avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 235 soluții astăzi
Forum Activitate buniculmiti

Activitate buniculmiti

Multumesc mult doamna avocat Nepotii sunt copii singurului nostru baiat care a decedat si el Unul din nepoti va renunta la mostenire revenind celuilant nepot Asa cred Apoi vom vedeaMultumesc înca o data

Da nepotii sunt de la singurul nostru baiat decedat în Canada Copii sunt tot în Canada si ar fi dorit sa lase toata mostenirea pentru bunicul lor Adica pentru mine Dar vad ca e obligatoriu ca unul din ei sa participe la succesiune Apoi vom vedea Si voi fi ajutat de avocat net

- mesaje conexate -
Acum doua luni mi-a decedat sotia La succesiune sunt eu ca sot si doi nepoti care locuesc în CanadaNepotii ar vrea sa cedeze partea lor pentru mine Prin renuntare la mostenire sau alt fel Notarii la care m-am adresat mi-au spus ca nu se poate sa renunte la mostenire în favoarea mea DE CE?Sau ce as putea face MultumescMentionez ca am 77 ani si ass vrea sa las totul curat din punct de vedere financiar si juridic
Discuție Dubla impunere
Daca un rezident in Canada care are cetatenia Română si Canadiana vinde un imobil in Romania si plateste impozit pe această vânzare in Romania va plati impozit pe aceasta tranzactie si in Canada?Mentionez că suma provenita din vânzare urmeaza sa fie transferată prin banca
La o societate comerciala pe actiuni din provincie toti membrii consiliului de administratie sunt din Bucuresti In ultimii ani acestia nu au participat la nici o adunare generala.Mentionez ca acestia nici nu sunt actionari la acea societate.
In acelasi timp ei sunt actionari la o societate pe actiuni din Bucuresti care societate detine cca 35% din actiunile societatii din provincieE legal sau nu?
Am o dacie din 2003 si nu a avut din dotare de noua centuri la locurile din spate.Trebuie sa pun aaacum centuri?
In lege 211/2011 la art 22 pct 4 se prevede ca o persoana juridica trebuie sa aiba un responsabil instruit {scolarizat} pe probleme de mediu.
Intrbare Un service auto are un patron care repara masini un tinichigiu si un vopsitor.
Pe cine mai trimite acest patron la scolarizare.Cei de la protectia mediului mai precis de la un SRL agreiat sa faca instruire il suna zilnic sa trimita un om la aceste cursuri cu o taxa de 500 lei pentru o saptamana de cursuri.
Ce poate face acest om?
Răspuns la discuția Uzufruct viager
Eu am cumparat casa de la cei doi tineri.In contract se stipuleaza ca citez"vanzatorii isi rezerva dreptul de uzufruct viager" La cea data eu nu am stiut ce inseamna acest lucru.Ei au imigrat in alta tara dupa cum am mai spus.
Discuție Uzufruct viager
Am cumparat in 2005 o casa de la doi tineri care aveau la acea data sub 40 de ani Noi avem acum 70 ani.Nu am stiut ce inseamna la acea data uzufruct viager si nici notarul nu mi-a explicat Acum vanzatorii imigrati din 2005 au si cetatenia tarii respective. Daca ar vrea sa revina in Romania pot sa ma evacueze?De cand au plecat eu am platit pe numele meu impozite ,taxe,am intretinut imobilul,am facut reparatii etc.Daca vreau sa vand imobilul pot sa fac acest demers?
Am urmatoarea intrebare,Un vecin care a cumparat un teren alaturat proprietatii mele si-a construt o casa cu etaj.Daca geamurile de la parter sunt la nivelul gardului despartitor si nu ma deranjeaja. La etaj a lasat 2 usi ca spre un balcon fals cu privire in curtea mea in intregime.La cele 2 incaperi de la etaj are si gemuri spre strada si spre spatele curtii sale.Cele doua geamuri consider ca imi violeza complet intimitatea din curtea mea Mentionez faptul ca cladirea se afla construita la cca 3 m de gardul despartitor. De asemeni la o anexa a lasat un geam catre curtea mea anexa fiind construita la cca 80 cm de gard.Intrbarea mea este urmatoarea.Avea dreptul sa faca cele usi la etaj si geamul la anexa iviolandumi intimitatea.Eu am casa construita de 20 de ani si vecinul vechi nu a avut geamuri spre noi.Va multumesc
Discuție Uzufruct viager
Buna ziua.In anul 2005 din cauza unor probleme financiare nu prea corecte intre familia mea(sot si sotie) in calitate de parinti si familia fiului meu am fost nevoit sa le cer sa imi vanda casa in care locuiau .Ei la acea data aveau toate aprobarile sa imigreze din Romania. Am cerut acest lucru intrucat in urma lor ramaneau unele probleme financiare destul de substantiale si pe care trebuia sa le rezolvam noi.In ziua incheerii actului de vanzare cumparare ei aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa9fiul meu si sotia lui) au plecat la notar si de acolo mi=au dat telefon sa ma duc sa semnez actul de vanzare.Il cunosteam pe notar ,l-am intrebat daca actul e in regula si la raspunsul afirmativ dupa o citire in fuga l-am semnat .Dupa ce familia fiului meu a imigrat am citit contractul si am descoperit ca ei pusesera clauza de uzufruct viager,Noi eram pensionar si cand am cumparat casa si terenul dar acum santem mai in varsta depasind 70 de ani amandoi.Ei au plecat de 9 ani.Mai este valabila notiunea de uzufruct viager.Noi in aceasta perioada am platit datoriile lor,impozite reparatii la casa etc.Noi am fost inselati.Fiul meu si sotia lui au sub 40 de ani.Cum pot intra in posesia definitiva a casei si terenului.Datoriile lor le-am acoperit prin vanzarea apartamentului nostru fiind foarte mari.Repet noi am fost de bun simt iar ei ne-au inselat.