avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1985 soluții astăzi
Forum Activitate rozi.constantinescu

Activitate rozi.constantinescu

Răspuns la discuția Anulare credit
Vă mulţumesc!
Discuție Anulare credit
Bună seara! Îmi puteţi răspunde la următoarea întrebare: dacă am solicitat un credit de 20000 de lei, care s-a şi aprobat şi până să mi se vireze banii în cont a intervenit ceva care nu-mi mai permite să iau acest credit, pot să-l anulez în vreun fel?
Răspuns la discuția Sclavie în Germania
Multumesc pentru sfaturi!
Bună ziua! Am o prietenă care lucrează în Germania, îngrijeşte un bătrân. A ajuns acolo prin intermediul unei doamne, care duce fete la muncă şi primeşte comision lunar de la ele, pe motiv că le-a găsit de lucru. Până acum le lua 100 de euro,iar de luna aceasta vrea să le ia 200. Nu mi se pare normal ca fetele să muncească, iar ea să primească bani, că doar ele nu sunt sclavele ei.Vă rog să-mi spuneţi ce s-ar putea face în acest caz. Dacă ar vrea s-o reclame,cui să se adreseze?
Dar dacă vrea bătrâna să-i facă altcuiva act?Nici în acest caz nu recuperez niciun ban?Cu ce am beneficiat eu că i-am asigurat o viaţă mai bună,că i-am plătit toate datoriile?În garsonieră locuieşte ea.
Bună ziua!Problema mea este următoarea:În 2003 am cunoscut o bătrână care m-a rugat s-o ajut că nu face faţă cheltuielilor.La insistenţele ei,am acceptat,am mers la notar şi am făcut act de vânzare-cumpărare.Ca să fie sigură că a făcut o alegere bună,părinţii mei au vrut să încheiem contractul cu clauză de întreţinere.Eu plătesc toate cheltuielile,îi duc mâncare,deşi are pensie de 600 lei.După vreo 4 ani a început să să facă greutăţi.Strică tot ce-i cumpărăm şi ceea ce e mai grav e faptul că minte foarte mult.A mai avut înainte un testament făcut unui nepot şi în final acesta a renunţat pt. că încerca să-i bage zâzanie în casă.Deja am cam ajuns la limita răbdării şi aş vrea să mă retrag,dar mai intâi aş vrea să-mi recuperez toţi banii pe care i-am cheltuit până acum.Am toate chitanţele şi destui martori care m-au văzut făcându-i curăţenie,zugrăveli şi ducându-i mâncare.Are nişte prietene care probabil o învaţă să-şi bată joc de familia mea.Mă gândesc că vreuna i-ar fi putut propune să strice relaţia cu noi,în speranţa că i-ar reveni ei garsoniera bătrânei.Eu aş accepta bucuroasă,dar îmi vreau banii înapoi.Care este soluţia?Credeţi că-i pot recupera?Se calculează la valoarea de acum?Menţionez că i-am achitat toate datoriile pe care le-a avut când am făcut actul (restanţă întreţinere,impozit,i-am schimbat uşa de la intrare,am mai făcut reparaţii,i-am cumpărat al doilea televizor că pe primul l-a stricat şi altele.).Vă mulţumesc anticipat!
Buna ziua!Vă solicit ajutorul deoarece am o nelămurire.Vă rog să m-ajutaţi,dacă se poate.Pe 7 februarie 2009 am avut un accident rutier,în urma căruia am fost victimă (fractură deget mare mâna stângă,plagă tăiată în jurul aceluiaşi deget).Medicul legist mi-a acordat 35-40 de zile de recuperare.ªoferul vinovat a refuzat să ne repare maşina,motivând că ne dă firma de asigurări bani.Paguba a fost de 300 milioane lei vechi,iar asigurarea nu acoperă decât 1200-1500 de euro.Deoarece nu ne-am înţeles,urmează un proces.Între timp eu şi soţul meu ne-am reparat maşina şi vrem să ne recuperăm banii.Asigurarea ne dă cei o mie şi ceva de euro numai după ce se încheie urmărirea penală.Aş vrea să ştiu ce se întâmplă dacă noi câştigăm procesul,iar şoferul vinovat nu are banii pe care trebuie să ni-i dea.Precizez că maşina cu care a produs accidentul este a unui oarecare patron la care respectivul lucrează la negru,iar acest patron ne-a tot promis că ne repară maşina sau că ne cumpără alta.Dar,de fapt,el nu urmărea decât să ne retragem plângerea penală,ceea ce nu s-a întâmplat.ªoferul nu are nici vreun bun personal şi nici carte de muncă.Ce se va întâmpla în acest caz?Cum ne vom recupera banii?Putem să dovedim în vreun fel că şoferul lucrează la negru?
Verisoara mea si sotul ei au cumparat o camera de camin de familisti pe numele cumnatului ei,care le-a facut un credit pt. a o putea cumpara.Deoarece au achitat ratele,vor sa treaca aceasta camera pe numele lor.Va rog sa-mi spuneti cam cat ar costa actele pt. vanzare-cumparare?Pot fi trecuti amandoi k proprietari?Va multumesc anticipat!
Cum se face ca imediat dupa accident cand politistul a cerut actele masinii care a provocat accidentul nu avea nici inspectie tehnica din iulie 2008 si nici asigurare RCA,iar a doua zi a venit cu asigurare emisa in data de 3 februarie,intrata in vigoare in data de 6,ziua precedenta accidentului?Oare a prevazut ca in ziua urmatoare va avea accident?Cum se poate verifica daca asigurarea a fost incheiata dupa accident,dar inregistrata in data de 3.02.2009?Mentionez ca asigurarea este platita pe tot anul in curs,iar inspectia lipseste?
Firma la care are asigurare este EUROINS Asigurare-Reasigurare.De 2 saptamani inca nu stim cat ne acorda firma de asigurare,paguba fiind stabilita la 30500 lei noi.Va rog sa-mi spuneti dumneavoastra cat trebuie sa ne acorde asigurarea.Ei spun ca intre 1700-2000 de euro.Pe cine trebuie sa dam in judecata pentru a ne recupera restul de bani?Soferul are o situatie materiala precara,iar patronul,care pana acum spunea ca,pe langa banii de la asigurare,ne va mai da bani pentru a fi acoperita paguba,s-a razgandit.Ar vrea ca el sa nu mai puna nimic in plus fata de asigurare.Ce sanse avem sa ne recuperam banii?