avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Activitate Ema Cosma

Activitate Ema Cosma

In anii 1990 am lucrat ca militar in cadrul Ministerului de Interne dar in acte figuram ca civil. Am aflat asta abia acum trei ani, cand am vrut sa ies la pensie si nu am putut din cauza ca imi lipseau cei 9 ani cat figurasem ca civil. Acum nu mai sunt in sistem, am avut un soc si mi-am depus demisia. Credeti ca se mai poate face ceva sa-mi recuperez aceste drepturi sau a intervenit prescriptia?
pai daca una din parti nu e de acord ce se poate face?
Am: la termen sau anticipat, prin acordul partilor
Am un contract pe 2 ani cu o firma de contabilitate. Vreau sa incetez acest contract inainte de acest termen. Trebuie sa trimit o notificare in acest sens? Daca firma nu accepta, ce pot face?
As dori sa stiu daca tulburarea folosintei locuintei mai este incriminata in noul cod penal sau in alta lege ca fapta penala. De asemenea as dori sa stiu daca fapta parintilor de a inchide conducta de apa rece de la o casa pentru ca apa sa nu mai ajunga la etajul 1 unde locuieste fiul lor cu sotia acestuia, este de natura penala si ce ar trebui facut in acest caz. Mentionez ca fiul nu este proprietar al spatiului de la etaj dar a facut credit de nevoi personale si a participat la constructia casei care este proprietate a parintilor. Pot acestia sa-l evacueze din casa? Multumesc.
Răspuns la discuția inculpat pentru abuz in serviciu
In ultima perioada instantele acorda pedeapsa cu suspendare pentru astfel de fapte.
Daca ai suferit o condamnare de 3 luni cu suspendare in anul 2000, conform art 81, 82 din CP inseamna ca este reabilitata de drept si nu mai este considerata cazier, daca nu ai mai savarsit o alta fapta in interiorul termenului de incercare de 2 ani + cele 3 luni de la data condamnarii. Prin urmare, ai toate sansele sa castigi procesul in instanta si sa iti recuperezi toate sumele de bani cheltuite si sa fii scolarizat. Daca ti-ai retras singur dosarul de la scoala si eventual ai dat o declaratie in acest sens, este important si ce ai scris in aceasta declaratie.
Răspuns la discuția Proces
Asiguratorul va fi obligat de instanta sa plateasca dauna in solidar cu inculpatul si cu partea responsabila civilmente, daca aceasta exista. Depinde si de prevederile contractului de asigurare.
Masina este inmatriculata? S-a facut RAR avand seriile falsificate?
Discuție hartuire
O persoana careia i-am vandut masina ma hartuieste telefonic, imi spune ca ma urmareste in tot ce fac, mi-a dat si cateva mesaje prin care mi-a spus ca ma ocup cu vanzarea de masini si are un dosar cu informatii despre mine si familia mea. Numai azi am primit 2 telefoane si 3 mesaje de la aceasta persoana si sunt terorizat, am si tensiune si imi este teama pentru viata mea. Stiu ca hartuirea va fi prevazuta in noul cod penal dar acum ce posibilitati am? Unde sa depun plangere impotriva respectivului sa inceteze sa ma mai sune?