avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Activitate tanase_78

Activitate tanase_78

Buna seara!!!
Anul trecut un vecin care sta deasupa mea si a montat unitatea exterioara a aerului conditionat pe peretele meu exterior.,fara sa ma intrebe sau sa aiba vreun acord scris de la mine sau de la altii.
Pot face o sesizare la organele abilitate sa si mute aerul ??Caci el a zis ca poate sa l puna si pe peretele meu??.Mentionez ca motivul a fost ca baietii care i au montat aerul conditionat au avut scara prea mica ca sa ajunga la peretele lui(etj2.)
Răspuns la discuția Contract de intretinere
Donatia poate fi atacata??Intreb pt ca mai am.copil cu alta femeie...doar recunoscut copilul nu am fost casatorit...
Multumesc
Buna ziua!!!Vreau sa cumpar un teren de la o persoana oarecare pe.numele fiicei mele.(Eu voi plati)
Acolo vom construi o casa in care vom locui toti 3 ,eu ,sotia si fiica.
Problema este ca nu vreau sa poata vinde terenul sau casa pe care o vom.construi(fara acordul meu sau al sotiei) decat dupa moartea noastra.Este posibila stipularea unei clauze in acest sens??Adica vreau sa i ramana ei terenul si casa viitoare si sa faca ce vrea dar dupa moartea noastra,Nu vreau sa i cumpar teren si sa i fac casa si dupa ce se casatoreste sa ma dea afara.Problema este ca nu i vamd eu terenul ci o terta persoana.
Am primit ieri 26.02.2021 un proces verbal in care spune ca pe data de 21.11.2020 am circulat fara rovigneta.Fapt adevarat.Dar au ttecut deja 2 luni de la savarsirea contraventiei pana la trimiterea PV.
Mai tb sa platesc amenda??Stiam ca legea zice ca organele abilitate tb sa trimita amenda in max 2 luni de la data savarsirii contraventiei.
Buna ziua!!!As dori sa dam drumul pe piata, impreuna cu un prieten ,un serviciul de Ride Sharing(Uber),avem aplicatia creeata si atat.
Ca sa facem rost de banii necesari ,care credem ca sunt multi ne am gandit sa infiintam o Societate pe actiuni dar nu stim pasii exact.Noi vrem sa strangem 100 de persoane care sa vina cu un minim de 1000 euro si sa fim toti actionari ai firmei respective.Care sunt pasii pt creearea acestei Societati.
Daca exista vreun avocat care vrea sa ne reprezinte interesele cu titlul gratuit il putem face actionar gratuit fara sa vina cu nici un ban
Merci.
Buna ziua.In urma unui scandal am avut mana rupta.Am fost la doctor au constatat ca am mana rupta mi au dat concediul medical pt 19zile.Au trecut mai mult de Au trecu 60 de zile de la incident.Mai pot scoate cerificat medico legal in baza acelui concediu medical si a fisei medicaleconstatoare ???




Am contract de munca elvetianpe un vapor de croaziera.In fiecare luna mi se opresc taxe dar in Elvetia.Eu locuiesc in Romania.Se poate sa mi se ceara la un moment dat sa platesc taxe si in Romania???Sau ar trebui sa platesc taxe in Romania???
Va multunesc
Fratele meu a fost condamnat la 3 ani si 6 luni in cu executare.A facut pedeapsa acum este liber din 2014.Cand o sa aiba cazierul curat...Dupa cati ani???
nu aveti nici un raspuns pt mine?
benefeciaza de noul cod sau nu?si daca da cu ceanume.....multumesctanase_78 a scris:

o persoana care a fost condamnata in 2010 la 3ani si 6 luni....pt talharie si sechestrare de persoana.....benefeciaza de noul cod penal; el in mai pe 17 ispaseste intreaga pedepsa la termen.......