avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Activitate andre_1973

Activitate andre_1973

Răspuns la discuția Reabilitare de drept!
Multumesc !

Nu intervine reabilitarea de drept :
Daca in perioada de 3 ani intervine o condamnare sau pur si simplu daca se ancheteaza o infractiune?
Calculul termenului de reabilitare de drept se intrerupe in cazul in care in termenul necesar reabilitarii apare o nou condamnare sau daca s-a comis o noua infractiune?

Daca a inceput judecata si nu s-a pronuntat o sentinta in termenul de 3 ani intervine reabilitarea de drept?

multumesc

Multumesc!
Buna ziua!

Cand se considera momentul producerii infractiunii de evaziune fiscala?

In momentul neevidentierii documentului (facturii) in jurnalul de vanzari sau in momentul depunerii declaratiilor?

dupa legea 87/1994 ma refer!

multumesc
Buna seara !
Nu exista astfel de documente oficiale tipizate !
Cu siguranta are fiecare notar un model pe care il utilizeaza, dar difera de la un notar la altul , in principiu cu acelasi continut ,dar este bine sa consultati pe cineva care se pricepe deoarece aceasta reziliere poate sa implice si ceva parte materiala care sa va dezavantajeze!
Răspuns la discuția Societate comerciala inactiva!
Am fost declarat inactiv de Anaf ,nu a fost hotararea mea de suspendare a activitatii!
Buna ziua!

In cazul in care doua persoane au in proprietate un imobil care nu se poate impartii fizic si nu se ajunge la intelegere din punct de vedere al folosintei ,se procedeaza la partaj in instanta prin vanzare la licitatie (daca niciunul nu-l despagubeste pe celalalt)?

multumesc anticipat
Buna ziua!

Cum se interpreteaza suspendarea certificatului de inmatriculare prin ordinul presedintelui Anaf in cazul unei firme declarata inactiva de catre Anaf? Practic este o forma temporara de suspendare a firmei ,nu mai are drept de semnatura si stampila administratorul pe niciun fel de act?

multumesc
Buna ziua!

O societate comerciala declarata inactiva de Anaf poate incheia contracte ?
De exemplu un contract de inchiriere pentru un imobil ce-l detine!
Stiu ca nu poate emite facturi si astfel sa incaseze contravaloarea acestora ,dar un astfel de contract este valabil?Poate cineva sa-l desfinteze pe fondul acestei masuri administrative?

multumesc
Răspuns la discuția CONTRACT DE INCHIRIERE,
Multumesc!