avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Activitate Ion53

Activitate Ion53

Buna ziua.Vreau sa deschid un proces unei societati de asigurare,pe RCA,fiind lovit in trafic de o masina asigurata acolo.Accidentul s-a petrecut in iunie 2011,cand erau in vigoare normele CSA 5/2010.Intre timp,in decembrie 2011,au intrat in vigoare noile norme CSA, (14/2011).
Tinand cont ca vechile norme stipulau o penalitate de 0,1% pe zi la suma datorata,iar noile norme de 0,2% pe zi,eu acum ce as fi indreptatit sa cer?Ce anume lege se aplica in cazul meu?
De mentionat ca in noile norme se specifica faptul ca vechile norme 5/2010 se abroga fiind inlocuite de cele noi 14/2011".
Pe de o parte,la data producerii accidentului era in vigoare norma cu 0,1%,dar pe de alta,in decembrie 2011,aceasta norma s-a abrogat.E limpede ca pentru perioada cuprinsa intre data cand ei trebuiau sa despagubeasca si data intrarii in vigoare a noilor norme(si automat a abrogarii celor vechi),e normal sa cer 0,1%.
Dar ,ce e normal sa cer pentru perioada urmatoare abrogarii normelor valabile la data accidentului?0,1% dupa vechile norme sau 0,2% dupa noile norme?
Multumesc!.
Buna ziua!As vrea sa stiu cat de mult se poate tergiversa un dosar de dauna pe casco,tinand cont ca in conditiile generale ale contractului de asigurare scrie sec ca societatea poate efectua cercetari suplimentare,dar fara a stipula un termen anume in care se pot incadra.In conditiile astea,un pagubit poate fi "dus cu presul" si ani de zile?
Pe siteul CSA referitor la casco scrie : "În cazul unei asigurări CASCO, drepturile și obligațiile dvs. ca asigurat, dar și cele ale societății de asigurare sunt cele stabilite în contractul de asigurare pe care l-ați încheiat."
Chiar nu exista nici o lege mai presus de acel contract stufos care sa vina in sprijinul asiguratului?
Prin ce modalitate se verifica de cat timp circula in tara o anumita masina inmatriculata in alt stat?Legea se aplica si firmelor de transport persoane si marfuri..ca exemplu un TIR al vreunei firme din Germania care aduce carne de porc va putea veni doar 3 luni pe an in tara noastra?:)
Buna ziua.Sunt pe cale sa actionez in instanta o societate de asigurari care mi-a respins absolut "din burta" dosarul de dauna.Desi nu ar fi fost vorba de o suma mare,totusi,ma pune in imposibilitatea de a-mi repara si singur masina,si a pastra-o astfel pentru eventuala expertiza tehnica.Asta ma priveaza de dreptul de a folosi masina pe o buna perioada de timp.Intrebarea mea este cum si cat sa cer in instan ta pentru lipsa de folosinta a masinii?Cum se calculeaza mai exact?Dupa ofertele de la societatile de rent a car cat m-ar costa sa inchiriez o masina in toata perioada asta sau sunt cataloage speciale?Multumesc.
Răspuns la discuția Stabilire valoare autoturism
nucu$ a scris:

Pentru peste 245000km inclusiv, valoarea este (minima) de 15% din valoarea de catalog.

Exact atat m-am gandit si eu sa cer.Sa caut valoarea de pe un catalog oficial si sa cer 15% din ea.Poate instanta sa revoce suma?
Răspuns la discuția Stabilire valoare autoturism
Am un deviz estimativ si masina este mai mult ca sigur dauna totala.Asta considerand valoarea de nou si coeficientul de uzura cel mai mare(cel pt stare satisfacatoare) care de fapt este utilizat de catre toti asiguratorii pt a plati cat mai putin,asta e adevarul.Masina este un mercedes E420 din 1996.Cum calculez suma pe care vreau sa o cer,sa o timbrez?
Buna ziua.
Sunt pe cale sa intru intr-un proces cu o firma de asigurari.Autoturismul meu, a fost avariat din vina altei persoane,astfel eu am apelat la cererea de despagubire prin RCA-ul celui vinovat.Cererea mi-a fost respinsa pe motiv ca accidentul nu s-a produs in circumstantele declarate.
Intentionez sa deschid proces impotriva lor dar nu stiu cum procedeaza instanta in stabilirea valorii autoturismului.Practic nu stiu ce suma ce cer din start pt masina.Se tine cont strict de evaluarea unor experti sau de normele RCA (capitolul V),in care valoarea autoturismului la momentul producerii accidentului se stabileste conform valorii de nou si a unui coeficient de uzura.
Va multumesc.
Buna ziua.Am un litigiu,pe civil,la care am castigat fondul,si este f posibil sa ajung pana la recurs.Am auzit dintr-o sursa ca termenele in recurs,care se judeca la ICCJ,se dau la perioade f mari chiar si 6 luni.Sa inteleg ca desi recursul ar dura doar 2 infatisari ar putea echivala cu 1 an de zile?Va multumesc.
Sunt intr-un proces cu societatea de asigurari allianz tiriac,intial in calitate de reclamant.Am castigat fondul si ei au depus apel,fara a prezenta insa motivele.In citatia care mi-a fost trimisa,scrie clar "cel mai tarziu cu 5 zile inainte de termenul stabilit pt judecata aveti obligatia de a depune intampinare".
In conditiile in care ei nu au prezentat motivele pt apel,mai este absolut necesar sa depun intampinare?Pot sa pierd procesul daca nu depun aceasta intampinare si ma prezint direct la proces la termenul stabilit?
Răspuns la discuția Dosar dauna respins pe CASCO
nucu$ a scris:

Logica dv. este perfecta.Indiferent de cauza(exclusa intentia), avarierea masinii se despagubeste in conditiile contractuale.Suspiciunea ar putea proveni de la neconcordanta flagranta dintre descrierea accidentului si urmarile acestuia.(eventuala declaratie falsa/umflata)
Ar trebui cateva precizari:
- exista p.v. intocmit de politia rutiera prin cercetare sau pe baza declaratiei proprii?
- unde a facut constatarea/fotografiile inspectorul de daune al asiguratorului?
-ati primit refuzul motivat in scris ,(conform referatului din dosar) sau sub forma de nota informativa?
- care este istoricul daunelor(nr/an) in ultimii 2 ani?

-Exista proces verbal intocmit de politist care a venit la locul accidentului si a constatat pagubele.
-Inspectorul constatator a facut pozele si constatarea in servicul unde am dus eu masina.
-Am primit raspunsul in scris,la insistentele mele,dupa lungi tergiversari.
-Nu am mai avut nici o dauna cat am avut contract cu ei,dar am avut contract cu ei pe relativ scurt timp inainte de dauna respectiva.
P.S.
Daca o societate de asigurari ar refuza plata pe motiv ca..."soferul nu purta centura de siguranta" la data accidentului,clauza evident neprevazuta in contract,este necesar pt asta un proces de 2 ani de zile in care pagubitul sa demonstreze in proces ca nu era totusi nevoie sa aiba centura pt a fi despagubit in caz de accident?Chiar nu poate instanta sa respinga din fasa astfel de cazuri?