avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Activitate mihaelasfr

Activitate mihaelasfr

Nu imi permit financiar sa platesc toata suma o data, cum isi doreste specimenul si el stie asta. Ideea este, de ce prima poprire nu a fost facuta pentru toata suma? El a facut-o intentionat. Toate taxele executorului au ajuns la aproape 4000 de lei (la cheltuieli de judecata de 13000 lei), prin urmare ar trebui pentru urmatoarea poprire sa mai platesc o data aceasta suma care mi se pare foarte mare (urmatoarea suma este de 8000 lei).
Buna ziua
Am pierdut un proces si trebuie sa platesc cheltuieli de judecata. As vrea sa stiu daca acestea se pot imparti, Adica sa ma execute pentru o parte din cheltuieli si apoi pentru altele stabilite de instanta. De fiecare data trebuie sa platesc executorul, in conditiile in care cheltuielile puteau fi comasate si sa platesc doar o singura data executorul. Le-a impartit doar ca sa se razbune si sa am cheltuieli mai mari. As vrea sa stiu daca pentru a doua poprire am vreo sansa sa nu platesc executorul din nou, daca fac contestatie la executare in termenul legal. Multumesc
Buna ziua
Daca o cerere de divort a fost inregistrata la judecatorie, in iulie 2023 pe portal a aparut chiar si primul termen de judecata, dar brusc acesta a disparut, ce sa inteleg din acest lucru? O greseala a judecatoriei sau ce anume?
Buna ziua
Sotul m-a dat in judecata pentru rapire internationala de minori. Am pierdut procesul si la recurs. Dupa proces sotul mi-a trimis mesaj ca am avut un avocat prost, un escroc pe care l-au interesat numai banii, care nu a vrut sau nu a stiut sa ma scoata din situatia creata. Avocata lui nici nu credea ca se va tine procesul, dar dupa ce a citit intampinarea noastra cu toate bazaconiile, i-a spus sa nu isi faca probleme. Cand a venit sa ia copiii mi-a mai spus ca avocatul meu nu a citit cu atentie cererea lui de chemare in judecata si ca puteam sa ii fac atat de mult rau ca nu imi imaginez. A spus ca imi va spune cand vor ajunge copiii in Elvetia. Nu am mai insistat sa aflu, nici el nu a spus nimic. Nu imi faceam probleme ca nu imi pot castiga copiii in instanta acolo, unde a deschis el divort, dar din nefericire, Elvetia este tara in care in tribunal piti manipula judecatorul intr-un mod ireal. Tinand cont ca pentru acel stat am bila neagra din cauza acestui proces, chiar saca copiii mei au tulburari de comportament di emotionale di sunt loviti de data, cu toate inregistrarile depuse la dosar nimeni nu imi acorda atentie. Lasand la o parte ce se intampla in acea tara civilizata, as vrea daca un alt avocat va gasi in cererea sotului de rapire "acea fapta grava" de care mi-a pomenit sotul, il pot da eu acum in judecata pt rapire? Mentionez ca cei 2 copii sunt nascuti in Elvetia, dar nu sunt cetateni ci au primit permis de sedere ca tatal lor. Ideea este daca se poate judeca aceeasi cauza de doua ori, dar partile sunt diferite acum. Multumesc.
Buna ziua
Am imprumutat bani de la o persoana, totul s-a facut cu act la notar. Am imprumutat 50000 de euro, dar in actul notarial a fost trecuta duma de 70000, deoarece intelegerea dintre parti era ca banii sa fie restituiti in urmatorii 10 ani cu dobanda pe care ar fi primit-o respectivul daca ar gi tinut banii la depozit in banca. La notar nu se putea face un astfel de act, prin urmare s-a vonvenit sa fie trecuta duma de 70000 de euro. Cei 50000 de euro au fost restituiti in urmatorii 10 ani cum am stabilit, dar de fiecare data cand restituiam banii totul se facea cu o declaratie de mana...am primit suma de ......in data de..... Semnatura ambelor persoane.Vreau sa stiu daca acea hartie poate fi folosita in instanta ca proba ca imprumutul a fost restituit, desi banii au fost multi dintre ei predati cash.
Buna ziua
Matusa mea (din partea tatalui meu) a murit anul trecut si nu a facut succesiunea dupa sotul dumneaei care a murit acum 5 ani. Nu au avut copii. Au facut un testament si si-au lasat unul altuia averea.
Matusa nu mai are nici un frate in viata, doar 5 nepoti (de la fratii ei). Sotul ei a avut 5 frati, dar nu stim cati mai traiesc si unde sunt. Stim doar de 2 nepoti care traiesc (nepoti de la unul dintre fratii dumnealui).
La notariatul unde am deschis succesiunea ne-au cerut 2 martori, care sa nu faca parte din familie si care sa fi cunoscut familia unchiului. Nu avem de unde sa luam. Nici macar nu stim unde sunt ingropati, pentru ca de la nepoate am aflat ca ar fi murit toti fratii.
Intrebarile mele sunt:
1. Care sunt de fapt mostenitorii.
2. Cum putem sa rezolvam succesiunea( de fapt prima succesiune, cea dupa sotul matusii mele) in acest caz pentru ca ne-am blocat in acest punct. Multumesc frumos pentru raspuns.
Buna ziua
Avocata care ma reprezinta intr-un proces de divort, i-a transmis o adresa medicului pediatru al copiilor, in care ii cerea o scrisoare in care sa descrie cum au avoluat copiii de cand sunt inscrisi la el - dezvoltare fizica, psihica, cine vine cu ei la doctor, daca sunt alaptati sau nu, daca parintii au concediu medical cand copiii sunt bolnavi.... Acesta refuza sa o faca. Il putem constrange cumva?
Buna ziua
Daca ai o poprire pe cont si trebuie sa platesti niste amenzi in urma unui proces si daca ai si un credit bancar care trebuie restituit in urmatorii 5 ani, cine va platit toate acestea in eventualitatea decesului tau? Multumesc.
Buna ziua
Am angajat un avocat sa ma reprezinte intr-un proces deschis mie de sotul meu. In acelasi timp i-am spus avocatului ca vreau sa intentez si divort, prin urmare am incheiat 2 contracte cu avocatul meu. Cu primul proces am ajuns la Curtea de apel, la recurs, cu procesul de divort insa nici macar nu am inceput, deoarece sotul meu a intentat el primul divort in alta tara, prin urmare cel din Romania se suspenda. As vrea sa stiu cum procedez cu onorariul avocatului pentru procesul de divort din Romania (eu in strainatate am alt avocat care ma reprezinta deoarece acesta din Romania a spus ca nu cunoaste legile de acolo...). Eu i-am platit doua rate din suma pe care mi-a cerut-o prin contract, el nefacand decat o comunicare, adica cererea de divort si aceasta dupa ce aflase de divortul sotului din alta tara. Nu am avut nici o infatisare, nici macar nu am primit vreo notificare de la tribunal in legatura cu cererea mea de divort. As dori sa stiu daca sunt obligata sa ii achit intreg onorariul, daca trebuie sa imi dea din bani inapoi...Cum trebuie sa procedez sa nu ajungem sa ne certam. Multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua
Am 3 procese ( 2 in Elvetia si unul in Romania) deschise de inca sotul meu. In procesul din Romania a spus la a interogatoriu ca unul din procesele din Elvetia l-a deschis, sfatuit de avocata din Elvetia ca sa il ajute in al doilea proces de acolo. Este legal sa faci asa ceva? Multumesc.