilizarile facute in intervalul 18.03 - 18.04.09, in care trebuie sa am un alt numar de persoane disponibilizate (scazand din nr total pe cei plecati intre 14-18.03.09)? Si tot asa pentru celelalte perioade?
Codul muncii nu e explicit in aceste conditii. Ce ma sfatuiesti sa fac?
Multumesc mult